بیماری آلزایمر علاوه بر فراموشی و اختلال حافظه نشانه‌های دیگری نیز دارد.اگر متوجه هریک از این نشانه‌ها در خودتان شدید، آن‌ها را جدی بگیرید و با پزشکتان مطرح کنید. تشخیص زودهنگام آلزایمر این وقت را در اختیار شما و خانواده‌تان قرار می‌دهد که برای آینده برنامه‌ریزی کنید.

1. فراموشی یا اختلال در حافظه که زندگی روزمره‌ی شما را تحت تآثیر قرار دهد

با بالا رفتن سن، امکان از یادبردن نام‌ها یا فراموش‌ کردن قرار‌ها بیشتر می‌شود اما فرد دوباره آنها را به خاطر می‌آورد. اما فراموش کردن اطلاعاتی که از قبل آن‌ها را می‌دانستید، موضوع متفاوتی است.

یکی از معمول‌ترین نشانه‌های آلزایمر فراموشی است که در آن فرد تاریخ‌ها یا اتفاقات مهم را فراموش می‌کند، چندین بار یک مطلب خاص را از دیگران می‌پرسد، وابستگی زیادی به وسایلی پیدا می‌کند که قرار‌ها یا اسامی را به او یادآوری کنند (برای مثال دفترچه‌ی یادداشت یا وسایل الکترونیکی) و یا از اعضای خانواده‌‌اش می‌خواهد کارهایی که قبلاً می‌توانسته خودش انجام دهد، برایش انجام دهند.

2. مشکل داشتن در برنامه‌ریزی و حل مسائل

اشتباه کردن به صورت مقطعی وقتی که می‌خواهید لیستی را تنظیم کنید، امری طبیعی است. ولی افراد مبتلا به آلزایمر در آماده‌کردن و دنبال کردن یک برنامه و نیز کار کردن با اعداد، مشکل دارند. چیزهای ساده‌ای مانند غذا درست کردن از روی یک دستور آشپزی، آماده شدن برای یک مهمانی و یا پرداخت ماهیانه‌ی قبوض برای آن‌ها دشوار است. آن‌ها همچنین ممکن است در تمرکز کردن مشکل داشته باشند و مدت زمان بیشتری‌ را صرف کارهایی کنند که قبلاٌ آن‌‌ها را انجام می‌داده‌اند.

3. مشکل داشتن در انجام کارهایی که قبلاٌ آن‌ها را انجام می‌داده‌اند

این‌که سالمندان گهگاه در کارهایی مانند عوض کردن تنظیمات تلویزیون مشکل داشته باشند، طبیعی است. اما افراد مبتلا به آلزایمر نمی‌توانند حتی کارهای روزمره‌ی خود را در منزل، محل کار و یا اوقات فراغت، انجام دهند. آ‌ن‌ها نمی‌توانند برای رسیدن به مقصدی که از پیش آن را می ‌شناختند، رانندگی کنند، نمی‌توانند به خاطر بیاورند که از جاروبرقی چطور استفاده نمایند و یا چگونه ورق بازی کنند.

4. گم کردن مفهوم زمان و مکان

اینکه ندانیم چه روزی از هفته است و بعداً آن را به خاطر بیاوریم، نکته‌ی غیرمعمولی نیست ولی افراد مبتلا به آلزایمر نمی‌توانند موقعیت و زمانی را که در آن قرار دارند، تشخیص بدهند و از این لحاظ شرایط سختی دارند. آن‌ها معمولاً زمان و فصل را گم می‌کنند و نمی‌توانند آن‌چه را که در لحظه رخ می‌دهد، شرح دهند.

5. دشواری درک تصاویر و روابط فضایی

این‌که افراد مسن دچار آب مروارید و کم‌بینایی شوند، نکته‌ی غیرعادی نیست ولی افراد مبتلا به آلزایمر مشکلات بینایی بیش‌تری دارند که شامل دشواری خواندن، تشخیص نادرست فاصله و یا تشخیص ندادن رنگ و تفاوت میان اشیا می باشد.

6. دشواری در ادا کردن یا نوشتن کلمات

اگر هر از گاهی هنگام صحبت کردن، در پیدا کردن واژه‌ی درست، مشکل پیدا کنید، عادی است ولی برای افراد مبتلا به آلزایمر دنبال کردن یا وارد شدن به یک مکالمه خیلی دشوار است. آن‌ها واژه‌ها را تکرار می‌کنند، با واژه‌ها مشکل دارند یا نمی‌توانند نام اشیا یا اشخاص را بگویند.

7. قرار دادن اشیا در جای نادرست و ناتوانی در پیدا کردن آن‌ها

بسیاری از افراد کلیدهایشان را گم می‌کنند یا گاهی اوقات وسایلشان را جابجا می‌گذارند و بعداً دنبال آن ‌می‌گردند و وسایلشان را پیدا می‌کنند. ولی افراد مبتلا به آلزایمر همیشه وسایلشان را گم می‌کنند و نمی‌توانند دنبال آن‌ها بگردند.

آن‌ها فراموش می‌کنند مدارک مهمی مانند شناسنامه یا وسایلی را که به صورت روزمره از آن‌ها استفاده می‌کنند مثلا کلید ماشین را کجا گذاشته‌اند. گاهی اوقات، آن‌ها دیگران را به دزدی متهم می‌کنند.

8. قضاوت‌های نادرست

اینکه شما هر از گاهی تصمیم‌های نادرست بگیرید، مسأله‌ای عادی است ولی دفعات تصمیم‌ها و قضاوت‌های نادرست در افراد آلزایمری به مراتب بیش‌تر است. برای مثال، ممکن است در مواجهه با یک خارجی و یا در یک معامله، قضاوت نادرستی داشته باشند. به علاوه، آن‌ها توجه چندانی به ظاهر خود نشان نمی‌دهند و ممکن است مرتب و آراسته نباشند.

9. طرد شدن از محل کار و فعالیت‌های اجتماعی

با بالارفتن سن، فرد از کار و خانواده و فعالیت‌های اجتماعی دور می‌شود. ولی اگر فرد از چندین نقش اجتماعی طرد شود، یک نشانه‌ی هشداردهنده است. افرد مبتلا به آلزایمر ممکن است نقش خانوادگی و کاری خود را از دست بدهند و دیگر به کارهایی که زمانی از انجام آن‌ها لذت می‌برده‌اند، نپردازند. آن‌‌ها ممکن است به دلیل تغییراتی که با آ‌ن دست‌به گریبان هستند، از فعالیت‌های اجتماعی سربازبزنند.

10. تغییرات خلقی و شخصیتی

فردی که پا به سن می‌گذارد، روش خاصی را برای انجام دادن کارهایش برمی‌گزیند و اگر برنامه‌ی روزانه‌ی او به هم بریزد، بی‌قرار و عصبانی می‌شود. اما افراد مبتلا به آلزایمر نوسان خلقی دارند و در یک زمان چندین احساس در آن‌ها مشاهده می‌شود.

آ‌ن‌ها آشفته، شکاک، افسرده، ترسو یا مضطرب می‌شوند. آن‌ها ممکن است در خانه، در محل کار، با دوستانشان و یا در جاهایی‌که احساس راحتی نمی‌کنند، به آسانی غمگین و ناراحت شوند.