اگرچه افرادی که سگ دارند، به سگشان بسیار علاقمند هستند اما باید بدانند که میکروب‌های موجود در بزاق سگ می‌تواند منجر به بیماری انسان شود. بنابراین اگر اجازه می‌دهید سگتان صورتتان را لیس بزند، ممکن است لحظاتی احساس خوشحالی کنید اما در نهایت پشیمانی را به دنبال خواهد داشت.

سونیا پترا، محقق و متخصص پوست معتقد است که بزاق سگ می‌تواند به پوست انسان آسیب وارد کند. بزاق سگ به راحتی از طریق غشای مخاط بینی، دهان و چشم و نیز هرگونه زخم و برشی در سطح پوست، وارد بدن می‌شود و افرادی که ایمنی بدنشان ضعیف است، ممکن است در اثر ورود بزاق سگ به بدنشان دچار بیماری شوند. بنابراین زمانی که سگ قسمتی از بدنتان را لیس زد، باید سریعا آن ناحیه را با آب و صابون شستشو دهید.

در اینجا سه مشکلی را که در اثر ورود بزاق سگ به بدن شما ایجاد خواهد شد، بر می‌شماریم:

ایجاد انگل

 وقتی دو سگ، یکدیگر را می‌لیسند، برخی انگل‌ها از بدنشان به یکدیگر منتقل می‌شود. این موضوع در مورد انسان نیز اتفاق می‌افتد، یعنی در اثر ورود بزاق سگ به بدن انسان، نوع خاصی از انگل‌ها از بدن سگ‌ها به انسان منتقل خواهند شد.کاهش وزن، مشکلات پوستی، خس‌خس سینه، کاهش اشتها، معده‌درد، اسهال، سرفه، خستگی و حتی تب برخی از علائم وجود این انگل در بدن انسان هستند.

بزاق و لیسیدن سگ و ایجاد انگل

شکم درد

 سگ‌ها در طول روز مکان‌ها و اشیاء مختلفی را می‌بویند. بینی سگ‌ها ممکن است در معرض زباله‌ها، مدفوع خودشان و دیگر موارد آلوده قرار گیرد. برخی از این باکتری قابل انتقال به انسان هستند. این باکتری‌های انتقالی می‌توانند منجر به معده‌درد، اسهال، استفراغ، تب و تهوع شوند.

Giardia, Cryptosporidium, Clostridium, E. coli, Salmonella Pasteurella، Leptospira و Campylobacter برخی از این باکتری‌ها هستند.

معده درد و تماس با سگ و مضرات آن

مشکلات پوستی

سگ‌ها می‌توانند منجر به عفونت‌های پوستی شما شوند. اگر سگی با شما تماس داشت و در عرض چند دقیقه پوستتان قرمز و ملتهب شد، بدین معنی است که پوست شما آلرژی نشان می‌دهد. بزاق سگ دارای گلیوکوپروتئین است که مکانیسم دفاعی بدن برخی افراد را فعال می‌کند. البته این نوع عفونت‌ها و قارچ‌ها با پمادها و داروهایضد قارچ قابل درمان هستند.

مشکلات پوستی در تماس با سگ