از هر 20 زن در آفریقا، یک نفر به سرطان سینه مبتلا می‌شود. یکی از مهم‌ترین اقدامات برای کاهش خطر ابتلا به این سرطان، شیر دادن به نوزاد است. متاسفانه بسیاری از زنان درباره راه‌های پیشگیری از این بیماری مانند داشتن وزن مناسب، ورزش کافی و تغذیه صحیح اطلاعات چندانی ندارند. یکی دیگر از موثرترین روش‌های پیشگیری، شیر دادن به مدت حداقل یک سال است. تغذیه با شیر مادر از زمان تولد نوزاد تا پایان زندگی او، بر سلامتی‌اش نقش بسیار پررنگ و انکارناپذیری دارد. 

حداقل 6 تا 12 ماه شیردهی، نتایج زیر را در پی خواهد داشت:

  • خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان 7 درصد کاهش پیدا می‌کند. به عبارت دیگراز 20 هزار مورد مرگ زنان در اثر سرطان سینه در سرتاسر جهان پیشگیری می‌شود.
  • خطر ابتلا به سرطان تخمدان 8 درصد کم‌تر می‌شود.
  • سلامت و رشد فکری کودک برای سالیان سال به شدت ارتقا می‌یابد.
  • خطر ابتلا به چاقی و دیابت نوع 1 و نوع 2 در کودک بسیار کم‌تر می‌شود.

مطالعات ثابت کرده است که شیر مادر از سرطانی شدن سلول‌های سینه مادر و بدن کودک جلوگیری می‌کند. در دوران شیردهی سطح استروژن پائین می‌آید و ریسک ابتلا به سرطان سینه به شدت کم می‌شود. همچنین زنان در دوران شیردهی بیشتر مراقب سلامتی خود هستند و مصرف سیگار و الکل را قطع می‌کنند که همین موضوع عاملی برای ارتقای سلامتی آن‌هاست.

تحقیقات نشان داده است که تغذیه از شیر مادر، احتمال ابتلا به سرطان را در کودک هم کاهش می‌دهد. نوزادانی که حداقل 6 ماه شیر مادر خورده‌اند، 19 درصد کم‌تر از نوزادانی که شیر مادر نخورده‌اند یا مدت کمی از شیر مادر تغذیه کرده‌اند، به سرطان مبتلا می‌شوند.

البته همانطور که می‌دانید، شیردهی به تنهایی از سرطان پستان جلوگیری نمی‌کند. بنابراین به همه زنان ماموگرافی و معاینه سینه به صورت منظم و ترک سیگار (اگر سیگاری هستند) اکیدا توصیه می‌شود.

توجه داشته باشید که برخی از زنان، از مدت‌ها پیش از دوران شیردادن به سرطان سینه مبتلا می‌شوند. این بدان معنی نیست که این زنان نمی‌توانند به نوزاد خود شیر بدهند. بسیاری از زنانی که سرطان پستان داشته‌اند، به نوزاد خود شیر داده‌اند. نظر پزشک معالج در این مورد باید پرسیده شود.

در بسیاری از کشورهای دنیا، بانک‌های شیر مادر وجود دارند تا حتی مادرانی که به دلیل بیماری نمی‌توانند به فرزندشان شیر دهند، نگران تغذیه نوزادشان نباشند.