تقریباً به مدت سه دهه جزء آدم‌هایی در کره‌ی زمین بودم که در زمان حال زندگی نمی‌کردم. یک ضربه‌ی روحی جهان بیرون و درون من را به چنان تجربه‌ی دردناکی بدل کرده بود که رفتن برایم خوش‌تر بود تا ماندن.

وشبختانه، چندین رویداد به من آموخت که بفهمم، قمار کنم و در همین لحظه زندگی کنم. اما فایده‌اش چه بود: حالا من واقعاً لذت می‌برم، در زندگی درگیر می‌شوم که خودم آن را خلق کرده‌ام یعنی همان فرایندی که زندگی را برای من واقعاً بهتر کرده است.

با استفاده از تکنیک‌هایی مانند مراقبه می‌توانید مغز خود را دوباره تنظیم کنید و در لحظه‌ی «حال» زندگی نمایید. یک پژوهش‌ علمی نشان می‌دهد این فعالیت‌های روزمره برای مغز مفید هستند و علاوه بر کاهش هورمون استرس، سیستم ایمنی را قوی‌تر می‌کنند و شناخت را بهتر می‌نمایند.

اگر این فعالیت‌ها را انجام داده‌اید یا انجام نداده‌اید و می‌خواهید راه‌های جدیدی را برای بودن در لحظه‌ی حال، یاد بگیرید، می‌توانید مواردی را که در زیر آمده است نیز امتحان کنید. بر اساس مفاهیم علوم مغزی مرتبط با پردازش‌های حافظه‌ای، تغییرات بیوشیمیایی، تجربیات حسی و درک روانشنا‌ختی، می‌توانید از راهکارهای زیر برای زندگی کردن در زمان حال استفاده کنید:

1. شتاب خود را کم کنید

ذهن ناخودآگاه شما در هر ثانیه 20 میلیون بیت اطلاعات را پردازش می‌کند، این در حالی است که ذهن خودآگاه شما فقط 40 بیت اطلاعات در ثانیه پردازش می‌نماید. هرچه سریعتر باشید، احتمال این‌که ذهن خودآگاه شما در پردازش اطلاعات موفق‌تر عمل کند، کم‌تر خواهد بود. پایین آوردن سرعت افکار این امکان را به ذهن خودآگاه شما می‌دهد، آگاهی بیش‌تری از لحظه‌ای که در آن هستید داشته و به آن متصل باشید.

2. بازی کنید

از فواید بی‌شمار بازی کردن می‌توان به مواردی همچون ترشح هورمون آندورفین، بهتر کردن حس ارتباط‌گیری با سایرین، افزایش روحیه‌ی اعتماد، سازگاری و یادگیری اشاره نمود. همه‌ی این تجربیات زمان حال را برای شما ایمن، فعال و لذت‌بخش می‌نماید. هرچه شادتر باشید، احتمال اتصال شما به زمان حال و ماندن در آن بیش‌تر خواهد بود.

3. سعی کنید آگاه باشید

ذهن ناخودآگاه شما 95% زندگیتان را کنترل می‌کند. بودن در زمان حال به این معنی است که نسبت به آن 5% باقیمانده (خواسته‌ها و نیازها) آگاهی بیش‌تری داشته باشید. در طول روز از خود بپرسید که چه می‌خواهید؛ به این وسیله از خودتان، تمایلاتتان و نیز عملکردهایتان آگاهی بیش‌تری دارید و می‌توانید در لحظه زندگی کنید.

4. لحظه‌ را از طریق حواستان تجربه کنید

سیستم عصبی شما اطلاعات درونی و بیرونی را می‌گیرد و آن‌ها را به مغز می‌فرستد. هرچه به ذهن و واکنش بدنتان به اطلاعات حسی بیش‌تر توجه کنید، بیش‌تر در لحظه حال هستید. از خود بپرسید که الان چه حسی دارید؟ به این طریق ثانیه به ثانیه متوجه تجربیات حسی خود خواهید بود.

5. به جزئیاتی که در زمان حال وجود دارند، توجه کنید

پردازش خاطرات از طریق رمزگونه کردن آن‌ها، ذخیره‌ کردن و بازیابی آن‌ها صورت می‌گیرد. در مرحله‌ی اول (رمزگونه‌سازی)، تجربیات به دست آمده در قالب اطلاعات تصویری، شنیداری و معنایی رمزگونه می‌شوند. زمانی را برای فهم و شناخت آن‌چه می‌بینید، می‌شنوید و این‌که آن‌ها چه معنایی برای شما دارند، اختصاص دهید و از این طریق با همان لحظه‌ای که برای شما خاطره می‌سازد، اتصال برقرار کنید.

6. لحظات خود را با دیگران در میان بگذارید

یکی از مهم‌ترین دلایل نماندن ما در زمان حال اینست که استرس و اضطراب آن را نمی‌توانیم مدیریت کنیم. یک پژوهش نشان داده است که اگر دوستی در کنار ما باشند، بهتر می‌توانیم شرایط استرس را مدیریت کنیم. حضور دوستان یا کسی که عاشقش هستیم در کنار ما، به ما احساس آرامش و توانایی بیش‌تری می‌دهد و زمان حال را برایمان قابل مدیریت‌تر می‌سازد.
ماندن در زمان حال نیازمند کنش‌ها و تغییر در فلسفه‌ی شخصی است. وقتی که با زمان حال خود اتصال نداریم، به فلسفه‌ی «ضد زمان حال» اجازه می‌دهیم که کنش‌های ما را هدایت کند. برای تنظیم مجدد مغز خود و بودن در زمان حال، باید فلسفه‌ی «زمان‌ حال» را یاد بگیریم. الگوی جدیدی که من برای خودم در نظر گرفتم این بود که اجازه ندهم ترس مرا پیش ببرد. این فلسفه که من بیش‌از اینکه ضعیف باشم قوی هستم، مرا به شیوه‌ای جدید به زمان حال متصل نمود.

اکهارت تال، معلم (گوروِی) بین‌المللی زمان حال، فلسفه‌ی دیگری را پیشنهاد می‌کند: «به خود بفهمانید که زمان حال همه‌ی چیزی است که دارید. بیش‌ترین تمرکز خود را روی آن بگذارید». چه فلسفه‌ی خود را داشته باشید و چه از فلسفه‌ی پیشنهادی دیگران استفاده کنید، برای این‌که بتوانید تغییرات ماندگاری در زندگی خود ایجاد کنید باید مغز خود را طوری تنظیم کنید که تغییرات برای شما معنادار باشند.