شواهد زیادی نشان می‌دهد که نشستن (در ماشین، در محل کار یا روی مبل) تأثیرات بسیار بدی بر سلامتی دارد. رفتار بی‌حرکت و ساکن با چاقی مفرط، بیماری قلبی، دیابت و سایر عارضه‌های مزمن ارتباط دارد.
ولی یک مطالعه‌ی جدید برای برطرف کردن برخی از تأثیرات ناسالم نشستن بیش‌ازحد می‌توانید حرکات ساده‌ای برای بهبود قدرت ماهیچه‌ای انجام دهید.

در پژوهشی که در نشریه‌ی پزشکی بی‌ام‌سی منتشر شد، محققان تحت سرپرستی کارلوس سلیس مورالس از دانشگاه گلاسکو، داده‌های مربوط به تقریباً 400000 فرد میان‌سال را در انگلستان بررسی نمودند. دانشمندان گزارش‌های افراد را درباره‌ی فعالیت‌های جسمی و میزان زمان گذرانده شده جلوی تلویزیون یا کامپیوتر را مقایسه نمودند. دانشمندان برای انجام ارزیابی عینی‌تر از میزان ورزش کردن افراد، از آنان خواستند یک وسیله را در دستانشان با قدرت بگیرند و به این ترتیب قدرت عضلانی آن‌ها را اندازه‌گیری کنند؛ دانشمندان هم‌چنین با استفاده از ارگومتر، تست‌های تناسب اندام از افراد گرفتند. از آنجا که تست‌های تناسب اندام زمان‌بر و گران هستند، آزمایش قدرت فشردن، راه مفیدی برای اندازه‌گیری میزان فعال بودن و متناسب بودن افراد بود. این آزمایش کل قدرت عضلانی را اندازه‌گیری می‌نماید و می‌توان آن را با سرعت و راحتی انجام داد و حتی پزشکان نیز می‌توانند در مطب به راحتی از آن بهره بگیرند.

مطالعه‌ی پیگیری کننده‌ای که به مدت پنج سال انجام شد نشان داد، افرادی که قدرت گرفتن و فشردن آن‌ها پایین بود، در مقایسه با افراد دارای قدرت عضلانی بیش‌تر، به ازای هر دو ساعتی که جلوی تلویزیون یا کامپیوتر می‌گذراندند، 31% احتمال مرگ بیش‌تری داشتند. احتمال ابتلای افراد دارای قدرت عضلانی کم به بیماری‌قلبی و سرطان به ترتیب 21% و 14% بیش‌تر از افراد دارای قدرت عضلانی زیاد بود.

به طور کلی، به ازای هر دو ساعتی که افراد دارای قدرت عضلانی کم، جلوی تلویزیون یا کامپیوتر می‌گذرانند، خطر مرگ ‌آن‌ها دو برابر بیش‌تر از افراد دارای قدرت عضلانی زیاد می‌شود.

خوشبختانه قدرت عضلانی را می‌توان از طریق وزنه زدن و افزایش فعالیت جسمانی بیشتر نمود. سلیس‌ـمورالس در این باره می‌گوید: «به طور کلی می‌توان گفت اگر قوی باشید، تناسب اندام داشته باشید و ورزش کنید، فرقی نمی‌کند چقدر تلویزیون تماشا کنید. اگر تحرک داشته باشید و فعال باشید، نشستن تأثیرات بدی بر شما نخواهد داشت».

البته باید به خاطر داشته باشید که نشستن عادتی غیرسالم است. افراد بی تحرک در مقایسه با افرادی که خیلی نمی‌شینند، بیش‌تر دچار مرگ زودهنگام و بیماری‌های مزمن می‌شوند. اما اگر مجبور هستید که زیاد بنشینید، ورزش کردن می‌تواند برخی از تأثیرات مخرب نشستن را خنثی کند.

سلیس‌ـمورالس می‌گوید: «گاهی اوقات چاره‌ای ندارید جز این‌که هشت ساعت جلوی کامپیوتر و روی صندلی بنشینید. اما وقتی به خانه آمدید، می‌توانید تحرک داشته باشید و از این طریق، تأثیرات بد آن‌همه ساعت نشستن روی صندلی را خنثی کنید».

به گفته‌ی سلیس‌ـمورالس اخیرا در برخی کشورها پیشنهادی مطرح شده مبنی بر این‌که افراد بیش‌تر از این‌که بنشینند، راه بروند؛ اما نتایج این مطالعه نشان می‌دهند که این پیشنهاد شاید برای همگان مؤثر نباشد. زیرا این راهکارها بیش‌تر برای افرادی اعمال می‌شود که تحرک ندارند و آن‌ها را وادار به کمی تحرک می‌کند و به این صورت تا حدودی از تأثیرات منفی بی‌تحرکی بر جسمشان دورشان می‌کند.