معرفی

 پوستر فیلم شکل آب


نام فیلم:
 شکل آب (The Shape of Water)
رتبه: 7.5
کارگردان: گیرمو دل تورو
تهیه کنندگان: گیرمو دل تورو، جی مایلز دیل
نویسندگان: گیرمو دل تورو، ونسان تیلور
ژانر: فانتزی، رمانتیک
تاریخ انتشار: 18 دسامبر 2017 در آمریکا
مدت زمان: 123 دقیقه 
زبان: انگلیسی

بازیگران

  • سالی هاوکینز
  • مایکل شنون
  • اکتاویا اسپنسر

اطلاعات کلی فیلم و کارگردان

فیلم «شکل آب» یکی از فیلم‌های اسکار امسال بود که اسکار بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین موسیقی و بهترین طراحی صحنه را بدست آورد. همچنین این فیلم جوایز متعددی را در سال گذشته میلادی از آن خود کرد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها شیرطلای ونیز بود. کارگردان فیلم «گیرمو دل‌تورو» است که از جمله فیلم‌های قبلی او می‌توان به فیلم «پسر جهنمی» اشاره کرد.

خلاصه فیلم

فیلم در مورد شکل‌گیری عشق، میان یک انسان و یک موجود عجیب است.

تصاویری از فیلم The Shape of Water

نقد و بررسی فیلم شکل آب

نقد و بررسی فیلم شکل آب

نقد و بررسی فیلم شکل آب

نقد و بررسی فیلم شکل آب

 نقد و بررسی

در سال‌های اخیر فیلم‌های زیادی در مورد عشق در سینمای جهان ساخته شده است و این بار کارگردان فیلم «شکل آب» سعی کرده است تا در فضایی فانتزی داستانی عاشقانه را روایت کند.

کاگردانی فیلم شاید بارزترین نقطه قوت فیلم باشد. خلق صحنه‌های زیبا و چشم نواز که با فضای عاشقانه فیلم متناسب است و همچنین بازی گرفتن از بازیگران فیلم، بخصوص بازیگر نقش اول زن «سالی هاوکینز، که نقش زنی لال را بازی می‌کند» از جمله کارهای درخور توجه کارگردان است.

باید به این نکته اشاره کرد که استفاده از رنگ‌ها در فیلم بسیار هوشمندانه است. در محل زندگی شخصیت زن از رنگ‌های گرم استفاده شده تا حس صفا و صمیمیت و در انتها عشق (زن و موجود عجیب برای بار اول در خانه زن یکدیگر را در آغوش می‌گیرند) را منتقل کند. از طرف دیگر در محل کار زن از رنگ‌های سرد مانند آبی استفاده شده و فضا نسبتا تاریک است و با این اقدام، کارگردان محیطی خشن و ناخوشایند را نشان می‌دهد.

فیلمنامه فیلم داستان قابل قبولی دارد و شخصیت‌پردازی‌ها هم به‌دقت صورت گرفته است. یکی از نکاتی که باید در شخصیت پردازی این فیلم به آن توجه شود این است که نویسنده سعی کرده است از همان ابتدا و حتی قبل از شکل‌گیری عشق بین دو شخصیت اصلی، خصوصیاتی به آن‌ها بدهد که آن‌ها را شبیه به یکدیگر نشان دهد. برای مثال، شخصیت زن به خاطر مشکل جسمی که دارد (توانایی حرف زدن ندارد) گوشه‌گیر است و دوستان زیادی ندارد. از طرف دیگر موجود عجیب در فیلم هم چون اسیر شده و همینطور به‌دلیل اینکه بیشتر در آب به سر می‌برد از رویارویی با دیگران وحشت دارد و به نوعی می‌توان گفت او هم گوشه‌گیر است. همینطور در زمینه حرف زدن، زن نمی‌تواند حرف بزند و موجود عجیب هم حرف نمی‌زند و رفته رفته موجود عجیب با زبان اشاره با زن صحبت می‌کند.

کارگردان به‌دقت و باحوصله با شکل‌گیری عشق میان دو شخصیت اصلی، آن‌ها را رفته‌رفته از لحاظ فاصله به یکدیگر نزدیک کرده است. در ابتدا موجود عجیب در محفظه‌ای پر از آب است و زن فقط او را از پشت شیشه می‌بیند. سپس موجود در حوضچه آب قرار می‌گیرد و زن لبه حوضچه است. بعد موجود کم کم از آب بیرون می‌آید و در کنار زن قرار می‌گیرد. در آخر هم هر دو در آب و در آغوش هم جا می‌گیرند.

در انتهای فیلم موجود عجیب کاملا عاشق شخصیت زن می‌شود و هنگامی که تیر می‌خورد، این تیر بر او اثر نمی‌گذارد. نویسنده و گارگردان با هوشیاری بسیار زیاد این خصوصیت (آسیب ندیدن از گلوله) را به این موجود عجیب داده است تا با زبان تصویر بیان کند هیچ چیز نمی‌تواند عشق را نابود کند و جلوی عاشق حقیقی را بگیرد.

بازیگر نقش اول زن فیلم با اینکه نقش یک انسان لال را بازی می‌کند و کار سختی را برای بازی در این نقش برعهده داشته (زیرا هیچ دیالوگی در فیلم ندارد) اما به زیبایی هرچه تمام‌تر این نقش را ایفا کرده است و تمام احساسات شخصیت را با حرکات بدن وصورت خود نشان داده است. در کل باید اشاره کرد که بازی‌های همه بازیگران فیلم درخور توجه و تحسین‌برانگیز است. بخصوص از بازی زیبای بازیگر نقش‌مکمل زن فیلم (اکتاویا اسپنسر) نباید چشم‌پوشی کرد.

استفاده از موسیقی زیبا و گوش نواز در سرتاسر فیلم و در سکانس‌های مناسب به فضای فیلم بسیار کمک کرده است. این موسیقی در مواقعی عاشقانه است و در مواقعی شکلی رازآلود به خود می‌گیرد. فضاسازی فیلم هم بسیار دل‌نشین است و حال و هوای فانتزی-عاشقانه را در فیلم بخوبی نشان می‌دهد.

تدوین فیلم یکی از نقاط قوت دیگر فیلم به حساب می‌آید . برای مثال صحنه‌های فیلم به زیبایی هرچه تمام‌تر به هم پیوند خورده‌اند و هیچ حس ناخوشایندی در مخاطب ایجاد نمی‌شود.

 

منتقد: فرزاد برخورداری