مشخصات کتاب:

نام کتاب:‌ سه  قطره خون
نام نویسنده:‌ صادق هدایت
زبان کتاب: فارسی
نوع فایل:‌ PDF
تعداد صفحات:‌ ۱۷۴
حجم فایل: 5.25 MB

 >> دانلود رایگان

 


درباره کتاب:
«سه قطره خون» مجموعه داستان نویسنده بزرگ ایرانی، صادق هدایت است که در سال ۱۳۱۱ به چاپ رسید. این مجموعه داستان دربردارنده‌ی  ۱۱ داستان کوتاه بسیار تاثیرگذار است. نام این داستان‌های عبارت است از:

«سه قطره خون»
« گرداب»
«داش‌آکل»
«آینهٔ شکسته»
«طلب آمرزش»
«لاله»
«صورتک‌ها»
«چنگال»
«مردی که نفسش را کشت»
«محلل»
«گجسته دژ»

 سه قطره خون را یک داستان رواشناختی و اثری در حوزه سوررئالیسم می‌دانند. داستانی نمادین و پر از رمز و راز که با گذشت سالها از انتشار آن، خوانندگان و منتقدان رازهای جدیدی از آن را کشف و معرفی می‌کنند. روشنفکران و منتقدان ادبی که ادعا می‌کنند این اثر ژرف را خوانده و دریافته‌اند نیز بر پیچیدگی آن اذعان دارند. با خواندن این اثر اولین سوالی که خواننده از خود می‌پرسد این است که آیا با روایت یک جنایت مواجه است یا گزارش یک گناه؟ شاید هم تصویر یک مکافات. 
این داستان شگفت‌انگیز، روایت‌های یک نفر دیوانه است که در تیمارستان بستری است و تمام مدت بستری‌اش آرزوی یک قلم و کاغذ را با خود داشته است. این داستان با دیروزی شروع می‌شود که اطاق دیوانه یا همان راوی داستان را جدا کرده‌اند و در همان روز برایش یک قلم و کاغذ فراهم نموده‌اند. 
برخی می‌گویند منظور «سه قطره خون»، سه قطره خون یا روح راوی است که روی کاغذ چکیده باشد. 
هدایت در داستان سه قطره خون، ساختاری را ارائه می‌کند که تا پیش از آن در ادبیات ایران اصلا وجود نداشته است. 
در داستان «مردی که نفسش را کشت» هدایت بیهودگی تلاش جهت دستیابی به حقیقتی والاتر از انسان را آشکار کرده و حقیقت مطلق را دست نیافتنی می‌داند و امید به راه نجات را فراتر از در حوزه‌های ماوراء انسانی واهی می‌انگارد.