مشخصات کتاب:

نام کتاب:‌ کند و کاو در مسائل تربیتی ایران
نام نویسنده:‌ صمد بهرنگی
زبان کتاب: فارسی
نوع فایل:‌ PDF
تعداد صفحات:‌ 122
حجم فایل: 2.22 MB

 >> دانلود رایگان


درباره کتاب: 
کتاب «کند و کاو در مسائل تربیتی ایران» اثری غیر داستانی به قلم نویسنده و معلم دلسوز و متعد ایرانی، «صمد بهرنگی» است. بهرنگی در این کتاب به تحلیل کتاب‌های آموزشی در مدارس ایران می‌پردازد و از محتوای کتب درسی دانش‌آموزان انتقاد می‌کند. وی بر این باور است که محتوای این کتاب‌ها بر اساس زندگی غربی تهیه شده‌اند که پاسخگوی نیاز دانش‌آموزان ایرانی نیستند و بر زندگی واقعی آنان سازگار نیست. 

از نظر صمد بهرنگی این عدم انطباق مفاهیم آموزشی با زندگی واقعی آنان، فرصت ورود و نگاه عالمانه به جهان حقیقی را از دانش‌آموزان می‌ستاند. وی در متنی انتقادی در بخشی از این کتاب نوشته است:

«تا محيطي را از نزديك نبينيم در آن زندگي نكنيم با مردمش نجوشيم صدايشان را نشنويم و خواسته هايشان را ندانيم بي جاست كه براي آنها دلسوزي كنيم وحتي براي آنها داستان بنويسيم .آنهايي را هم مي‌گويم كه توي پايتخت تا خرخره مي خورند در مبل وصندلي مي‌لمند تابستان زير كولر وزمستان كنار بخاري و شوفاژ نشسته‌اند دم ودستگاهي دارند وحقوق ومزاياي فوق العاده مي‌گيرند و با استفاده از كتابهاي آمريكايي براي بچه‌هاي چابهار كتاب درسي مي‌نويسند وبخشنامه‌مي‌كنند كه همه مدارس بايد از مهر باز شود وتا خرداد بچه‌ها به مدرسه بيايند هنوز نمي‌دانند كه در برخي از مناطق ايران هنوز در ماه مهر روستاييان محصول خود را برداشت نكرده‌اند تا بتوانند سر كلاس حاضر شوند و از اول خرداد هم به مزرعه بر مي‌گردند.»

گفتنی است بهرنگی معتقد بود که کتاب اول دبستان برای کودکان آذری مناسب نیست و لازم است کتابی دیگر برای آن‌ها تدوین شود. به همین دلیل وی خود دست به کار شد و کتابی نوشت اما این کتاب هیچ‌گاه چاپ نشد. 

لازم به ذکر است این کتاب نسخه اسکن شده از کتاب اصلی است. لذا برخی کلمات کمرنگ هستند.