معرفی

نقد فیلم دانکرک


نام فیلم:
 Dunkirk  (دانکرک)
رتبه: 8
کارگردان: کریستوفر نولان
تهیه کنندگان: اما توماس، کریستوفر نولان
نویسنده: کریستوفر نولان
ژانر: جنگی
تاریخ انتشار: 21 ژوئیه 2017 در آمریکا
مدت زمان: 106 دقیقه
زبان: انگلیسی

بازیگران

  •  تام هاردی
  • مارک رایلنس
  • کیلین مورفی

اطلاعات کلی فیلم و کارگردان

دانکرک دهمین و جدیدترین ساخته کریستوفر نولان است که اسکار بهترین تدوین، بهترین تدوین صدا و بهترین میکس صدا را بدست آورد و در بخش هایی از جمله بهترین کارگردانی، بهترین فیلمبرداری و بهترین فیلم کاندید دریافت اسکار بود. از جمله فیلم های قبلی کریستوفرنولان می توان به سه گانه موفق «شوالیه تاریکی» و فیلم «بین ستاره ای» اشاره کرد.

خلاصه فیلم

داستان فیلم در مورد یک واقعه تاریخی است که در جنگ جهانی دوم و در ساحل دانکرک در کشور فرانسه به وقوع می پیوندد. 

تصاویری از فیلم Dunkirk

تصاویری از فیلم Dunkirk

تصاویری از فیلم Dunkirk

تصاویری از فیلم Dunkirk

تصاویری از فیلم Dunkirk

تصاویری از فیلم Dunkirk

 نقد و بررسی

دانکرک یک فیلم جنگی است و شاید بیشتر از فیلم های دیگری که تا به حال در مورد جنگ ساخته شده است، حقیقت جنگ را بیان می‌کند. فیلم اصلا قصد قهرمان پروری، خلق صحنه های حماسی و بیان دیالوگ های تاثیرگذار ندارد. دانکرک بیشتر با زبان تصویر، حرفش را ‌بیان می‌کند و بازیگران بیشتر از اینکه دیالوگ بگویند با میمیک (حالات) چهره و همچنین با رفتارشان احساس خود را به مخاطب منتقل می کنند. در فیلم هنگامیکه اضطراب و ترس در چهره بازیگران دیده می‌شود ناخودآگاه این احساس به مخاطب نیز انتقال می‌یابد.

نولان در فیلمش از سه زاویه دریا، آسمان و ساحل به جنگ می پردازد و سعی دارد بدون خلق قهرمان در فیلم و همچنین با کمترین دیالوگ ممکن معانی ترس، انتظار، ایثار  و جنگ تا پای جان را بیان کند.

در فیلمنامه شخصیت های متنوعی در شرایط مختلف مورد توجه هستند؛ سربازانی که قصد فرار از محاصره را دارند، مردمانی که برای کمک به آن‌ها می‌شتابند و همینطور خلبانانی که برای دفع حمله دشمن می‌جنگند. نویسنده در انتها همه این افراد را کنار هم‌دیگر جمع می‌کند تا به نوعی بیان دارد که هریک از این افراد به نوبه خود بخشی از یک کار بزرگ را انجام داد‌ه‌اند.

بنظر می رسد قصد دیگر نویسنده و کارگردان با پرداختن به این سوژه و حادثه ی واقعی این بوده است که بیان دارد گاهی در شرایط جنگی، افراد عادی هستند که جان سربازان را نجات می‌دهند.

اگرچه بیشتر فیلم در روشنایی روز سپری می شود ولی  نور خورشید چندان دیده نمی شود و تنها زمانی نور خورشید در فیلم پدیدار می‌شود که امیدی در دل شخصیت‌های داستان به وجود می آید.

باید به این نکته هم توجه کرد که تا اواخر فیلم مخاطب بیشتر رنگ آبی دریا و آسمان را می‌بیند. از آنجا که رنگ آبی رنگی سرد است، احساس یأس را بخوبی منتقل می‌کند. اما در بخش های پایانی فیلم رنگ‌های دیگری از جمله رنگ زرد (نور خورشید)  دیده می‌شوند. رنگ زرد رنگی گرم است  اطمینان و امید را تداعی می کند.

یکی از نکات این فیلم درخشان این است که تمام کاراکترهای فیلم به یک اندازه برای ما اهمیت دارند و اصلا سعی نشده است تا مخاطب با یک کاراکتر خاص همراه شود. در فیلم هیچکدام از کاراکترها قهرمان نیستند. آنها فقط کارهایی که از دستشان برمی آید انجام می‌دهند و این بیشتر به جنگ واقعی شباهت دارد. بازی‌های بازیگران فیلم همه یک دست هستند و این هنر کارگردان بوده که کاری کرده است تا تمام کاراکترها به یک اندازه توجه ما را به خود جلب کنند.

موسیقی فیلم نیز اضطراب ، ترس و در مجموع احساسات موجود در صحنه ها را به خوبی به مخاطب منتقل میکند. این موسیقی آنچنان خوب و تاثیرگذار ساخته شده است که مخاطب آن را به عنوان جز جدایی ناپذیری از فیلم می پذیرد.

فیلبرداری یکی از نقاط قوت فیلم به حساب می‌آید (بویژه در صحنه های فیلمبردای از تعقیب و گریز هواپیماها) و در نتیجه صحنه‌ها درگیرکننده و جذاب از کار درآمده اند.

دانکرک یکی از آن فیلم هایی است که برای درک مفهوم عمیق جنگ، باید دید. دانکرک برگی دیگر از دفتر فیلم های حماسی و موفق محسوب می شود. 

 

منتقد: فرزاد برخورداری