معرفی

In The Mood For Love posterنام فیلم: In The Mood For Love  (در حال و هوای عشق)
رتبه: 8.1
کارگردان: وونگ کار وای
تهیه کننده: وونگ کار وای
نویسنده: وونگ کار وای
ژانر: درام، رومنس
تاریخ انتشار: مارس ۲۰۰۱ در هنگ کنگ
مدت زمان: ۹۸ دقیقه
زبان: کانتونی

بازیگران

  • مگی چونگ
  • تونی لیانگ چائو-وی
  • جو چیانگ

خلاصه فیلم 

داستان فیلم مربوط به سال ۱۹۶۲ است و در هنگ‌کنگ اتفاق می‌افتد. زن جوانی که منشی یک شرکت تجاری است و همسرش بیشتر مواقع در سفر کاری است،  یک واحد از آپارتمانی را اجاره می‌کند. در همان روز، مرد جوانی که شغل او روزنامه‌نگاری است و همسر او نیز بدلیل اشتغال در هتل، اکثر مواقع در منزل نیست، واحد کناری را اجاره می‌کند.
اتفاقات متفاوتی مثلا اسباب‌کشی در یک روز باعث می‌شود که زن منشی و مرد روزنامه‌نگار مدام در راهرو با یکدیگر برخورد داشته باشند و بیشتر یکدیگر را ببینند و در درون به یکدیگر علاقمند شوند.
یک شب زن و مرد تصمیم می‌گیرند برای خوردن شام با یکدیگر به رستوران بروند. در هنگام شام و در خلال صحبت‌هایی که می‌کنند در می‌یابند که همسرانشان با هم ارتباط دارند و به این دو خیانت می‌کنند. 
پس از آن شب زن و مرد بیش از پیش یکدیگر را ملاقات می‌کنند و به یکدیگر احساس نزدیکی بیشتری پیدا می‌کنند اما به دلیل تعهدی که از درون نسبت به همسرانشان دارند و نمی‌خواهند مانند همسرانشان خائن باشند، با یکدیگر عهد می‌بندد که تنها برای گذراندن اوقاتشان در کنار یکدیگر باشند. بدین ترتیب زن حتی اجازه نمی‌دهد که مرد دست او را بگیرد یا جسم او را لمس کند. 
ارتباط آن‌ها زمانی شدت پیدا می‌کند که مرد روزنامه‌نگار برای کار بر روی یک فیلمنامه از زن کمک می‌خواهد و زن در حالیکه در برزخ تردید و دودلی به سر می‌برد، پیشنهاد مرد را می‌پذیرد. بدین ترتیب، روزها و شب‌ها را در کنار هم بدون آنکه ارتباطی فراتر از ارتباط دوستی داشته باشند و یا بدون هیچگونه تماس جسمانی با یکدیگر، بر روی فیلمنامه کار می‌کنند.
در این میان پچ‌پچه‌های مردم درباره‌ی این دو نفر بالا می‌گیرد و همین موضوع باعث کناره‌گیری زن از مرد می‌شود.
شبی زیر باران، مرد به زن می‌گوید: «من فکر می‌کردم ما مثل آن‌ها (زن من و شوهر تو) نمی‌شویم، ولی اشتباه می‌کردم.» و بعد اضافه می‌کند که مطمئن است که زن هرگز همسرش را رها نمی‌کند. به این دلیل و با در نظر گرفتن حرف مردم، مرد تصمیم می‌گیرد برای ادامه‌ی فعالیت روزنامه‌نگاری به سنگاپور برود. 
با رفتن مرد به سنگاپور، زن در میان انبوهی از خاطرات و اشیاء خاطره‌انگیز تنها می‌ماند و دنیایش تیره و تار می‌شود.
سال‌ها بعد زن و مرد با چشمانی که اشک در آن‌ها حلقه زده است و با خاطرات یک عشق ممنوع، به همان خانه‌ها باز می‌گردند و با اینکه تنها یک در حد فاصل آن‌ها است اما یکدیگر را پیدا نمی‌کنند. 
در اواخر فیلم، مرد به یک روزنه از یک دیوار باستانی پناه می‌برد و راز این عشق ممنوع را با تمام وجود فریاد می‌زند.

