این مقاله در ادامه مطلب قبلی است که در طی آن آموختید که چگونه پایه‌گذاری اولیه را برای راه‌اندازی شرکت یا تولیدی خود انجام دهید. در این قسمت می‌خواهیم به سازماندهی کسب و کار بپردازیم.

۱) شرکت خود را تعریف کنید

هدف شرکت را مشخص کنید

صحبت کردن درباره یک کسب و کار تا زمانیکه آن را تعریف نکرده باشید بی فایده است. باید پاسخ سوالاتی از قبیل: «چه کارهایی قرار است در این شرکت انجام شود؟» یا «چه محصولات یا خدماتی ارائه می‌دهید؟» را بدهید. بنابراین با تعریف شرکت خود می‌توانید بهترین راهکار را برای ارائه خدمات ارزان، با کیفیت و پر درآمد، بدست آورید.

۲) استراتژی برنده شدن خود را مشخص کنید

استراتژی برنده شدن

هنگامیکه مزایای اهداف خود را برای رقابت با سایر رقبا مطرح می‌کنید، می‌توانید بهترین استراتژی را برای رسیدن به هدف خود انتخاب کنید. اینکه چگونه محصولات خود را سایر رقبا متمایز کنید؟ با وجود اینکه میلیون‌ها کسب و کار وجود دارند ولی تنها آنهایی موفق می‌شوند که استراتژی مناسبی برای برد دارند. این استراتژی می‌تواند شامل طراحی یک مدل خاص یا ارائه یک سرویس ویژه باشد. مثلا کالای خود را سریعا به دست مشتری می‌رسانید. یا سهولت استفاده از محصول تولیدی شما بسیار مناسب است. با اینکار یک تصویر استثنایی از نام تجاری خود در ذهن مشتریان و مردم ثبت می‌کنید.

۳) شرکت خود را پایه ریزی کنید

پایه ریزی شرکت

در نظر بگیرید که چگونه نیروی کار خودتان را استخدام و سازماندهی کنید. با گذشت زمان می‌توانید ایده‌های ناب و خوبی برای جذب نیروهای مورد نیازتان مطح کنید. به یاد داشته باشید که برنامه‌های اولیه شما بدون شک تغییر خواهد کرد، زیرا کسب و کار شما رشد می‌کند و شکل دیگری به خود می‌گیرد.

۴) رهبر یا رئیس کسب وکار خود را مشخص کنید

رهبر یا رئیس کسب وکار

نقش رهبر یا رئیس یک شرکت بسیار مهم است. رئیس یک کسب و کار در صورتیکه توانایی و برخورد مناسب داشته باشد می‌تواند پرسنل را به خوبی سازماندهی کرده و حق و حقوق آنها را بر عهده بگیرد. مثلا منابع مالی را درست مصرف کند یا یشوه ی برخورد او با کارمندان به گونه‌ای باشد که مانع از حذف نیروهای ماهر شود. گزارشات هفتگی و ماهیانه را به صورت کامل دریافت کرده و مطالعه و تحلیل کند تا خساراتی به پایه‌های شرکت وارد نشود.

۵) طرح بازاریابی خود را مشخص کنید

طرح بازاریابی شرکت

یکی از معایب اصلی کارآفرینان عدم توانایی در جذب مشتری و نحوه دقیق دسترسی به مشتریان و ارائه‌ی محصولات است. تا زمانیکه روش‌های موثر برای تماس با مشتریان خود ایجاد نکرده باشید شرکا و سرمایه‌گذاران را نمی‌توانید قانع کنید. باید یک طرح بازاریابی جامع برای ارتباط با مشتریان و قانع کردن آنها که محصول یا سرویس شما خدمات بهتری را به آنها ارائه مید‌هد، درنظر بگیرید. روش‌های تبلیغاتی را بررسی کنید و برای سرمایه‌گذاری آن کاملا آماده باشید. مثلا به هنگام ارسال محصولات خود یک کادو و هدیه را درون پاکت قرار دهید یا به کودکان خانواده‌ها یک هدیه مخصوص در نظر بگیرید.

۶) فلسفه فروش خود را مشخص کنید

فلسفه فروش

به عنوان مثال می‌خواهید یک کالا را در اختیار مشتریان خود قرار دهید. باید بدانید که فلسفه‌ی قیمت‌گذاری و فروش شما چگونه است؟ آیا به روابط بلند مدت با مشتریان ادامه خواهید داد یا مشتریان شما رهگذر و خریدارهای جزئی هستند. تعیین سیاستهای مالی و قیمت‌گذاری روی خدمات و محصولات باید حساب شده باشد.

در ادامه می‌توانید به لیست تمام قسمت‌های این مقاله دسترسی داشته باشید:

چطور یک Business Plan (بیزینس پلن) یا طرح کسب و کار موفق بنویسیم؟ (قسمت اول)

چطور یک Business Plan (بیزینس پلن) یا طرح کسب و کار موفق بنویسیم؟ (قسمت دوم)

چطور یک Business Plan (بیزینس پلن) یا طرح کسب و کار موفق بنویسیم؟ (قسمت سوم)