هیچ انسانی نمی‌تواند ژن‌ها و ویژگی‌های فیزیکی‌ای که از والدینش به ارث برده را تغییر دهد اما هر آدمی می‌تواند تلاش کند که داشته‌های خود را به بهترین شکل ممکن استفاده کند. جذابیت، ترکیبی از عوامل مختلفی چون نظافت، شخصیت و سبک زندگی است و همه این‌ها مواردی است که یک فرد می‌تواند با خواست خودش در زندگی کسب کند. بنابراین جذابیت یک موضوع اکتسابی و انتخاب افراد است. امروز در این مطلب به مواردی اشاره می‌کنیم که با رعایت آن‌ها جذاب‌تر به نظر خواهید رسید. اگر این مقاله را تا انتها بخوانید و نکات آن را رعایت کنید، شما هم در گروه مردان جذاب دنیا قرار می‌گیرید! همراه ما باشید.

بهداشت فردی

ساده‌ترین و اساسی‌ترین کاری که برای جذاب بودن می‌توانید انجام دهید این است که نظافت فردی را رعایت کنید. تمیز و خوشبو بودن، مردم را به شما نزدیک‌تر می‌کند.

 • از اسپری‌های خوشبو کننده بدن استفاده کنید

یک دئودورانت یا اسپری خوشبو و قوی انتخاب و بلافاصله بعد از حمام استفاده کنید. اگر احساس می‌کنید که در طول روز مجددا بدنتان عرق می‌کند، آن اسپری را درون کیفتان همراه داشته باشید.
اگر فراموش کردید که قبل از خروج از منزل از اسپری استفاده کنید، می‌توانید یک بسته پد ضدعفونی کننده دست را از داروخانه بخرید و در طول روز زیر بغل خود را با آن پاک کنید. این پدها قابلیت کشتن باکتری‌ها و زدودن بوهای نامطبوع را دارند.
اگر بدنتان به یک اسپری خاص آلرژی نشان می‌دهد، یک برند دیگر را انتخاب کنید.

اسپری و دئودورانت برای رفع بوی بد بدن و عرق

 • هر روز حمام کنید

هر روز موهای خود را بشوئید و از شامپو بدن یا صابونی خوش عطر برای شستن بدنتان استفاده کنید.
همچنین یک آینه شفاف در حمام داشته باشید و روزانه صورتتان را تمیز بشوئید و اصلاح کنید.

استحمام روزانه

 • از افترشیو (ژل یا اسپری بعد از اصلاح) استفاده کنید

همانطور که بوی خوب مردم را به شما نزدیک می‌کند، گاهی افراط در استفاده از یک عطر یا استفاده از عطری با بوی تند مردم را از شما فراری می‌دهد! بنابراین حتما به نکات زیر توجه کنید:
بیش از حد عطر، اسپری یا افترشیو نزنید. حتی اگر بهترین عطر دنیا را خریده‌اید! دو یا سه بار اسپری کردن عطر و افترشیو کافیست. ممکن است بینی شما از بوی عطرتان پر شده باشد و فکر کنید باید بیشتر استفاده کنید، اما مطمئن باشید این میزان عطر کافیست.  
بوی متناسب با خودتان را پیدا کنید. هر بویی برای همه افراد مناسب نیست. پیش از خرید، مقداری از عطر یا افترشیوی که مد نظرتان است، استفاده کنید و بگذارید یک روز روی بدنتان بماند. از دوستانتان بپرسید که بویی که انتخاب کرده‌اید، چگونه است؟
سعی کنید که افترشیو و شامپو بدنتان با هم مطابقت داشته باشند. سطح بیشتر بدن شما با شامپو بدنتان در تماس است و ممکن است جریان خون در طول روز اثر بوی افترشیوتان را از بین ببرد. بو در مناطق گردن، مچ دست و گلو بیشتر حس می‌شود. بنابراین بهتر است بوی افترشیوتان به رایحه شامپو بدنتان نزدیک باشد.