 

تصاویری از فیلم In The Mood For Love

 

In the Mood for Love 095

Film 147w InMoodLove original

in the mood for love

 

موسیقی فیلم In The Mood For Love

موسیقی این فیلم شاهکاری تکرار ناپذیر و اثر مشترک مایکل گالاسو و شیگرو اومه بایاشی است که همراه با اسلوموشن‌های فوق‌العاده‌ی فیلم، یکی از کم‌نظیرترین سکانس‌های عاشقانه‌ی سینمای جهان را رقم می‌زند. آلبوم موسیقی In The Mood For Love در سال ۲۰۰۰ روانه‌ی بازار شد و توجه بسیازی از علاقمندان به این سبک را به خود جلب کرد. 

 

دانلود با کیفیت ۱۲۸

 

 نقد و بررسی

 پس از مشاهده‌ی فیلم درمی‌یابید که این اثر ژرف، بدون شک بهترین اثر وونگ کار وای محسوب می‌شود. شاید بتوان گفت جمله‌ای که الویس میچل، منتقد فیلم و سینمای نیویورک تایمز در رابطه با این فیلم نوشته است، گویاترین تعبیر درباره‌ی آن باشد: «حاصل تماشای این فیلم برای مخاطب، سرگردان شدن با یک روح رمانتیک و عاشقانه است که سینمای جهان هرگز آن را تجربه نکرده بود.»
در فضایی که فیلم‌های عاشقانه‌ای که پر از صحنه‌های جنسی و برهنگی‌های افراطی هستند، این روزها به شدت مورد تولید و توجه هستند، In The Mood For Love نفسی عمیق از هوایی پاک را به ریه‌های سینمای جهان رساند. این فیلم راوی نوعی نگاه شرقی به مفهوم عشق است. 
داستان فیلم در رابطه با تقاطع و روحیات زن و مردی است که همسران خیانت‌کار دارند اما با خود و یکدیگر درگیر نوعی کشمکش عمیق هستند که «شبیه همسرانشان نباشند.» اما به دلیل شب‌هایی که در تنهایی عمیق به سر می‌بردند و نیز اتفاقاتی که آن‌ها را در رویارویی با یکدیگر قرار می‌دهد، ناخواسته و دیوانه‌وار عاشق یکدیگر می‌شوند و حالا باید برای دور شدن از وسوسه با تمام وجود بجنگند. 
مگی زنی است که جامعه و سنت، تسلط زیادی روی افکار و رفتار او دارند. مگی تنها زمانی لباس‌های گلدار و با رنگ‌های شاد می‌پوشد که در انتظار شوهرش است و یا قرار است در خفا محبوبش را ببیند.  شخصیت اجتماعی آقای چاو نیز در همان ابتدای داستان بسیار موجه و درست تعریف می‌شود. بنابراین فیلم، داستان عشقی را روایت می‌کند که خالی از هرگونه آزادی و جسارت است. 
عوامل بسیاری وجود دارند که باعث می‌شوند این فیلم به معنای واقعی یک ملودرام عاشقانه‌ی فوق‌العاده باشد. اولین عامل، مقطع زمانی و مکانی است که فیلم در آن اتفاق می‌افتد یعنی ۱۹۶۰ در هنگ‌‌کنگ. به جزئیات صحنه و لباس به گونه‌ای که متناسب با آن زمان و آن مکان باشند، با دقت عجیبی پرداخته‌ شده است. لباس‌های زیبای مگی چونگ به عنوان بازیگر نقش اول زن، موسیقی و در مجموع اتمسفر حاکم بر فضای فیلم، یک اثر نوستالژیک مربوط به سال ۱۹۶۰ را فراهم می‌کنند. 
