صبح یک روز تعطیل یا کاری از خواب بیدار و متوجه وجود یک توده در گلوی خود می‌شوید. سپس سرفه، عسطه و سردرد خواهید داشت. باید به شما اطلاع دهیم که دچار سرماخوردگی شده‌اید و اگر این علائم بیش از ۷ روز وجود داشته باشند شما دچار آنفولانزا هستید. تا کنون متاسفانه هیچ واکسنی برای سرماخوردگی یا آنفولانزا تولید نشده است زیرا بیش از ۲۵۰۰ نوع سرماخوردگی وجود دارد که امکان تولید یک واکسن واحد برای آن وجود ندارد.  ولی اصلا نگران نباشید، با توصیه‌های هوشمندانه زیر می‌توانید سریع‌تر وضعیت خود را بهبود ببخشید:

۱) سخت نگیرید

هنگامیکه شما بیمار هستید معمولا بدن شما دچار کوفتگی خواهد شد زیرا واکنش طبیعی بدن به گونه‌ای است که برای مقابله با بیماری وارد عمل می‌شود. اولویت تمام برنامه‌های شما باید استراحت در منزل باشد. بنابراین حالت فعالیت‌های روزانه خود را به وضعیت تعلیق تغییر دهید تا احساس بهتری داشته باشید.

۲) بخوابید

اگر میزان خواب شما در وضعیت سرماخوردگی یا آنفولانزا کم باشد باعث می‌شود که سیستم ایمنی بدن ضعیف شده و در نتیجه مبارزه با میکروب‌ها سخت تر شود. در طی روز نیز چرت بزنید. شب به هنگام خوابیدن بالش زیر سر خود را بیشتر کنید تا سر شما در وضعیت بلندتری قرار گیرد. این کار می‌تواند فشار سینوسی را کاهش دهد و به شما کمک کند تا راحت‌تر نفس بکشید.

۳) مایعات بنوشید

نوشیدن مایعات زیاد میزان ماده مخاطی را کاهش داده و باعث انقباض می‌شود. همچنین از سردرد و خستگی ناشی از سرماخوردگی یا آنفولانزا جلوگیری می‌کند. یک بطری شیشه‌ای را در دست نگه دارید و همیشه آن را پر از آب کنید. نوشابه‌های کافئین‌دار، قهوه هرگز مصرف نکنید. زیرا باعث خشک شدن بدن شما می‌شود.

۴) غر غره کردن آب نمک

یکی از راه‌های بسیار موثر برای تسکین گلودرد، غر غره کردن آب نمک است. آب شور باعث کاهش تورم و مخاط می‌شود. یک چهار تا یک دوم قاشق چای خوری آب نمک را به یک فنجان آب گرم اضافه کرده و آنها را مخلوط کنید. سپس چند مرتبه در طی یک روز این محلول را غر غره کنید.

۵) نوشیدنی گرم

تحقیقات نشان می‌دهد که گرما می‌تواند علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا مانند گلودرد و خستگی را کاهش دهد. سعی کنید از چای گیاهی (بدون کافئین) به همراه آب لیمو بنوشید. علاوه بر این نوشیدن شیر داغ نیز اثری مشابه را خواهد داشت.

۶) یک قاشق عسل

مواد موجود در عسل به عنوان یک شفادهنده عمل می‌کند. برای جلوگیری از سرفه کردن و آرم کردن گلو از یک قاشق غذاخوری عسل استفاده نمایید. عسل باعث می‌شود که گلو خیس شده و سرفه کمتر شود. چای گیاهی (بدون کافئین) به همراه آب لیمو و عسل بنوشید. هشدار: به نوزادان کمتر از یک سال عسل ندهید!

۷) دوش آب داغ

یک دوش آب داغ بگیرید و در بخار حمام تنفس کنید تا گلو و بینی خراشیده شما آرام‌تر شود. گرما می‌تواند باعث آرامش عضلات و کاهش درد شود.

۸) سوپ مرغ

عصاره سوپ مرغ می‌تواند واقعا حال شما را بهتر کند زیرا سوپ باعث می‌شود که سطح التهاب بدن شما کاهش پیدا کند و در نتیجه بدن آرام تر شود. علاوه بر این این وعده غذایی به صورت مایع و سرشار از کالری است که انرژی بدن شما را به صورت کامل تامین می‌کند.