استفاده از عطر

 • هر صبح وشب صورتتان را بشوئید

مردان به صورت طبیعی دارای تسترون بیشتری نسبت به زنان هستند. بنابراین احتمال جوش و مشکلات پوستی در مردان بالاتر است. با مراقبت و شستن روزانه چهره خود می‌توانید از این موضوع جلوگیری کنید. باید بتوانید محصولاتی متناسب با پوستتان برای شستشوهای روزانه استفاده کنید:
- پوست حساس یا خشک: اگر پوستتان پوسته‌پوسته می‌شود و خشک است و یا به راحتی قرمز و تحریک می‌شود، از شوینده‌ها و سپس مرطوب‌کننده‌های بسیار ملایم استفاده کنید.
- پوست ترکیبی: اگر پوشت پیشانی، بینی و چانه‌ی شما چرب، اما گونه‌هایتان خشک است، پوست شما ترکیبی محسوب می‌شود. اکثر مردم این نوع پوست را دارند. بنابراین به دنبال محصولات مراقبتی باشید که روی آن‌ها درج شده است: «مخصوص پوست معمولی». از یک تونر معمولی برای پیشانی، چانه و بینی‌تان استفاده کنید و در پایان نیز از یک مرطوب کننده استفاده نمائید.
- پوست چرب: باید از شوینده‌های مخصوص پوست‌های چرب که پوست شما را کمی خشک‌تر می‌کنند، استفاده کنید. از یک تونر ملایم استفاده کنید و با یک مرطوب‌کننده سبک، کارِ تمیز کردن پوستتان را تمام کنید. اگر پوستتان جوش دارد، از شوینده‌های حاوی اسیدسالیسیک استفاده کنید. همچنین کرم‌های حاوی بنزوئیل پراکسید را روی جوش‌هایتان بمالید. اگر جوش‌ها درمان نشد، به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

شستن روزانه صورت

 • ریش و سبیل خود را بتراشید یا مرتب کنید

چه بخواهید ریش و سبیلتان را کامل بتراشید و چه بخواهید مدل خاصی به آن‌ها بدهید، باید هر روز  کار اصلاح را انجام دهید. قبل از رفتن به دانشگاه یا محل کار در آینه به پوستتان نگاه کنید، آن را مرطوب کنید و به آن ژل، فوم یا کرم اصلاح بزنید. اگر موها را خلاف جهت رشدشان بتراشید، تمیزتر تراشیده می‌شوند اما سوزش پوستتان بیشتر خواهد بود.
در حین اصلاح تمام موهای زائد را با دقت بتراشید و موهای صورت را به طور یکنواخت قیچی کنید. موهای اضافی زیر چانه را فراموش نکنید!

اصلاح ریش و سبیل آقایان

 • موهای ابرو را مرتب کنید

لازم نیست موهای ابرو را بردارید اما باید حتما با قیچی این موها را مرتب کنید. اگر دنباله ابروهای شما خیلی بلند است، می‌توانید موهای آن قسمت را کمی کوتاه کنید.
حواستان باشد به هیچ وجه موهای بالای ابرویتان را برندارید.

مرتب کردن موهای ابرو

 • ناخن‌هایتان را کوتاه و مرتب کنید

کوتاه کردن ناخن‌ها و تمیز کردنشان زمان زیادی از شما نمی‌گیرد. همیشه بعد از حمام می‌توانید این کار را انجام دهید. چون در حمام ناخن‌ها نرم‌تر می‌شوند و کوتاه‌ کردنشان ساده‌تر است. ناخن‌ها را طوری بگیرید که یک خط سفید باریک بالای ناخنتان باقی بمانید. از اینکه ناخنتان را از ته بگیرید، بپرهیزید.

کوتاه کردن ناخن ها

 • دندان‌هایتان را سفید نگه دارید

با مراقبت از دندان‌هایتان، لبخندی به سفیدی مروارید داشته باشید و از بوی بد دهان جلوگیری کنید. هر سه ماه یکبار باید مسواکتان را تعویض کنید. اگر الیاف مسواک شما پراکنده شد و حالت اصلی خود را از دست داد، موقع تعویض آن رسیده است. همچنین هر شب از نخ دندان استفاده کنید؛این کار نه تنها باقیمانده مواد غذایی و پلاک‌های دندانی را از بین می‌برد، بلکه برای سلامت قلب نیز مفید است.
زبانتان را مسواک کنید. اگر این کار را انجام ندهید، بوی بد دهانتان از بین نمی‌رود. فقط توجه کنید که مسواک را با فشار ملایم روی زبانتان بکشید.
در پایان به مدت 20 ثانیه هر شب از دهانشویه استفاده کنید.

