بسیاری از دامپزشکان معتقدند که حیوانات خانگی به ویژه سگ‌ها باید از مواد غذایی تازه استفاده کنند. برخی از پزشکان نیز بر این باورند که حیوانات خانگی نباید از همان غذاهایی که صاحبانشان می‌خورند، تغذیه کنند. اما کدام صحیح است؟ امروز قصد داریم به این پرسش مهم بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی پاسخ دهیم. 

غذاهای تازه و ارگانیک منجر به بهبود بیماری‌ها در سگ‌ها می‌شود. البته باید توجه داشت که هر گیاهی برای سلامتی سگ‌ها مفید نیست. هر چند گربه‌ها به اندازه سگ‌ها از خوردن میوه‌ها و سبزیجات لذت نمی‌برند، اما خوردن این مواد برای گربه‌ها نیز توضیه می‌شود.

میوه‌ها و سبزیجات در کل کم‌کالری محسوب می‌شوند. نمی‌توان گفت سگ‌ها و گربه‌ها دقیقا چه مقدار میوه و سبزی باید در روز بخورند اما اگر سگ شما غذای خانگی می‌خورد، بهتر است کم‌تر از 20 تا 25 درصد غذایش را میوه‌ها و سبزیجات تشکیل دهند. اگر سگ شما غذای خشک مصرف می‌کند، 40 تا 50 درصد غذای او می‌تواند از میوه و سبزی تشکیل شود.

می‌توانید سبزیجات را به صورت خام به سگتان بدهید یا اینکه آن‌ها را بخارپز کنید. یک روش دیگر این است که میوه‌ها و سبزیجات را به شکل سوپ به سگتان بدهید. در این سوپ می‌توانید نمک، فلفل، فلفل زردچوبه و هر ادویه‌ای که سگ می‌پسندد، بیفزائید.

کدام میوه‌ها و سبزیجات برای سگ‌ها بسیار مفید هستند؟

هویج: هویج غذای خوبی برای خرگوش‌ها و جوندگان است. همچنین هویج خرد شده ماده غذایی خوبی برای سگ‎ها محسوب می‌شود و اکثر سگ‌ها هویج دوست دارند. فالاکارینول در هویج ضد سرطان و بتاکاروتن موجود در آن برای بینایی بسیار مفید است و به عنوان یک آنتی‌اکسیدان با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کند. هویج احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

لوبیا، نخودفرنگی و باقلا: می‌توان باقلا را (با پوست) برش دارد و خرد کرد و به غذای سگ‌ها افزود. لوبیا سبز نیز میزان کلسترول و قند خون سگ‌ها را کاهش می‌دهد و به دلیل وجود آنتی‌اکسیدان، اسیدفولیک و ویتامین B6 عملکرد قلب را بهبود ببخشید.

کلم برکلی: بروکلی یک ماده غذایی بسیار با ارزش برای حیواناتی که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند یا به بیماری سرطان مبتلا شده‌اند، می‌باشد. بروکلی دارای ترکیبات بسیار موثر ضد سرطان است و سطح هورمون‌ها را نرمال نگه می‌دارد.

سبزیجات دارای برگ‌های سبز تیره: هر سبزی که برگ تیره داشته باشد، برای سگ‌ها مفید است. برخی از سگ‌ها مایلند این سبزیجات را به صورت پخته شده یا بخارپز شده مصرف کنند. ممکن است سگ شما دوست داشته باشد این سبزیجات را به صورت مخلوط با گوشت بخورند. 
سطح بالای اکسیدان موجود در این سبزی‌ها موجب جلوگیری از آسیب رسیدن به سلول‌های بدن می‌شود و از سرطان و بیماری‌های التهابی مانند آرتروز جلوگیری می‌کند.

توت‌های تیره‌رنگ: برخی دامپزشکان توصیه می‌کنند در حدود 10 درصد از رژیم غذایی سگ‌ها را توت‌ها تشکیل دهند. توت‌ها به دلیل آنتی‌اکسیدانی که در خود دارند، از بروز سرطان، بیماری‌های التهابی و آرتروز و بیماری‌های ناشی از استرس جلوگیری می‌کنند.

چه غذاهایی را نباید به سگتان بدهید؟

اگرچه سگ‌ها و گربه‌ها می‌توانند از اکثر مواد غذایی که شما می‌خورید، تغذیه کنند اما بعضی مواد باعث آسیب به سلامتی آن‌ها می‌شوند.
سگ‌ها و گربه‌ها به ترکیبات شیمیایی موجود در سیر و پیاز حساس هستند و این مواد باعث کم‌خونی آن‌ها می‌شوند. همه حیوانات خانگی باید از خوردن پیاز اجتناب ورزند اما مقدار اندکی سیر در رژیم غذایی آن‌ها بد نیست. چون سیر ضدباکتری است و ایمنی بدن را بالا می‌برد. 
همچنین انگور و کشمش موجب نارسایی کلیه‌های این حیوانات می‌شود.