تعامل با حیوانات و واردن کردن آنها به زندگی هر انسانی قطعا یک چشم انداز جذاب دارد اما همیشه خطراتی وجود دارند که به هنگام برخورد با حیوانات ما را تهدید می‌کند. حیوانات زمانیکه در محیطی پر استرس مانند دفتر دامپزشکی قرار می‌گیرند، تا حدودی غیر قابل پیش بینی عمل خواهند کرد. بنابراین مهم است که هوشیار باشید و خطر آسیب دیدن را به حداقل برسانید. در این مقاله نکاتی را برای شما بازگو می‌کنیم که تا حد زیادی تعامل شما با حیوان خانگی‌تان را لذت بخش تر می‌کند.

۱) به تمام حیوانات با احتیاط کامل نزدیک شوید

همیشه سعی کنید با آرامش کامل به یک حیوان نزدیک شوید. زیرا آنها سریعا حضور شما را حس می‌کنند و اگر حرکت ناگهانی انجام دهید قطعا با شما درگیر می‌شوند.

۲) در همه‌ی زمان‌ها هوشیار باشید

هنگامیکه شما با حیوانات در تعامل هستید آنها نیاز دارند که از طرف شما به صورت کامل مورد توجه قرار بگیرند. اگر لحظه‌ای بی دقت باشید یا مثلا در هنگام بازی کردن با آنها همزمان با تلفن صحبت کنید احتمال دارد صدمات جدی‌ای از طرف حیوان به شما وارد شود.

۳) در مورد انواع گونه‌ها مطالعه کنید

شما باید به سیگنال‌هایی که از طرف حیوانات ارسال می‌وشند توجه ویژه داشته باشید. بسیار مهم است که زبان بدن خود را بشناسیم و علائم و موج‌های منفی به سمت حیوان ارسال نکنیم. زیرا در غیر این صورت علائم رفتاری شما به عنوان علائم تحریک پذیر شناخته شده و باعث می‌‌شود آنها به سمت شما حمله‌ور شوند. بنابراین هنگامیکه با یک گونه جدید از  حیوانات (مثلا یک نژاد جدید سگ) ارتباط دارید ابتدا به تمام ویژگی‌های رفتاری آنها آگاه باشید.

۴)‌ انواع بیماری‌های حیوانات را بشناسید

برخی از بیماری‌ها از حیوان به انسان منتقل می‌شوند. نمونه‌هایی از آنها بیماری‌های تبخال، هاری، هپاتیت و سل است. بنابراین هنگامیکه شما با انواع بیماری‌های حیوانات آشنا می‌شوید می‌توانید نسبت به درمان آنها سریعا اقدام کنید و همچنین برای حیوانات خانگی خود زمان‌هایی را تعیین کرده و به صورت مرتب آن را نزد دامپزشک ببرید.

۵)‌ آلرژی خود را نسبت به حیوانات شناسایی کنید

برخی از افراد در تعامل با حیوانات دچار یک سری آلرژی خاص مانند عطسه، خس خس، سوزش چشم و .. می‌شوند. اگر در تماس با حیوانی دچار آلرژی می‌شوید به پزشک مراجعه کنید یا چنانچه دچار تنگی نفس شدید هستید، تحت هیچ شرایطی حیوان خانگی نداشته باشید.

۶) امکانات را افزایش دهید

معمولا پله‌های لغزنده، نور نامناسب و سایر موارد مشابه باعث می‌شوند که جان حیوان به خطر افتاده و دچار مصدومیت‌های جبران ناپذیر شوند. بنابراین فراهم کردن یک محیط امن و تجهیزات کامل بسیار ضروری است.

۷) استفاده از تجهیزات ایمنی به هنگام ارتباط با حیوانات

به هنگام تعامل با یک حیوان همواره از عینک‌های ایمنی، دستکش لاتکس، ماسک، کفش‌های ضد ضربه، کلاه مخصوص، لباس ویژه و پیش‌بند‌های مناسب استفاده کنید. مواردی که ذکر شد برای تمام حیوانات نیازی نیست بلکه بسته به نوع حیوان و خطراتی که دارند می‌توانید از این تجهیزات استفاده کنید. تجهیزات حفاظتی تا حد زیادی احتمال آسیب را کاهش می‌دهند.

۸) حیوانات را در جای مناسب نگه دارید

محیط ایمن و مناسب برای حیوانات می‌تواند سایر آسیب‌های جسمی را کاهش دهد. حیوانات بزرگ مانند گاو یا اسب باید در اصطبل و انبارهای بزرگ نگه‌داری شوند. سگ‌ها معمولا در محیط‌های کوچک‌تر و گرم راحت هستند و گربه‌ها را می‌توان حتی درون یک حوله نگه‌داری کرد. بنابراین همیشه محیط مناسبی را برای هر حیوان متناسب با نوع آن ایجاد کنید.

۹) درب خروج اضطراری داشته باشید

هنگامیکه با حیوانات بزرگ مانند اسب یا گاو و ... در تعامل هستید همواره یک درب خروج اضطراری در محیط نگه‌داری آنها تعبیه کنید تا در مواقع ضروری از آن استفاده کرده و جان خود را نجات دهید.