ایجاد یک طرح واحد برای کسب و کارتان شما را در دستیابی به بسیاری از اهداف کار آفرینی کمک می‌کند. یک طرح کسب و کار روشن و قانع کننده می‌تواند به عنوان یک مرجع اصلی موفقیت در اهداف شخصی و مالی شرکت معرفی شود. همچنین وجود یک بیزینس پلن یا طرح کسب و کار می‌تواند سرمایه‌گذارها را متقاعد کرده تا روی پروژه شما سرمایه‌گذاری کنند.

کارهایی که باید در خانه انجام دهید

۱) بازار هدف خود را بررسی کنید

بازار هدف خود را مشخص کنید

بررسی کنید که کدام صنف، رده‌ی سنی، جنسیت افراد در سطح شهر یا کشور به دنبال استفاده از محصولات شما هستند. این بررسی باید به صورت حدس و گمان نباشد بلکه با حقیق هوشمندانه و دقیق صورت پذیرد. برای این کار می‌توانید یک پرسشنامه تهیه کرده و بین مردم پخش کنید. سپس نتایج آن پرسشنامه را تحلیل نمایید. حال موارد زیر را در نظر بگیرید:

آیا بازار محصول یا سرویس موردنظر شما وجود دارد؟

مشتریان فعال شما چه کسانی خواهند بود؟

آنها به طور معمول برای زندگی خود چه کارهایی انجام می‌دهند؟

آیا محصول یا خدمات شما برای تعداد زیادی از مردم جذاب است؟

آیا تنها افراد ثروتمند می‌توانند از خدمات شما استفاده کنند؟

آیا مشتری ایده‌آل شما در منطقه خاصی زندگی می‌کند؟

۲) بازار هدف خود را اندازه‌گیری کنید

بازار هدف خود را اندازه‌گیری کنید

باید بازار هدفی که انتخاب می‌کنید تا حد امکان محصولات شما را در بر بگیرید و خیلی رویایی نباشد. به عنوان مثال فرض کنید که شما می‌خواهید یک کسب و کار را برای تولید صابون راه اندازی کنید. در نگاه اول ممکن است باور داشته باشید که بازار هدف شما تمام مردم موجود در ایران است چون هر بدن کثیف به هر حال نیاز به صابون دارد اما این دیدگاه بسیار اشتباه است زیرا باید هدف‌گذاری شما ابتدا برای یک گروه یا قشر کوچکی از جامعه باشد. مثلا این جمله صحیح تر است: می‌خواهم یک صابون خاص برای کودکان زیر ۸ سال تولید کنم! یعنی شما در ابتدا باید هدف کوچکتری را انتخاب کنید. پس اطلاعات جمعیتی را به طور خاص تجزیه و تحلیل نمایید:

چه تعداد کودک زیر ۸ سال در ایران وجود دارد؟

میزان مصرف ماهیانه و سالیانه صابون آنها چقدر است؟

چه تعداد شرکت رقیب تولید صابون در ایران وجود دارند که محصول شما را به دست مصرف کننده می‌رسانند؟

رقبای در حال حاضر شما چقدر بزرگ هستند؟

۳) نیازهای اولیه شرکت خود را شناسایی کنید

نیازهای اولیه شرکت خود را شناسایی کنید

باید بررسی کنید که برای شروع کار به چه چیزهایی نیاز دارید. اینکه می‌خواهید برای کسب و کار خود یک شرکت با ۳۰۰ کارمند تاسیس کنید یا اینکه تنها با خرید یک خط تلفن ثابت کسب و کار خود را در منزل راه‌اندازی کنید؟ بنابراین باید لیستی از موارد مورد نیاز خود را تهیه کنید. بعضی از آنها ممکن است ملموس باشند. مثلا پنجاه پوشه اداری، یک کمد بزرگ و ... . اما نیازهایی مانند زمان ایجاد یک محصول، انجام تحقیقات برای بازار مشتریان به صورت ملموس نیستند.

