امروزه، التهابات مزمن یکی از اصلی‌ترین دلایل سکته‌ی مغزی، دیابت، بیماری قلبی و سرطان است. این عوارض و بیمار‌ها را فقط زمانی که واقعاً جدی و خطرناک شدند، می‌توان با مداخلات هجومی مانند عمل جراحی، اشعه‌درمانی و داروهای قوی درمان نمود. اما چه می‌شد اگر می‌توانستیم از این التهاب ها جلوگیری کنیم؟ آیا خوردن یک فنجان چای با یک دوست خوب می‌تواند به بهبود التهابات و بازگشت سلامتی کمک کند؟
خوشبختانه، یک پژوهش جدید نشان داده است تجربیات ساده و مثبتی مانند یک مکالمه‌ی دلشادکننده با یک دوست، می‌تواند این التهابات حاد را کاهش دهد.

بیش‌تر ما با التهاباتی که در اثر زخم یا تصادف به وجود می‌آیند و خود را به صورت ورم یا قرمزی نشان می‌دهند، آشنا هستیم. این التهاب نوعی مکانیسم مفید است زیرا در اثر آن، از زخم یا شکستگی به وجود آمده بیش‌تر مراقبت می‌کنیم تا دچار عفونت نشده و درمان شود. از سوی دیگر، التهابات مزمن به آهستگی و به صورت خاموش سلول‌ها را می‌کشد و تأثیراتی منفی روی بدن می‌گذارد و به این صورت بدن از پا درمی‌آید.

عواملی مانند افسردگی و اضطراب با التهاب پیوندی همیشگی دارند. برعکس، شاخصه‌های حال خوب مانند عواطف مثبت، هدفمند بودن و داشتن زندگی اجتماعی فعال با کم شدن التهاب ارتباط دارند. تاکنون، اطلاعات زیادی درباره‌ی تأثیرات مثبت خوشحالی‌های کوچک زندگی روزمره مانند بردن یک بازی تنیس یا احساس رضایت ناشی از کمک کردن به نیازمندان در یک خیریه‌ی محلی، بر سلامتی افراد وجود نداشته است.

ارتباط میان سلامتی و خوشحالی

محققان دانشگاه ایالتی پینسیلوانیا، تحت سرپرستی نانسی سین، تلاش کردند که دریابند خوشحالی‌های کوچک از چه طریق بر التهابات تأثیر می‌گذارند. آن‌ها از تقریباً 1000 نفر درباره‌ی تجربیات زندگی روزمره‌شان در هشت روز متوالی، سؤالاتی کردند. در طول مطالعه، نمونه‌های خون شرکت‌کنندگان برای بررسی سه شاخص التهابی یعنی سیتوکین اینترلوکین6، پروتئین سی ـ ری‌اکتیو و فیبرینوژن، آزمایش شد.

محققان دریافتند اتفاقات مثبت روزانه با کاهش سطح دو شاخصه‌ی سیتوکین اینترلوکین6 و پروتئین سی ـ ری‌اکتیو همراه است. میزان فیبرینوژن در زنانی که اتفاقات خوشایندی در زندگی‌شان تجربه کرده‌بودند، به صورت قابل ملاحظه‌ای پایین بود. سین در این باره می‌گوید: «افرادی که در زندگی روزمره‌شان اتفاقات مثبت‌تری را تجربه کرده بودند، در مقایسه با افرادی که تعداد اتفاقات خوب زندگیشان کم‌تر بود، التهابات کم‌تری داشتند».
محققان در مقاله‌‌ای که در 28 جولای 2014 در نشریه‌ی «مغز، رفتار و ایمنی بدن» منتشر شد، خاطرنشان کردند که این پژوهش اولین پژوهشی است که چنین ارتباطی را کشف کرده است و در این مورد باید تحقیقات بیش‌تری صورت بگیرد. پژوهش صورت گرفته توسط سین بر اساس تحقیقاتی بوده است که نشان داده اند سلامت روانی موجب سلامت جسمانی می‌شود. برای مثال، مطالعه‌ای که در سال 2011 در نشریه‌ی «روان‌شناسی سلامت» انجام شد، نشان داد ویژگی‌های شخصیتی خوبی مانند خوش‌بینی می‌توانند فرد را در برابر ابتلا به بیماری‌ قلبی ـ عروقی محافظت کنند.

