امروزه میزان ابتلا به چاقی به طور روز افزون در حال افزایش است. در تاریخ ۱۰ ژوئن سال ۲۰۱۷ مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها آمار جدید و هشداردهنده‌ای در مورد دیابت منتشر کردند. حدود ۲۹ میلیون آمریکایی مبتلا به این بیماری هستند که این رقم به نسبت سال ۲۰۱۰ حدود ۱۲ درصد افزایش یافته است. در سال ۲۰۱۰ حدود ۲۶ میلیون نفر به دیابت مبتلا بودند.

یک چهارم افراد نمی‌دانند که دیابت دارند، این واقعیت بسیار ترسناک بوده و در پی آن فرد به قند خون بالا، حملات قبلی، سکته مغزی، نابینایی، نارسایی کلیه، قطع پا دچار می‌شود. بدتر از همه حدود ۸۶ میلیون از افراد بزرگسال مبتلا به دیابت هستند که وضعیت قند خون آنها درست در لب مرز است ولی خودشان آگاه نیستند.

در اکثریت قریب به اتفاق این آمارها بیماری دیابت از نوع ۲ است که در آن بدن فرد نسبت به انسولین مقاوم شده یعنی سلول‌ها دیگر قادر به پاسخگویی به انسولین نیستند. در دیابت نوع ۱، پانکراس به میزان کافی انسولین تولید نمی‌کند.

خبر خوب این است که دیابت نوع ۲ تا حد زیادی قابل پیشگیری است. مطالعه‌ی سال ۲۰۰۶ نشان داد که اصلاح شیوه زندگی می‌تواند تا ۸۵ درصد خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد. در این مقاله قصد داریم راهکارهای مناسب برای پیشگیری از دیابت یا درمان آن را مطرح کنیم:

۱) چربی بدن خود را کاهش دهید

اضافه وزن یک عامل خطرناک برای دیابت است در مقابل کاهش هر یک کیلو وزن بدن در واقع ۱۶ درصد خطر ابتلا به دیابت را کاهش می‌دهید.

۲) رژیم غذایی کم کالری گیاهی داشته باشید

خوردن انواع میوه‌ها، سبزیجات باعث جلوگیری از انباشته شدن چربی و دیابت می‌شود. غذاهایی که از چربی و قند اشباع شده‌اند به شدت برای بدن مضر هستند.

۳) آب بنوشید

توجه داشته باشید که نوشتیم آب بنوشید نه نوشیدنی قند دار و آب میوه‌های مصنوعی. آب بهترین گزینه برای سلامت بدن است.

۴) تحرک داشته باشید

عدم فعالیت فیزیکی خطر ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد. ورزش، سلول‌ها را نسبت به انسولین حساس می‌کند. باید هر فرد به صورت متوسط ۱۵۰ دقیقه معادل ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه در هفته ورزش کند.

۵) استرس خود را کاهش دهید

استرس باعث آزاد شدن هورمون‌های متعددی شده و قند خون را افزایش می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهد که توانایی کنترل ذهن می‌تواند به عنوان راهکاری برای کاهش استرس تلقی شود. همچنین فعالیت فیزیکی و اجتماعی می‌تواند به کاهش میزان استرس کمک کند. در مقاله زیر می‌توانید عملی‌ترین راهکارها برای کاهش استرس را مطالعه کنید:

۲۳ روش موثر در کاهش استرس

۶) خواب کافی داشته باشید

محرومیت از خواب و کم خوابی، خطر ابتلا به دیابت و چاقی را به شدت افزایش می‌دهد.

۷) چک آپ کامل انجام دهید

سعی کنید به صورت منظم هر ۶ ماه یکبار بدن خود را چک آپ کنید زیرا بیماری دیابت نوع ۲ پنهان تر از دیابت نوع ۱ است.