گاهی اوقات سگ‌ها حتی در هوای گرم شروع به لرزیدن می‌کنند؛ دلیل این امر چیست؟ شاید فکر کنید که لرزش بدن فقط در هوای سرد رخ می‌دهد. ولی در واقع می‌تواند دلایل دیگری هم داشته باشد.

تنظیم دما

لرزش راهی برای گرم کردن بدن و یک واکنش طبیعی نسبت به پایین آمدن دمای بدن است. وقتی که سگ تب دارد، ترموستات بدنش روی دمای بالاتر تنظیم می‌شود و زمانی که تبش پایین می‌آید، شروع به لرزیدن می‌کند تا با دمای جدید سازگار شود.

هیجان/اضطراب/ترس

تمامی این واکنش‌های عاطفی می‌‌توانند باعث ایجاد لرزش در برخی از سگ‌ها شوند. یکی از سگ‌های من موقع رعدوبرق شروع به لرزیدن می‌کرد.

درد

لرزش می‌تواند با درد همراه باشد مخصوصاً در هنگام ضربه. باید به خاطر داشته باشید که همه‌ی سگ‌ها در واکنش به درد، دچار لرزش نمی‌شوند. در واقع، لرزش تنها‌ یکی از نشانه‌هایی است که یک سگ در موقع درد نشان می‌دهد.

بیماری

بسیاری از بیماری‌ها مانند نارسایی کلیه و یا به‌هم ریختگی‌های هورمونی می‌تواند باعث لرزش شوند. اختلالات عصبی و بیما‌ری‌های ماهیچه‌ای نیز می‌توانند با لرزش همراه باشند.

مسمومیت

یکی از اولین نشانه‌های عصب‌شناختی بیش‌تر سم‌ها، لرزش است. برای مثال، شکلات، ضدیخ و حلزون

ضعف عضلانی

تحلیل‌رفتگی یا ضعف عضلانی خصوصاً در پاها می‌تواند سبب لرزش شود. لرزش پای عقب سگ‌های پیر به دلیل ضعیف ماهیچه‌ای است.

لرزش سگ‌های کوچک

بسیاری از سگ‌های کوچک می‌لرزند و این لرزش تبدیل به یکی از واقعیات معمول درباره‌ی آن‌ها شده است. در این ‌باره فرضیه‌های زیادی داده شده است ولی هیچ‌ یک از آن‌ها تأیید علمی پیدا نکرده‌اند. اگر یک سگ خیلی کوچک دارید، حتماً شاهد لرزیدن‌های او خواهید بود. یکی از سگ‌ها من که فقط 5 کیلوگرم وزن داشت، هر از گاهی دچار لرزش می‌شد.

چه باید کرد؟

لرزش را همیشه باید جدی بگیرید، مخصوصاً اگر با توجه به شناختی که شما از سگتان دارید، این لرزش برایتان عجیب و غیرمعمول باشد. به محض این‌که متوجه لرزش بدن سگتان شدید، محیط را بررسی کنید؛ شاید موضوعی باعث اضطراب یا ترس سگ شده است. اگر اینطور بود، یا آن‌چه باعث ایجاد استرس شده است را رفع کنید یا سگ را از محل دور کنید. هم‌‌چنان حیوان را از لحاظ کم‌ یا زیاد شدن لرزش، تحت نظر داشته باشید.

راه دیگر، کنترل دمای بدن سگ است (محدوده‌ی دمای طبیعی بدن سگ بین 37 تا 39 درجه‌ی سانتیگراد است). اگر سگ شما تب دارد، فوراً وی را نزد دامپزشک ببرید.

اگر سگتان مضطرب یا هراسان نیست و دمای بدنش نیز نرمال است، وی را نزد دام‌پزشک ببرید خصوصاً اگر موارد زیر را مشاهده کنید:
• لرزش بدن سگ بیش از یک یا دو ساعت به طول بینجامد
• علائم دیگری نظیر بی‌حالی، از دست دادن اشتها، تهوع و استفراغ، اسهال، تنفس بو دار و غیره را در سگ مشاهده کردید.
• متوجه ماده‌ی سمی در محیطی که سگ در آن قرار دارد، شدید.

همانند سایر موارد مربوط به درمان، هرچه علت لرزش سگتان را زودتر بفهمید و نسبت به درمان آن اقدام کنید، احتمال گرفتن نتیجه‌ی مثبت بیش‌تر خواهد شد.