به باور کارشناسان، می‌توان روزانه گام‌های آگاهانه‌ای به سوی کسب سلامتی برداشت. در زیر راه‌هایی ارائه شده است که می‌تواند شما را خوشحال‌تر، شادتر و مثبت‌تر کند:

1. به خودتان وصل شوید: ما و تکنولوژی نمی‌توانیم از یک‌دیگر جدا شویم. ولی باید محدودیت‌هایی برای خودمان بگذاریم. بارب اشمیت، نویسنده‌ی کتاب « ابزارهایی آسان برای مدیریت استرس، پیدا کردن آرامش درون و خوشبختی آشکار»، در این باره می‌گوید: «برای این‌که زندگی هدفمند و معناداری داشته و سالم باشیم، باید زمانی را به وصل شدن به خودمان، اختصاص دهیم. باید هر روز مراقبه کنیم و به صدای درونمان گوش کنیم. به صداهای منفی که در سرمان می‌پیچد و برای سلامتی روانی و جسمانی ما مضر هستند، توجه نکنیم».

2. برای خود یک اجتماع حمایت‌کننده ایجاد کنیم: اجتماعی بودن سرمایه‌ای است برای سالم بودن. آنا مورنو، روان‌درمان‌گر، می‌گوید: «وقتی که با دیگران ارتباط داریم و از سمت آنان عشق دریافت می‌کنیم، حتی زمانی که با چالش‌های بزرگ در زندگی مواجه هستیم، راحت‌تر می‌توانیم دیدگاه مثبتمان را به زندگی حفظ کنیم». خود را محدود به حرف زدن‌های کوتاه نکنید. مورنو در این باره می‌گوید: «در مورد چیزهای مهم حرف بزنید. همه‌ی ما با چالش‌ها و دشواری‌ها روبرو هستیم. اگر بتوانیم در مورد آن‌ها با کسانی که مورد اعتمادمان هستند، صحبت کنیم، درخواهیم یافت که تنها نیستیم و می‌توانیم ادامه بدهیم».

3. طعم خوشحالی‌های کوچک را بچشید: اگر بتوانید خوشحالی را در همه چیز حتی اگر کوچک باشد، پیدا کنید، کلید سالم بودن را یافته‌اید. سین می‌گوید: «افرادی که با دیدی مثبت به تجربیات دردناک و تلخ خود نگاه می‌کنند، در مقایسه با افرادی به اتفاقات خوب زندگی خود توجه ندارند و آن‌ها را مثبت تلقی نمی‌کنند، از سلامتی بیش‌تری برخوردار هستند. 

4. هیجانات خود را سرکوب نکنید: برای این‌که فرد مثبتی باشید، نباید هیجانات و عواطف منفی خود را سرکوب کنید. دیوید ام ریس، روانکاو مقیم در سان‌دیگو می‌گوید: «سرکوب کردن عواطف منفی، نزدیک‌شدن و لذت بردن از عواطف مثبت را بسیار دشوار می‌کند». وی با اشاره به این‌که باید خروجی‌های ایمنی برای برون ریزی آشفتگی‌ها و عواطف منفی خود پیدا کنیم، می‌گوید: «حتی توجه کردن به لذت‌های ساده‌ای مانند موسیقی، خواندن و بودن با دوستان، می‌تواند به ما در راحت شدن از احساسات منفی کمک کند، توازن خوبی ایجاد کند و جس مثبتی به ما بدهد».