این‌که سگی از محدوده‌اش حفاظت کند، اصلاً عجیب نیست و برای بسیاری از سگ‌ها یک ویژگی ذاتی محسوب می‌شود. این رفتار پرخاشگرانه در برخی از سگ‌ها برای مثال ماستیف‌ها، سگ‌های گله و سگ‌های شکاری بیش‌تر دیده می‌شود. متاسفانه، بسیاری از سگ‌ها رفتار بسیار خشنی دارند که می‌تواند نتایج بدی به باربیاورد.

سگی که حس می‌کند باید خشن رفتار کند و غریبه‌ها را گاز بگیرد، اگر وارد حیاط یا خانه شود، می‌تواند به دیگران صدمه بزند، مهمانان را ناراحت کند، مشکلات حقوقی پیش بیاورد و غیره. اما خوشبختانه اگر بفهمید چه چیزی باعث بروز این رفتار در سگ شما می‌شود، می‌توانید آن را تصحیح کنید.

چرا سگ من پرخاشگر است؟

اگر ببینید سگتان برای مهمانتان غرش می‌کند و زوزه می‌کشد، حتماً دچار اضطراب زیادی می‌شوید. به خاطر داشته باشید که سگ شما نیز اصلاً از این وضعیت خوشحال نیست. سگ‌ها زمانی این رفتار را نشان می‌دهند که یا مضطرب شده و یا ترسیده باشند؛ در این حالت شما باید یک رفتار مداخله‌گرانه داشته باشید.

سگ‌هایی که به صورت پرخاشگرانه از محدوده‌ی خود محافظت می‌کنند، غالباً سگ‌هایی هستند که تربیت اجتماعی نشده‌اند و از چیزهای جدید، خواه انسان‌ باشد و خواه حیوان، می‌ترسند. اگر یک فرد غریبه، برای مثال پستچی، وارد حیاط خانه‌ی شما شود، سگی که اجتماعی نشده است، پستچی را یک خطر و تهدید بزرگ تلقی می‌کند و برای محافظت از خود، به وی حمله می‌کند.

پرخاشگری به صورت ناگهانی بروز نمی‌کند و معمولاً از زمانی آغاز می‌شود که سگ بالغ می‌شود؛ بلوغ سگ بین یک تا سه سال به طول مینجامد و به اندازه و نژاد سگ بستگی دارد. پرخاشگری خواه در نتیجه‌ی اجتماعی نشدن باشد و خواه نتیجه‌ی ترس، هرچه زودتر شما مداخله کنید، نتیجه‌ی بهتری خواهید گرفت.

با سگ پرخاشگرم چه کنم؟

اگر سگی دارید که نسبت به مهمانانتان رفتار خشنی دارد، باید هرچه زودتر با یک متخصص رفتار سگ‌ها مشورت کنید. اگر وقتی سگتان ناراحت و مضطرب است، غرش می‌کند، قبل از این‌که مشکل خیلی حاد شود، دست به کار شوید. اولین کاری که باید انجام دهید، مشورت با دامپزشکتان است. 

چگونه می‌توانم یک متخصص رفتار برای سگ پرخاشگرم پیدا کنم؟

مهم است که بتوانید متخصصی پیدا کنید که بتواند با سگ‌های دارای مشکلات رفتاری، برخورد خوبی داشته باشد و از روش‌های معتبر علمی استفاده کند.

مشاوری که برای سگتان انتخاب می‌کنید باید در این زمینه‌ آموزش‌های لازم را دیده باشد و یک برنامه‌ی مؤثر درمانی مناسب برای شما و سگتان ارائه دهد.

متخصص رفتار چه کاری می‌تواند برای سگ من انجام دهد؟

اگر پرخاشگری سگ مربوط به محدوده و قلمرو خودش باشد، در وهله‌ی اول مشاور باید از رعایت قوانین امنیتی در محلی که سگ نگهداری می‌شود، اطمینان حاصل کند؛ در این صورت هیچ‌کس آسیب نخواهد دید.

وقتی که افراد غریبه وارد خانه می‌شوند، باید سگ را به آرامی در محدوده‌ی بسته‌ای نگه داشت و اگر سگ برای دیگران خطر ایجاد می‌کند، او را موقتاً به جای دیگری ببرید. متخصص روندی را برای شما در نظر می‌گیرد که با آن راحت باشید. هانسون در این باره می‌گوید: «من فرق میان تربیت کردن و اصلاح رفتار را برای مشتریانم توضیح می‌دهم و هدف از اصلاح رفتار اینست که روش برخورد سگ در موقعیت‌های مختلف را تغییر دهد. بسیاری از موارد مربوط به پرخاشگری سگ‌ها به دلیل ترس است؛ بنابراین از بین بردن اضطراب کلید پایان دادن به این واکنش پرخاشگرانه است».

برنامه‌های طراحی شده مبتنی بر سابقه و نیازهای هر سگ به صورت خاص است. معمولاً این برنامه‌ها شامل این موارد هستند: از بین بردن حساسیت و شرطی کردن سگ برای مواجهه با افراد غریبه‌ای که وارد محدوده‌اش می‌شوند، تربیت کردن سگ برای رفتن به یک جای خاص مانند یک لانه‌ی مخصوص یا قلاده زدن، وقتی که افراد غریبه وارد خانه می‌شوند.

دامپزشک چه کاری می‌تواند برای سگ پرخاشگرم انجام دهد؟

دامپزشک با توجه به سگ، داروهایی را برای کمک به رفع اضطراب تجویز می‌کند؛ این داروها برنامه‌ی اصلاح درمانی را مؤثرتر می‌کنند. سایر مداخلات می‌توانند شامل افزایش ورزش و تقویت روحی سگ باشند. استفاده از وسایلی مانند مهارکنند‌ه‌های سر، پوزه‌بندها و سایر تکنیک‌های مدیریتی که نه تنها به امنیت افراد کمک می‌کنند، بلکه توانایی سگ را برای واکنش نشان دادن به آن‌چه باعث ترسش شده، کاهش می‌دهد.

شاید رفتار سگتان برای شما آزاردهنده و حتی ترس‌آور باشد، ولی مؤثرترین راه برای کمک به سگتان اینست که با متخصصان آزموده همکاری و طبق برنامه‌ی طراحی شده توسط آن‌ها، عمل کنید. 

به کلام دیگر، هرچه تلاش و همکاری شما در حل مشکل سگتان بیش‌تر باشد، احتمال بهبود رفتار سگتان بالاتر است. پرخاشگری سگ هرگز به صورت واقعی «درمان نمی‌شود» ولی شما می‌توانید به سگتان کمک کنید وقتی دیگران وارد محدوده‌اش می‌شوند، احساس راحتی بیش‌تری کند.