شاید برای شما پیش آمده است که به دنبال برنامه‌ریزی‌های روزانه باشید تا بتوانید ۲۴ ساعت روز خود را به‌گونه‌ای تقسیم کنید تا به تمام کارهای خود برسید ولی در اکثر مواقع با شکست مواجه می‌شوید. دلیل این امر چیزی نیست جز عدم توانایی در ذخیره وقت و زمان! در این مقاله ۱۲ راهکار بسیار ساده را به شما آموزش خواهیم داد تا علاوه بر دستیابی به توانایی ذخیره زمان، فردی آرام و بدون دغدغه باشید!

۱) چگونه اول صبح لباس‌های خود را سریع‌تر پیدا کنیم؟

مرتب کردن لباس ها قبل از خواب

همیشه سعی کنید از گفتن جمله «من چیزی برای پوشیدن ندارم» جلوگیری کنید زیرا تمام آنچه که الان در اختیار دارید درون کمد لباس شماست و گفتن این جمله انگیزه شما را در طی روز از بین می‌برد. درون کمد لباس خود سعی کنید لباس های کار، مجلسی و مهمانی را جدا کنید. همچنین قبل از خواب گروه‌ لباس‌هایی که می‌خواهید فردا بپوشید را تعیین نمایید. مثلا فردا لباس مجلسی می خواهم بپوشم و از دسته لباس مجلسی کت و شلوار مشکی را انتخاب می کنم. این کار آرامش فکری خاصی به شما می‌دهد که فردا صبح اول وقت به دنبال تعیین ست لباس نباشید. شاید قبل از خوابیدن تنها چند دقیقه از وقت شما را بگیرد اما با انجام آن قطعا مدت زمان زیادی در اول صبح ذخیره کرده‌اید.

مدت زمانی که ذخیره کرده‌اید: ۱۰ دقیقه یا بیشتر در یک روز

۲) ابتدا سخت‌ترین و آزاردهنده‌ترین کارها را انجام بدهید!

انجام کارهای سخت

اگر به یاد داشته باشید وقتی می‌خواهیم یک کودک را به خوردن دارو و شربت سرماخوردگی تشویق کنیم به او می‌گوییم: «ابتدا شربت سرماخوردگی را بخور تا بگذارم بازی کامپیوتری یا پلی استیشن انجام بدهی». شاید باورتان نشود ولی همین انگیزش برای بزرگسالان نیز موثر است. تحقیقات نشان داده که تمام کارهای روزانه افراد اغلب زمانی به نتیجه می‌رسد یا سریع‌تر خواهد بود که ابتدا کارهای سخت و آزاردهنده را انجام می‌دهند.

مدت زمانی که ذخیره کرده‌اید: ۶۰ دقیقه یا بیشتر در یک روز

۳) کمتر به دنبال چک کردن شبکه‌های اجتماعی خود باشیم!

چطور کمتر شبکه های اجتماعی را چک کنیم؟

هنگامیکه که با کامپیوتر خود کار می‌کنید یا اینکه در محل کار خود در حال انجام وظایف هستید سعی کنید کمتر به شبکه‌های اجتماعی مراجعه کرده و بهانه‌هایی برای چک کردن آن ارائه دهید! طبق مطالعاتی که پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا انجام داده‌اند، به صورت میانگین ۲۵ دقیقه طول می‌کشد تا افراد به کار خود بازگردند. تقریبا ۲۳ درصد از این افراد، پس از بازگشت هرگز توانایی و پتانسیل اولیه خود را ندارند. زیرا افراد به صورت مشخص نمی‌توانند چندین وظیفه را در مغز خود به صورت همزمان کنترل کنند. بنابراین بهترین راه‌ حل برای این کار مرتب کردن و تقسیم‌بندی زمان است. بگونه‌ای که در یک روز سه تا نیم ساعت برای چک کردن شبکه‌های اجتماعی ایمیل و غیره در نظر بگیرند.

مدت زمانی که ذخیره کرده‌اید: ۳۰ دقیقه یا بیشتر در یک روز

۴) چطور شام خود را سریع‌تر آماده کنید؟

سریع آماده کردن شامداشتن یک برنامه غذایی هفتگی، ‌خرید منظم می‌تواند وعده‌های غذایی شما را به راحتی مشخص کند. کارشناسان توصیه می‌کنند برای ذخیره زمان معمولا ۱۰ وعده‌ی غذایی برای شام را در نظر بگیرید تا همواره در طی یک روز زمانی را برای پاسخگویی به این سوال: «امشب شام چی باید درست کنم؟ مخلفات دارم یا نه!» از دست ندهید. اما توجه داشته باشید که اگر از آشپزی و پخت و پز لذت می‌برید و کار مورد علاقه‌ی شماست اصلا ایرادی ندارد و هفته‌ای یک یا دو بار به پختن غذاهای خاص اختصاص داده و از خوردن غذا لذت ببرید!

مدت زمانی که ذخیره کرده‌اید: ۲ ساعت و ۷۵ دقیقه یا بیشتر در طی یک هفته

۵) چطور زمان انجام کارهای روزمره را کاهش دهیم؟

تقسیم بندی زمان کاربه جای اختصاص دادن یک روز از آخر هفته خود به انجام کلیه‌ی کارهای یک هفته بهتر است تقسیم‌بندی کنید و تمام کارها را به آخر هفته نگذارید. مثلا برای شستن حمام روز سه‌شنبه بعد از اینکه دوش می‌گیرید با بخاری که در حمام ایجاد شده است می‌توانید تمام دیوارها و کف آن را به راحتی با شوینده بشورید و زمان کمتری را به آن اختصاص دهید. یا مثلا هدیه‌ی تولد خود را می‌توانید پس از خوردن ناهار دریافت کنید و جشن مختصری برای آن برپا کنید. همیشه به این تئوری توجه داشته باشید: کارهای روزمره خود را در زمان‌هایی که بی ارزش هستند قرار داده و از این فضا برای پرکردن زمان و انجام دادن آن کار استفاده کنید.

