ما اکثر روزها به دلایل مختلف و در مدت زمان طولانی با رایانه یا کامیپوتر خود کار می‌کنیم. گاهی اوقات ساعت‌های طولانی را به تایپ کردن مقاله، پایان‌نامه یا پروژه خود اختصاص می‌دهیم. که این مدت زمان می‌تواند به مچ‌ها و در نهایت دست‌های شما آسیب وارد کند. از طرفی اکثر صفحه‌کلید‌ها و ماوس‌ها به صورت آگونومی نیستند. بنابراین باید مچ دست خود را در طی روز تمرین بدهید تا از دردهای مزمن جلوگیری کنید. برخی از مزایای انجام این تمرین عبارتند از:

  • تسکین درد و ناراحتی
  • به راه انداختن جریان گردش خون
  • کاهش گرفتگی عضلات
  • بهبود وضعیت عملکرد مغز
  • بهبود دامنه‌ی حرکتی دست‌ها و مچ‌ها
  • استراحت دادن به چشم‌های خود به هنگام کار با کامپیوتر

۱) دست‌های خود را بلرزانید

دستان خود را بلرزانید - تمرین مچ دست

لرزش دستان به صورت مستقیم روی سلامتی آنها تاثیر می‌گذارد. دستان خود را به‌گونه‌ای بلرزانید که انگار می‌خواهید آب را از روی دستان خود پاک کنید. این کار را برای چند دقیقه در هر چند ساعت انجام دهید تا عضلات مچ دست خود را گرم کنید.

۲) مشت کردن و انعطاف پذیری

کشش انگشتان - کمک به بهبود درد مچ

این تمرین یک روش کلاسیک است که در آن دست خود را به صورت کامل کش می‌دهید. برای انجام آن ابتدا انگشتان سر دست خود را با دست مخالف به سمت خود بکشید. این عمل را چند بار در طی روز و به مدت ۵ الی ۱۰ ثانیه تکرار کنید.

سپس دست خود به حالتی مشت کنید که انگار می‌خواهید به کسی ضربه بزنید و این وضعیت دست را به مدت ۵ الی ۱۰ ثانیه مطابق شکل زیر نگه‌دارید.

انعطاف پذیری مچ دست - کاهش درد مچ دست

۳)‌ مشت کردن و تقویت ساعد

دستان خود را مستقیما رو به روی بدن خود قرار دهید و آنها را بالا آورده و انگار که به چیزی مشت بزنید، سپس مشت را باز کرده و مجددا مشت کنید و پایین برید. به تصویر زیر توجه نمایید:

گره کردن مشت - کاهش مچ درد به هنگام کار با کامیپوتر

 این عمل ماهیچه‌های موجود در ساعد را تقویت می‌کند. این ورزش را چند بار در طی یک روز انجام دهید.

۴) چنگ زدن

تقویت مچ و ساعد - ورزش برای مچ دست

دست خود را ابتدا مشت کنید. سپس وضعیت آن را چند ثانیه به حالت نیمه باز قرار داده و در نهایت مشت خود را باز کنید. با این کار انگشتان و مچ خود را به صورت همزمان گرم می‌کنید. می‌توانید این قسمت را ۱۰ ثانیه تکرار کنید.

۵) اسپایدرمن (مرد عنکبوتی) شوید

مرد عنکبوتی شوید - کاهش مچ درد

اگر فیلم مرد عنکبوتی را دیده باشید، کاملا درک می‌کنید که شکل مورد نظر ما به چه صورت است. اگر هم فیلم را ندیده‌اید نگران نباشید به شما آموزش می‌دهیم. دست‌های خود را روبه‌روی بدن قرار دهید. یک کشکش بسیار قوی به سمت خارج از مچ خود ایجاد کنید و انگشتان را در حالت کاملا باز قرار دهید. با این تمرین بسیار عالی می‌توانید میزان گردش خون را در دست های خود به صورت کامل حس کنید.

بسیار عالی با انجام این تمرین‌ ساده تحت هیچ شرایطی دچار مچ درد نمی‌شوید. هر ۴ الی ۵ ساعت یک بار حدودا ۵ دقیقه وقت بگذارید و این کار را انجام دهید.