خارش پوست معمولا بر اثر تغییرات فصل، گزیدگی توسط حشرات یا حساسیت نسبت به مواد غذایی ایجاد شود. گاهی یک خارش معمولی و کوچک، ناراحتی بزرگی را بوجود آورده و بخشی از فعالیت های روزمره ما را با اختلال روبه‌رو می‌کند. در این مقاله قصد داریم بهترین روش‌های درمان خارش پوست را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم:

۱) بلغور – جو دو سر

جو دو سر را ابتدا به صورت کامل پودر کنید و پودر شده‌ی آن را قبل از استحمام روی محل خارش خود بمالید. پس از چند دقیقه پوست خود را با آب ولرم و خنک بشویید. جالب است بدانید که پودر جو دو سر در انواع صابون‌ها و لوسیون‌ها استفاده می‌شود.

۲) برگ‌های ژله‌ای

برای بهبود وضعیت خارش ناشی از گزیدگی حشرات بهترین گزینه استفاده از برگ گیاه آلوئه‌ورا است. این گیاه مانند یک مسکن قوی عمل کرده و به سرعت محل خارش را تسکین می‌بخشد.

۳) مرطوب کننده‌های با کیفیت

مرطوب کننده‌های با کیفیت آب را در لایه‌های بیرونی پوست شما نگه می‌دارند. و این می‌تواند به پوست شما کمک کند تا احساس خشکی پوست و خارش نداشته باشید. برخی از مرطوب کننده‌های خوب عبارتند از Cetaphil‌ و Eucerin.

۴) خنک کننده‌ها

مطالعات نشان داده است که سریع‌ترین راه برای تسکین خارش ناشی از نیش حشرات استفاده از یک کیسه پر از یخ است. سعی کنید محل خارش را تا حد ممکن از ارتباط با آب گرم دور نگه دارید.

۵) آنتی هیستامین‌ها

آنتی هیستامین‌ها معمولا باعث از بین رفتن خارش ناشی از علائم آلرژی می‌شوند. داروهای آنتی هیستامین یک درمان معمول برای کاهش واکنش‌های آلرژیک است با این حال بسیاری از داروهای آنتی هیستامین باعث خواب‌آلودگی می‌شوند. بنابراین بهتر است قبل از خواب استفاده شوند.

۶) کرم‌های ضد خارش حاوی هیدروکورتیزون

یکی دیگر از راه‌های کاهش خارش خرید یک کرم ضد خارش حاوی حداقل ۱ درصد هیدروکورتیزون است. این کرم را روی محل ملتهب شده بمالید و تحت هیچ شرایطی محل را خراش ندهید.

۷) لباس پلاستیکی

هرگز لباس‌هایی که الیاف آنها از پلاستیک تشکیل شده است، نپوشید. زیرا مواد موجود در این لباس ها باعث تحریک ناحیه خارش شده و شما را بیش از پیش اذیت می‌کند.

۸)  هرگز خراش ندهید

وقتی پوست شما شروع به خارش می‌کند طبیعتا واکنش بدن عملی برای کاهش این درد است و شما ناخواسته محل ملتهب را خراش می‌دهید. این امر ممکن است باعث پاره شدن پوست در آن ناحیه شده و در نهایت از بهبودی آن جلوگیری کند. در برخی موارد مشاهده شده است که خارش بیش از حد یک ناحیه باعث بوجود آمدن عفونت می‌شود.