دومین عامل، فیلمبرداری منحصربفرد این فیلم است. کریستوفر دویل، که برای فیلمبرداری تاثیرگذار خود در این فیلم، جایزه‌ی بهترین فیلمبرداری را گرفته‌ است، در بسیاری از سکانس‌های فیلم، قاب‌هایی را ایجاد کرده است که نه تنها دربردارنده‌ی دو شخصیت اصلی فیلم هستند، بلکه کاملا آکنده از اشتیاق عاشقانه‌ی آن دو نیز هست. در تمام فیلم، مدیوم‌شات‌ها و کلوزآپ‌هایی را شاهد هستیم که برای بیان شفاف خفقان حاکم بر فیلم و محدودیت‌های اجتماعی، گرفته شده‌اند. راهروها و کوچه‌های تنگ و خفقان آور در کنار این نوع فیلمبرداری عجیب، ترسیم‌گر یک فضای بسته و ملال‌آورند. 
در In The Mood For Love نیز وونگ کار وای از جلوه‌های بصری جنجالی خود استفاده کرده است.رنگ‌ها حرف‌های عمیقی برای گفتن دارند و In The Mood For Love از پرشکوه‌ترین و مجلل‌ترین فیلم‌های سال ۲۰۰۱ به حساب می‌آید. 
رفت و آمد‌های مداوم زن و مرد و عبور آن‌ها از کنار یکدیگر که با حرکات آهسته‌ی دوربین همراهی شده است، سومین عامل موفقیت In The Mood For Love است. به عنوان مثال راه رفتن چان با لباس‌های شیک برازنده و یا لحظاتی که چان و چو در راه پله به هم می‌رسند و از کنار یکدیگر عبور می‌کنند، برای بیننده بسیار ماندگار هستند و در رساندن مفهوم اصلی و احساسات حاکم بر فیلم، نقش پررنگی بازی می‌کنند. 
چهارمین عامل، صدایی است که عینا شبیه به گریه است و هشت بار در سرتاسر فیلم شنیده می‌شود. این صدا تداعی‌گر احساس اندوه و اشتیاق شدیدِ شخصیت‌های اصلی فیلم در خلال داستان است. 
فیلم، داستان غیرپیچیده‌ای را از احساساتِ پیچیده‌ی انسانی در اختیار تماشاچی می‌گذارد. مرد به مرور به این نتیجه نائل می‌شود که دقیقا شبیه به همان‌هایی شده است که هرگز نمی‌خواسته بشود و بنابراین باور می‌کند که عشق خودش راه بروزش را می‌یابد اما فشارهای جامعه از مگی چنان زن سرسختی ساخته است که در پایان، آقای چاو را وادار می‌کند که تمام عشق خود را درون روزن کوچکی از یک دیوار باستانی مدفون کند. این نوع پایان فیلم، بیننده را ترغیب می‌کند که نگاهی به درون خود بیندازد و برای تحمیل‌هایی که جامعه بر او داشته است، حسرت بخورد و برای زمان‌های از دست‌رفته‌اش سوگواری کند. 
در تمام مدت فیلم غرق یک حال و هوای عاشقانه‌ایم که به هیچ سرانجامی نمی‌رسد و زیر اجبارها دفن می‌گردد. در آخرین سکانس‌های فیلم درمی‌یابیم تمام آنچه در فضای فیلم تجربه کرده بودیم، یک حال و هوای عاشقانه بوده است اما در پایان، عشق را نمی‌یابیم. 
در انتها باید گفت بازی‌های بی‌نظیر مگی چونگ و تونی لیانگ که باعث شده است، هر دو از برندگان جایزه‌ی کن باشند، در کناری همکاری قوی با یک تیم خلاق و تحت کارگردانی نابغه‌ای چون وونگ کار وای، زیر نگاه و دوربین کریستوفر دویل، در حالیکه موسیقی دلخراش و غم‌انگیزی هر از گاهی درحال پخش شدن است، فیلمی را در اختیار مخاطب قرار می‌دهند که باعث می‌شود او در حین تماشای آن به گذر زمان کاملا بی اعتنا باشد و یک سرگیجه‌ی عاشقانه و جادویی را با تمام وجود احساس کند.