مدت زمانی که ذخیره کرده‌اید: ۲ ساعت یا بیشتر در یک هفته

۶) چطور زمان خرید مایحتاج زندگی را کاهش دهیم؟

ذخیره کردن زمان خرید مایحتاج زندگی

روزهای تعطیل و آخر هفته معمولا شلوغ ترین روزها برای خرید هستند بنابراین اگر در این روزها به بازار بروید قطعا زمان زیادی را از دست می‌دهید. همواره از رفتن به سوپرمارکت‌های کوچک خودداری کنید و سعی بر این داشته باشید که معمولا به یک فروشگاه زنجیره بزرگ رفته که اغلب وسایل و مواد غذایی موردنیاز شما را تامین کند. اول صبح و یا پس از ساعت ۸ شب معمولا بهترین زمان برای خرید می‌باشد چون اکثر مردم یا در خواب و یا در حال بازگشت به منزل می‌باشند.

مدت زمانی که ذخیره کرده‌اید: ۱۵ دقیقه یا بیشتر در هر بار خرید کردن

7) چگونه میز کار خود را مرتب کنیم؟

مرتب کردن میز کار

شاید این سوال در ذهن شما وجود داشته باشد که مدیرعامل‌ها یا افراد موفق جوامع پیشرفته در محل کار خود چه چیزهایی دارند؟ آنها علاوه بر داشتن یک ذهن خلاق، فضای کاری خود را سازماندهی شده و مرتب شده نگه‌داری می‌کنند. اگر یک میز کثیف و نامنظم داشته باشید معمولا زمان زیادی را برای پیدا کردن یک وسیله یا هر چیز از دست می‌دهید. بنابراین قبل از ترک میز کار خود همواره تمام وسایل آن را مرتب کرده تا فردا روز کاری جدید و بدون دردسری را آغار نمایید.

مدت زمانی که ذخیره کرده‌اید: ۲۰ دقیقه یا بیشتر در هر روز

۸) خانه خود را با بازدهی بالا تمیز کنید!

تمیز کردن و خانه تکانی به صورت منظم

ساعت  الی ۶ بعد از ظهر دمای بدن شما افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه ماهیچه‌ها و عضلات گرم تر هستند. معمولا در این بازه زمانی هماهنگی دست و چشم‌ها در بهترین شرایط ممکن قرار دارد و می‌توانید کارهای تمیز کردن خانه یا وسایل خود را به این بازه زمانی موکول کنید. حتی اگر بررسی بفرمایید متوجه خواهید شد که بی دلیل نیست اکثر رکوردهای المپیک در این بازه زمانی شکسته شده اند! بنابراین به جای اینکه در این بازه زمانی پشت کامپیوتر بشینید، بهتر است کارهایی که فیزیکی هستند را انجام دهید!

مدت زمانی که ذخیره کرده‌اید: ۵ تا ۱۰ دقیقه

۹) چطور رانندگی کنیم؟

چطور رانندگی کنیم

در ایران و بخصوص در تهران بیشترین ساعات یک روز هر شخص صرف منتظر ماندن در ترافیک می‌شود. سعی کنید مانند شرکت‌های توزیع و حمل نقل کالا (مثلا پست) عمل کنید. برای انجام دادن مجموعه‌ی کارها ابتدا دورترین مسیر را انتخاب کنید و سپس مسیرهایی که نزدیک هستند را علامت گذاری نمایید. در نهایت با استفاده از نرم افزار گوگل مپ (Google Map) مسیر نهایی خود را ترسیم کرده و شروع به رانندگی کنید. اما ترجیحا اگر از وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس یا مترو و تاکسی استفاده کنید می‌توانید زمان بیشتری را ذخیره کرده و همزمان به یک کتاب صوتی یا موزیک گوش کنید!

مدت زمانی که ذخیره کرده‌اید: ۳۰ دقیقه یا بیشتر

۱۰) چطور زمان شستشو را کاهش دهیم؟

کاهش زمان شستشو

پژوهشگران در آمریکا طی تحقیقاتی به این نکته دست پیدا کرده‌اند که هر شخص به طور متوسط ۴۰۰ بار در طی یک سال زمانی را برای شستشو در نظر می‌گیرد. توجه به این نکته حائز اهمیت است که شلوار جین و دامن و سایر لباس هایی که ضخیم هستند را می توان تا حداقل ۵ بار در هفته پوشید و سپس مورد شستشو قرار داد.

مدت زمانی که ذخیره کرده‌اید: ۲۰ دقیقه در هر هفته

۱۱) چگونه زمان خود را به هنگام غذا پختن و آشپزی ذخیره کنیم؟

سریع آشپزی کردن

همواره بهترین راه برای تسریع در زمان آشپزی این است که مانند یک آشپز حرفه ای رفتار کنید. یعنی ابتدا مواد اولیه و وسایل مورد نیاز آشپزی را قبل از شروع به کار تهیه کرده و سپس با تمرکز بالا شروع به طبخ غذا کنید. همچنین سرآشپزهای حرفه‌ای همواره محیط آشپزی و کار خود را بگونه‌ای تمیز نگه می‌دارند که خطر ابتلا به مریضی را کاهش دهند. اگر در منزل خود ماشین ظرفشویی دارید می‌توانید سرعت تمیز کردن و شستشوی ظروف را بالا ببرید.

مدت زمانی که ذخیره کرده‌اید: ۱۵ دقیقه