روش صحیح مسواک زدن - چگونه مسواک بزنیم؟

دهان و دندان

همه‌ی افراد فکر می‌کنند درست مسواک می‌زنند. زیرا از بچگی دو بار در روز مسواک می‌زدند و حتی اگر از ‌آن‌ها بپرسید درست مسواک زدن را بلد هستند، ممکن است از دست شما ناراحت شوند. اما واقعاً شیوه صحیح استفاده از مسواک و خمیردندان چیست؟ باید تاکید کرد مسواک زدن از آن‌چه بسیاری از مردم فکر می‌کنند، سخت‌تر است!

مسواک برقی بهتر است یا مسواک معمولی؟ مدت زمان مسواک زدن چقدر باید باشد؟ اول مسواک بعد نخ‌دندان یا اول نخ‌دندان بعد مسواک؟ پاسخ دادن به این سؤالات به شما کمک می‌کند از دندان‌های خود بهتر مراقبت کنید.

اصول مسواک زدن

برای داشتن دهان سالم و لبخند زیبا باید بهداشت دهانتان را رعایت کنید؛ پس باید مطمئن شوید که درست مسواک می‌زنید.

مسواک زدن به موقع: دکتر رابرت راش، سخنگوی آکادمی دندانپزشکی عمومی، می‌گوید: «مردم فکر می‌کنند طولانی‌تر از آن‌چه باید، مسواک می‌زنند. اما مسواک زدن در بیشتر افراد، کمتر از یک دقیقه طول می‌کشد. روزانه دو بار و هربار به مدت حداقل 2 دقیقه، مسواک بزنید». طبق تحقیقی که در شماره‌ی دسامبر 2016 نشریه‌ی شواهد دندانپزشکی منتشر شد، مسواک زدن کمتر از دو بار در روز، خطر پوسیدگی دندانی را افزایش می‌دهد.

انتخاب مسواک مناسب: مسواک نباید آن‌قدر بزرگ باشد که نتواند همه‌ی قسمت‌های دهان را تمیز کند؛ همچنین مسواکی را انتخاب کنید که موهای آن نرم باشد.

دکتر شهزاد شیخ، دندانپزشک مرکز مراقبت‌های دندانی دومینیون در استرلینگ ویرجینیا می‌گوید: مسواک برقی و مسواک معمولی هر دو خوب هستند. هرچند که مطالعه‌ای که در شماره‌ی مارچ 2016 نشریه‌ی مجاری «فوگورووشی سمله» منتشر شد، نشان داد مسواک‌های برقی بهتر از مسواک‌های معمولی پلاک‌های دندانی را تمیز می‌کنند.

دکتر شیخ مسواک‌های برقی را پیشنهاد می‌کند زیرا دارای زمان‌سنج هستند و زمان‌سنج به فرد این امکان را می‌دهد که بدون فکر کردن به مدت زمان مسواک زدنش، مسواک بزند. چون زمان‌سنج بعد از دو دقیقه خودبخود خاموش می‌شود.

راهکارهای بهتر مسواک زدن

بعد از انتخاب مسواک مناسب، باید نکات دیگری را نیز مدنظر قرار دهید:

  •  از خمیردندان دوکاره استفاده کنید. خمیردندان شما باید حاوی فلوراید باشد تا دندان‌های شما را محکمتر کند و از پوسیدگی آن‌ها جلوگیری نماید.
  •  روش صحیح مسواک زدن را یاد بگیرید. دکتر راش می‌گوید: حرکات سایشی عقب به جلو باعث تحلیل رفتن لثه، مشخص شدن ریشه‌ی دندان و حساس شدن دندان می‌شود. دندان‌ها را با زاویه‌ی 45درجه و به صورت دورانی مسواک کنید. همه‌ی سطوح دندانی (خارجی، داخلی و بالای دندان) را مسواک بزنید. سمت داخل دندان‌های جلویی را با حرکات بالا به پایین تمیز کنید.
  • زبان را فراموش نکنید. مسواک کردن زبان باکتری‌های ایجاد کننده‌ی بوی بد در دهان را کاهش می‌دهد و به تازه ماندن دهان کمک می‌کند.
  • از نخ دندان استفاده کنید. این مرحله اگر چه بسیار مهم است ولی غالباً نادیده گرفته می‌شود. غذاها لابلای دندان‌ها می‌مانند و مسواک نمی‌تواند به تنهایی آن‌ها را خارج کند. غذاهای باقیمانده میان دندان‌ها، باکتری‌های سوراخ‌کننده‌ی دندان را فعال می‌کنند؛ پس استفاده از نخ‌دندان حداقل یک بار در روز ضروری است. اگر برای اولین بار از نخ دندان استفاده می‌کنید، ممکن است خونریزی یا التهاب داشته باشید ولی باید هم‌چنان از نخ دندان استفاده کنید. به مرور لثه‌های شما قوی‌تر می‌شوند و بهداشت کلی دهانتان بهتر می‌شود. تحقیقی که در سال 2015 در نشریه‌ی بهداشت دهان و دندانپزشکی پیشگیرانه منتشر شد، نشان داد برای بهتر نتیجه گرفتن، ابتدا نخ دندان استفاده کنید و بعد مسواک بزنید؛ این کار سبب می‌شود پلاک‌های دندانی بهتر برداشته شوند.
  • دهان خود را با دهانشویه بشویید. دکتر راش می‌گوید: «استفاده از دهانشویه بعد و قبل از مسواک زدن سبب از بین رفتن ذرات غذا می‌شوند، به صورت موقت بوی بد دهان را از بین می‌برند، باکتری‌های دهانی را کاهش می‌دهند و طعم خوبی از خود در دهان به جای می‌گذارند».
  • مسواکتان را به صورت منظم عوض کنید. هر سه یا چهار ماه یک بار مسواک خود را عوض کنید. چون موهای فرسوده‌ی مسواک کهنه کارآیی لازم را ندارند و هم‌چنین می‌تواند باکتری‌های مضر را که باعث عفونت می‌شوند، وارد دهان کند. به همین دلیل، باید پس از بیماری، مسواک خود را عوض کنید.

رعایت بهداشت دهان نه تنها باعث زیبا شدن لبخند شما می‌شود، بلکه سلامتی عمومی شما را نیز بالا می‌برد. علاوه بر مسواک زدن صحیح، تغذیه‌ی سالمی داشته باشید و به صورت منظم برای معاینه نزد دندانپزشکان بروید.

برچسب ها
© ۱۳۹۷ - ۱۳۹۳  |  تمامی حقوق این وب سایت متعلق به پرسه است و هرگونه کپی برداری از مطالب آن بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.