معرفی

 نقد فیلم چهارراه استانبول


نام فیلم:
چهارراه استانبول
کارگردان: مصطفی کیایی
تهیه کننده: مصطفی کیایی
نویسنده: مصطفی کیایی
تاریخ انتشار: اردیبهشت 97
مدت زمان: 100 دقیقه 
زبان: فارسی

بازیگران

  • بهرام رادان
  • محسن کیایی
  • سحر دولتشاهی
  • ماهور الوند

اطلاعات کلی فیلم و کارگردان

«چهارراه استانبول» فیلم جدید مصطفی کیایی بعد از فیلم «بارکد» است. این فیلم در سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر حضور داشت و دو سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل زن (برای سحر دولتشاهی) و بهترین جلوه‌های ویژه بصری را بدست آورد.

این فیلم ششمین فیلم مصطفی کیایی است. کیایی در فیلم‌های خود سعی می‌کند تا با زبانی آمیخته به طنز برخی از مشکلات جامعه را بیان کند. از فیلم‌های قبلی او می‌توان به «خط ویژه» و «عصر یخبندان» اشاره کرد.

خلاصه فیلم

فیلم در مورد دو جوان است که می‌خواهند بخاطر وضعیت بد اقتصادی خود و  به خاطر بدهکاری مالی از کشور خارج شوند. در این بین اتفاقاتی برای آن‌ها می‌افتد. این فیلم همچنین به حادثه پلاسکو می‌پردازد.

تصاویری از فیلم چهارراه استانبول

چهارراه استانبول

چهارراه استانبول

نقد فیلم چهارراه استانبول

نقد فیلم چهارراه استانبول

 نقد و بررسی

مصطفی کیایی بعد از فیلم «خط ویژه» که فیلمی درخور توجه بود، دچار شتابزدگی زیادی در نوشتن فیلم‌نامه‌های بعدیش از جمله همین فیلم شد. اگرچه می‌توان گفت ایده‌های کیایی خوب هستند اما این ایده‌ها بخوبی پردازش نمی‌شوند و فیلمنامه‌های حاصل از این ایده‌ها زیاد خوب نمی‌شوند.

نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد استفاده از ماجرای پلاسکو در فیلم است. یکی از شخصیت‌های فیلم در یکی از مغازه‌های پلاسکو کارمی‌کند. این شخصیت وضعیت اقتصادی بدی دارد. کارگردان از ساختمان و فاجعه پلاسکو استفاده کرده تا نشان دهد چگونه وضعیت مالی برخی افراد جامعه همانند ساختمان پلاسکو در حال فروپاشی است.

در رابطه با آن قسمت از فیلم که به ماجرای پلاسکو می‌پرازد باید گفت که کار اصلی را جلوه‌های ویژه فیلم انجام داده است که بسیار هم خوب از کار درآمده و به حق سیمرغ را از آن خود کرد.

نویسنده، داستان دو جوان را روایت می‌کند که بخاطر مشکلاتشان می‌خواهند از کشور خارج شوند و برای این کار مجبورند نفس خود را برای مدت طولانی نگه‌دارند. این مسئله در فیلم خودش یک نقد هوشمندانه است به این مسئله که بعضی‌ها روز به روز برای رهایی از مشکلاتشان بیشتر باید سختی بکشند.

فیلم های مصطفی کیایی همیشه پراز دیالوگ‌های طنزآمیزی است که بسیاری از آن‌ها انتقادی هم هستند. در این فیلم هم سعی شده است تا با همان نوع دیالوگ‌ها از وضعیت اقتصادی موجود انتقاد شود. البته در این فیلم به خاطر شرایط موجود برای شخصیت‌های اصلی و همچنین وقوع فاجعه پلاسکو دیالوگ‌هایی هم در فیلم به مسؤلان و نوع مدیریت مملکت نیش میزند که بیشتر آن‌ها دیالوگ های قابل قبولی هستند. در کل باید گفت یکی از ویژگی‌های مصطفی کیایی این است که دیالوگ نویس خوبیست.

زوج بهرام رادان و محس کیایی در این فیلم هم مثل فیلم «بارکد» نقش‌های اصلی را بازی می‌کنند و بازی بسیار خوبی را از آن‌ها شاهد هستیم. بیشتر فیلم مخاطب با آن‌هاست. این دو بازیگر چه در این فیلم و چه در فیلم قبلی، مخاطب را با خود همراه می‌کنند اما مشکل اینجاست که تقریبا در هر دو فیلم، شخصیت‌ها نسبت و رفتار مشابهی با یکدیگر دارند و همین موضوع، کمی باعث تکراری شدن شخصیت‌ها شده است. سوال اینجاست که کارگردان چند فیلم را می‌خواهد با این زوج بسازد و آیا تکرار مداوم حضور این دو کنار هم در آینده برای مخاطب، کسل‌کننده نمی‌شود؟!

یکی از این دو جوان، عاشق شخصیت لادن (با بازی ماهور الوند‌) است. فیلم در جاهایی به درون خانه لادن میرود و به زندگی خواهرش هم سرک می‌کشد. این موضوع فقط باعث کشدار شدن فیلم و همینطور ورود شخصیت‌هایی به داستان می‌شود که در فیلم نقش موثری ندارند. بنظر می‌رسد همین که به مخاطب گفته شود لادن از دست پدرش فرار کرده و به نامزدش پناه برده است، کافی بود. البته کارگردانی در صحنه دعوای لادن و پدرش خوب است. به این نکته توجه کنید که دعوای آن‌ها روابطشان را تاریک‌تر می‌کند و این دعوا در تاریکی شب اتفاق می‌افتد.

مهدی پاکدل نقش یک آتشنشان را ایفا می‌کند و فقط به عنوان نماینده آتش‌نشانان حادثه دیده در پلاسکو در فیلم حضور دارد و اصلی‌ترین علتی که چنین نقشی در فیلم گذاشته شده این است که چند دیالوگ انتقادی نسبت به مدیریت جامعه بیان شود. حضور این آتشنشان، تنها باعث افزایش مدت زمان فیلم شده اما در داستان اصلی نقشی ندارد و باید گفت یک شخصیت اضافی است.

در آخر باید ذاضافه کرد که صدای علیرضا قربانی با آن تحریرهای دل‌نشین، بسیار بجا در فیلم استفاده شده است.

 

منتقد: فرزاد برخورداری