هیچ چیز مانند خوابِ کافیِ شب تا صبح نیست؛ ذهن را باز می‌کند و خستگی مغز را می‌گیرد و بدن انسان را تازه و راحت می‌سازد. اگر شب را تا صبح خوب نخوابید، تمام فنجان‌های قهوه دنیا هم نمی‌توانند شما را سرحال کنند!

طبق نظر محققان آکادمی پزشکی خواب آمریکا، حداقل 7 ساعت خواب در شب، خواب کامل محسوب می‌شود. اما ممکن است بدن بعضی افراد به خواب بیشتری نیاز داشته باشد. بنابراین تعجبی ندارد که برخی شب را تا صبح خوابیده باشند اما صبح باز هم احساس خستگی و کسالت داشته باشند.

در ادامه به 7 دلیلی که باعث می‌شود صبح، بعد از خواب باز هم احساس خستگی کنید، اشاره می‌کنیم:

  • اختلال تنفس در هنگام خواب

افرادی که بلند خروپف می‌کنند، به اختلال تنفس در خواب مبتلا هستند. این افراد در حین خواب، تنفس منظم و راحتی ندارند.
محققان باور دارند اختلال در تنفس، مغز انسان را وادار می‌کند که بین خواب و تنفس تصمیم‌گیری کند.  

وقتی خواب هستیم، مسیرهای تنفسی ممکن است در وضعیت نامناسبی قرارگیرند و نظم تنفس را بر هم زنند. زمانی که این مسیرها مسدود شوند، برای لحظاتی تنفس قطع می‌شود. در این لحظات مغز بیدار می‌شود تا تنفس را منظم و سطح اکسیژن خون را تنظیم کند. این شرایط خواب را مختل می‌کند و مغز را از چرخه عمیق و لذت‌بخش خواب بیرون می‌آورد.

فردی که شب تا صبح را با این وضعیت خوابیده باشد، صبح دچار خستگی و رخوت است.

اختلالات تنفسی در خواب و خر و پف

  • مصرف نوشیدنی‌های الکلی قبل از خواب

اگر می‌خواهید صبح خود را با نهایت شادابی شروع کنید، از مصرف نوشیدنی‌های الکلی قبل از خواب خودداری کنید.

الکل خواب عمیق را کاهش می‌دهد و مانع از رویا دیدن در شب است. مصرف الکل باعث می‌شود که بارها تا صبح از خواب بیدار شوید و اگرچه زمان خواب را افزایش می‌دهد اما کیفیت آن را پائین می‌آورد.

الکل عامل رفلاکس و دل‌درد نیز هست. از آنجا که رفلاکس، تنفس را با اختلال روبرو می‌کند، عاملی برای احساس خستگی پس از بیداری است.

مصرف نوشیدنی های الکلی و بیخوابی

  • مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار

کافئین می‌تواند به خواب رفتن را دشوار کند. همچنین باعث می‌شود میزان دفع آب بدن شما از طریق ادرار بیشتر شود. بنابراین با مصرف قهوه ممکن است شب تا صبح چندین بار به دستشویی بروید و مقدار زیادی از آب بدنتان را دفع کنید. بدین ترتیب الکترولیت بیشتری از دست می‌دهید. این موضوع باعث می‌شود صبح پس از بیدار شدن احساس شادابی نداشته باشید.

مصرف کافئین و بیخوابی

  • استفاده از گوشی تلفن همراه در رختخواب

ملاتونین نوعی ترکیب شیمیایی است که در مغز تولید و عامل به خواب رفتن است. نور آبی صفحات نمایشگر موبایل‌ها و سایر لوازم الکترونیکی ترشح این ماده را کم یا متوقف می‌کند.

بر اساس یک تحقیق، نور آبی صفحات نمایشگرها میزان ترشح ملاتونین در مغز را به نصف کاهش می‌دهد. بنابراین بهتر است 2 تا 3 ساعت قبل از خواب از موبایل‌ها، تبلت‌ها و سایر لوازم الکترونیکی استفاده نکنید.

مضرات استفاده از تلفن همراه پیش از خواب

  • عادت دندان‌قروچه

اگر در خواب عادت دندان قروچه دارید، حتما از کسی که کنارتان خوابیده، بخواهید شما را بیدار کند.

عادت دندان قروچه به زبان لاتین «بروکسیسم» نامیده می‌شود. این اختلال می‌تواند آسیب جدی به دندان وارد کند. همچنین به ماهیچه‌ها و مفاصلی که استخوان فک را به جمجمه وصل می‌کنند، صدمه می‌زند.

دندان‌قروچه با مسدود کردن مسیرهای تنفسی، مانع رسیدن اکسیژن کافی به خون می‌شود و مغز را از حالت خواب خارج می‌کند.

عادت دندان قروچه

  • انجام کار و ورزش قبل از خواب

ورزش کردن 2 تا 3 ساعت پیش از خواب می‌تواند چرخه خواب را بر هم زند.

ورزش و فعالیت زیاد پیش از خواب سطح هورمون کورتیزول (هورمون استرس) را در بدن بالا می‌برد و ترشح ملاتونین را کم می‌کند. بنابراین افراد دیرتر به خواب می‌روند.

علاوه بر این، با انجام فعالیت‌های بدنی پیش از خواب، دمای بدن بالا رفته و خوابیدن دشوار تر خواهد شد.

کار و ورزش قبل و خواب

  • تماشای تلویزیون

آخرین تحقیقاتی که در نشریه کلینیک پزشکی خواب آمریکا منتشر شده است، بیان می‌کنند که تماشای تلویزیون قبل از خواب منجر به کاهش کیفیت و مدت خواب می‌شود. تماشای تلویزیون روند طبیعی انتقال بدن از حالت هوشیاری به خواب را مختل می‌کند و زمان استراحت مغز را به حداقل می‌رساند.

تماشای تلویزیون قبل از خواب