بارداری یکی از هیجان‌انگیزترین دوران‌های زندگی یک زن است. متاسفانه برخی از زنان باردار از سردردهای شدید یا میگرن رنج می‌برند و یعضی‌ از این زنان با مُسکن‌ها و داروهای مختلف سعی می‌کنند که سر درد خود را تسکین بدهند.

به گفته دکتر Elliot Shevel، جراح مغز مشهور و مدیر پزشکی کلینیک بیماری‌های مغز در آفریقای جنوبی، در اغلب زنان میگرن در سه ماهه اول بارداریشان بدتر می‌شود اما در 70 درصد زنان در سه ماهه دوم و سوم میگرن بهبود می‌یابد.

زنان بارداری که مبتلا به میگرن هستند باید بدانند هر نوع دارویی برای تسکین دردشان امن نیست و تنها مصرف داروهای Panado و Paracetamol توصیه می‌شود.

متاسفانه زنانی که به میگرن اورا (نوعی میگرن که افراد پیش از شروع درد خطوط درهمی می‌بینند) مبتلا هستند، در نیمه دوم بارداری بهبود چندانی پیدا نمی‌کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد شمار قابل توجهی از زنان مبتلا به میگرن در دوران بارداری به هنگام احساس سردرد، از داروهای مخدر و داروهای بدون نسخه پزشک استفاده می‌کنند. مطالعه‌ای که در بیمارستانی در پاکستان انجام شد، نشان داد از 351 زن باردار، 223 زن از داروهای بدون نسخه استفاده می‌کردند (یعنی 63 درصد) و 128 نفر (یعنی حدود 37 درصد) در بارداری‌های قبلی‌شان از داروهای بدون نسخه پزشک استفاده می‌کرده‌اند و در مجموع حدود 78 درصد از زنان باردار این بیمارستان هیچ اطلاعاتی درباره عوارض داروهایی که مصرف می‌کردند، نداشتند.

این درحالیست که محققان بر این باورند زنانی که مبتلا به میگرن هستند، در سه ماهه دوم و سوم دردشان کاهش می‌یابد و اگر این اتفاق نیفتاد، باید مقدار اندکی از داروهای امن را تحت نظر پزشک مصرف کنند.

آیا جراحی یک گزینه قابل قبول برای درمان میگرن زنان باردار است؟

یکی از موفق‌ترین روش‌های کم‌تهاجمی درمان میگرن، بستن شریان‌های کوچک زیر پوست سر است که باعث می‌شود سر درد افراد به شدت کاهش پیدا کند. این عمل معمولا در سه ماهه اول بارداری انجام نمی‌شوند زیرا بیهوشی و داروهای بیهوشی ممکن است بر سلامت جنین اثر منفی داشته باشد. در صورتی که مادر به شدت از سردرد رنج ببرد، پس از سه ماهه اول این عمل انجام می‌شود اما پزشکان توصیه می‌کنند چنانچه مادر قادر به تحمل بیماری میگرن است، این عمل را به بعد از زایمان موکول کند.

تحقیقات ثابت کرده است که سردردهای مادر هیچ آسیبی به جنین نمی‌رساند. مگر اینکه مادر از داروهایی به جز Panado و Paracetamol استفاده کند.