۴) آماده سازی نمونه‌های اولیه

آماده سازی نمونه‌های اولیه

همیشه نمونه‌ی اولیه خود را خیلی جذاب و با قدرت تولید کنید. زیرا یک مدل قوی می‌تواند سرمایه‌گذاران بهتری را جذب کند. برای ایجاد نمونه اولیه باید به سوالات زیر پاسخ دهید:

چه موادی مورد نیاز است؟

آیا برای تحقیق و توسعه پول نیاز دارید؟

آیا استخدام یک مهندس برای طراحی دقیق محصول شما ضروری است؟

آیا باید اختراع خود را ثبت کنید؟

آیا شما نیاز به بررسی استانداردهای ایمنی دارید؟

۵) مکان موردنظر برای کسب و کار خود را مشخص کنید

مکان موردنظر برای کسب و کار خود را مشخص کنید

ابتدا تخمین فضای موردنظر کاری خود را بزنید و سپس به یک مشاور املاک در محل موردنظر خود مراجعه کنید. سطح بودجه مالی خود را با منطقه‌ای که دفتر یا رستوران یا تولیدی را راه‌اندازی می‌کنید، مطابقت دهید.

۶) هزینه راه اندازی پروژه خود را تعیین کنید

هزینه راه اندازی پروژه خود را تعیین کنید

فهرستی از تمامی موارد ملموس و یا نا محسوس که موردنیاز کسب کارتان است، لیست کنید. قیمت کل برآورده شده تمام موارد را از هزینه های خود کسر کنید. بهتر است به این نکته توجه کنید که تنها وسایلی که واقعا مورد نیاز شما است خریداری نمایید و از هزینه‌های اضافی خودداری کنید. در تخمین هزینه‌های خود صادقانه و محافظه‌کارانه عمل کنید و خوش بین باشید. مثلا در ابتدای کار یک دفتر گرانقیمت با تجهیزات بسیار پیشرفته ایجاد نکنید. هر چه مقرون به صرفه تر گام بردارید، موفق تر خواهید بود.

۷) با کفش سرمایه‌گذاران راه بروید

با کفش سرمایه‌گذاران راه بروید

در ابتدا از خودتان بپرسید که اگر شما جای یک سرمایه‌گذار بودید چه اطلاعاتی را نیاز داشتید تا مبلغ X میلیون تومان را برای پروژه سرمایه گذاری کنید؟ بنابراین اطلاعات مفید، صادقانه و قابل اعتماد را جمع آوری کنید. بسته به محصول شما ممکن است این اطلاعات را به سختی تهیه نمایید. سعی کنید نقاط ضعف رقبای خود را درآورده و بیشتر روی آنها مانور دهید. این کار تمرکز سرمایه‌گذاران را روی پروژه شما ارتقاء می‌بخشد.

۸) سرمایه‌گذاران را بشناسید

سرمایه‌گذاران را بشناسید

بانک‌ها یا سرمایه‌گذاران به راحتی به شما پول نمی‌دهند. زیرا آنها همواره به دنبال ایده‌ها و کسب و کارهایی می‌باشد که در برنامه و طرح کسب و کار آنها یا بهتر است بگوییم بیزینس پلن (Business Plane) آنها خطایی وجود ندارد. شما قبل از اینکه به دنبال سرمایه‌گذار باشید باید از طرح خود خیلی مطمئن شوید.

قسمت دوم این مقاله را از طریق لینک زیر مطالعه کنید:

چطور یک Business Plan (بیزینس پلن) یا طرح کسب و کار موفق بنویسیم؟ (قسمت اول)

چطور یک Business Plan (بیزینس پلن) یا طرح کسب و کار موفق بنویسیم؟ (قسمت دوم)

چطور یک Business Plan (بیزینس پلن) یا طرح کسب و کار موفق بنویسیم؟ (قسمت سوم)