همواره ساختن یک طرح کلی برای ارائه و سخنرانی دغدغه بسیاری از دانشجویان، فعالان مدنی و اجتماعی و سایر افرادی است که دوست دارند بیانی شیوا و واضح و در عین حال جذاب داشته باشند. در تمامی سخنرانی‌ها مقدمه، اطلاعات و نتیجه‌گیری از بحث جزء جدایی ناپذیر هستند. در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد که چگونه این بخش‌ها را در سخنرانی خود بکار ببرید:

مقدمه

راه‌های مختلفط برای معرفی موضوع شما وجود دارد:

مطرح کردن آمار: اگر به مخاطبان خود بگویید که سیاره زمین تا سال ۲۰۵۰ دیگر قادر نیست تا پاسخگوی نیازهای بشری باشد، قطعا نظر خیلی از مخاطبان و حضار را به سخنرانی خود جلب می‌کنید زیرا بسیاری از افراد به احتمال خیلی زیاد تا سال ۲۰۵۰ زنده خواهند بود. در حال حاضر نظریه‌های بسیاری برای این آمار وجود دارد که باعث می‌شود ذهن مردم درگیر شده و آنها بیش از پیش کنجکاو شوند.

داستان سرایی: یک سرنوشت یا داستان شخصی را برای حضار بازگو کنید. مثلا درباره یک اتفاقی که باعث شده است تا شما در کاری موفق شوید داستان بگویید. با این کار ممکن است بسیاری از افراد حضار در جلسه سخنرانی شما تجربه مشابهی داشته باشند و بیشتر جذب کلام شما شوند.

نقل قول کردن: گاهی اوقات یک نقل قول توانایی خلاصه کردن تمام موضوعات شما را دارد. اگر نقل قولی مرتبط با موضوع سخنرانی خود از شخصی عالی رتبه داشته باشید قطعا جذابیت سخنرانی‌تان را بالا خواهد برد.

یک بیانیه در مقاله سخرانی خود بگنجانید

در بین سخنرانی خود یک بیانیه‌ی روشن و واضح از قول خود به حضار انتقال دهید. مثلا بگویید که اولویت شماره ۱ تمام دولت‌ها باید فراهم کردن شرایط سکونت در سایر سیاره‌ها باشد! با این کار جذبه خود را به مخاطب نشان‌داده و بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرید.

اطلاعات موثق

این مرحله جایی است که شما باید به جزئیات شیرجه بزنید. اما توجه داشته باشید که تنها چند موضوع کلیدی سخنرانی خود را انتخاب کنید. نیازی نیست یک دایره‌المعارف باز کنید و از روی آن یک سری اطلاعات تکراری را به خورد مخاطب دهید. تمرکز بر روی نکاتی که بیشتری تاثیر را روی سخنرانی شما دارد بسیار حائز اهمیت است. مثلا اگر موضوع سخنرانی شما درباره مهاجرت در مریخ باشد موارد زیر می‌تواند به عنوان موضوعات مهم انتخاب شوند:

۱) شواهد موثق – جمعیت پیش‌بینی شده کره زمین تا سال ۲۰۵۰

۲) کمبود منابع مانند آب، غذا، لباس و مسکن برای این جمعیت

۳) گرم شدن کره زمین موجب افزایش سطح دریاها و ایجاد بلایای طبیعی می‌شود

بنابراین سعی کنید موضوعاتی را انتخاب کنید که شما را به فردی قابل اعتماد تبدیل کند.

بحث و تبادل نظر

اگر موضوع سخنرانی شما جذاب باشد قطعا بحث برانگیز خواهد بود. بنابراین همواره در طی سخنرانی خود به سوالاتی که از شما پرسیده شده است بپردازید. مثلا بگویید در پاسخ به سوالی که دوست عزیزمان درباره اتلاف زمان برای مهاجرت به سایر سیاره‌ها مطرح کرد باید گفت ... . این باعث می‌شود که جنبه سخنرانی شما از نظر سایر حضار بسیار مهم و بحث انگیز جلوه داده شود.

نتیجه‌گیری

همانطور که راه‌های بسیاری برای مقدمه یک سخنرانی وجود دارد،‌ راه‌های بسیاری برای نتیجه‌گیری باید مطرح کرد:

خلاصه: به صورت خلاصه نکات و ایده‌های کلیدی خود را یک بار دیگر در انتهای سخنرانی خود مرور کنید.

پیشنهادهای آتی:‌ نظراتی که سایر مخاطبان درباره موضوع سخنرانی شما داشتند را به عنوان راهکاری برای تحقیق و توسعه موثرتر در آینده مطرح کنید

دعوت از مخاطبان: از مخاطبان خود بخواهید که در ازای موضوع سخنرانی شما کاری را انجام دهند. مثلا به یک خبرنامه بپیوندند

در انتها باید نتیجه‌گیری را به سمتی ببرید که بیشتر گفته‌های شما را در برگیرد.