مسواک زدن

مدل مو

 • مرتب و منظم نگه داشتن موها

حتی اگر دوست دارید موهایتان بلند باشد، باید مرتب باشند و هر از چندگاهی باید آن‌ها را منظم کنید.
اگر به موهای کوتاه علاقه دارید، هر 2 یا 3 هفته به پیرایشگاه بروید. همچنین مطمئن شوید که موهای پشت گردنتان را مرتب کرده‌اند یا نه.
اگر به موهای بلند علاقه دارید، هر 4 یا 6 هفته به پیرایشگاه مراجعه کنید. همچنین موهای پشت گردنتان را فراموش نکنید که مرتب کنید.

اصلاح و مرتب کردن موی مردانه

 • شستشوی مداوم موها

شستن هر روز موها برای اکثر آقایان مناسب است. اما اگر موهایتان خشک است می‌توانید هر روز آن‌ها نشویید.
از شامپو و نرم‌کننده مخصوص موهایتان استفاده کنید. از محصولاتی که هم نرم‌کننده هستند و هم شامپو، استفاده نکنید. چون این محصولات کارایی خوبی ندارند. شامپوی شما باید از نرم‌کننده‌تان جدا باشد. سعی کنید شامپوی گران و بهتر را بخرید. از خرید شامپو و نرم‌کننده ارزان و بی‌کیفیت بپرهیزید.

شستن روزانه موها

 • استفاده از محصولات حالت‌دهنده مو

برخی از مردان از محصولات حالت‌دهنده مو استفاده نمی‌کنند اما بسیاری این کار را انجام می‌دهند. در ادامه به برخی از این محصولات اشاره می‌کنیم:

- سرم‌ها یا کرم‌ها: این نوع محصولات بدون سفت کردن موهایتان، از وز شدن یا معلق بودن آن‌ها جلوگیری می‌کنند.
- موس‌ها: برای حجم دادن و درخشان کردن موها کاربرد دارند و قدرت نگهدارندگی پائینی دارند. برای اینکه از این محصولات بهترین نتیجه را بگیرید، با موهای خیس از آن‌ها استفاده کنید.
- واکس‌های مو: از واکس‌ها برای حالت دادن موها به ویژه حالت دادن موهای فر استفاده می‌شود. برای شستن واکس از سطح مو، باید موها را چندین بار بشویید و آب‌کشی کنید. بنابراین همیشه از مقدار کمی واکس استفاده کنید. واکس‎‌ به موها حالتی براق و مرطوب می‌دهد. برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید، واکس را با موی مرطوب استفاده کنید.
- چسب‌ها: چسب موها قویترین حالت دهنده‌های مو هستند که می‌توانند موها را به شکل دلخواه نگه دارند. چسب مو را کاملا از سطح مو بشوئید.

استفاده از حالت دهنده ها

 • انتخاب مناسب‌ترین مدل مو

حتما از آرایشگرتان کمک بگیرید که چه مدل مویی بیشتر به شما می‌آید و هر بار که از آرایشگاه باز می‌گردید، از دوستانتان نظرشان را درباره مدل جدید موهایتان بپرسید. چندین مدل مختلف را امتحان کنید و در نهایت بهترین آن‌ها را برگزینید. موها را به شکل‌های مختلف شانه و از محصولات حالت‌دهنده مو استفاده کنید تا مدل مویی را که به چهره‌تان بیشتر می‌آید، انتخاب کنید.

مدل موی مردانه
اگر بخشی از موهای سرتان ریخته است، سعی کنید بقیه موها را هم آنقدر کوتاه کنید که ریختگی موها مشخص نباشد. همچنین پس از ورزش حتما دوش بگیرید و پوست سر را ماساژ دهید تا روند طاسی کند شود.  

جلوگیری از طاسی

طرز لباس پوشیدن

انگلیسی‌ها ضرب‌المثلی دارند با این مضمون که «مرد را لباس‌هایش می‌سازند!». مهم‌ نیست حتما لباس‌های گرانقیمتی بپوشید اما نحوه پوشش شما به ارتباطتان با دیگران بسیار اثر می‌گذارد.

 • همیشه خوب لباس بپوشید

حتی روزهای معمولی که قرار نیست لباس‌های خاصی بپوشید، به نحوه پوششتان دقت کنید و سعی کنید لباس‌هایتان با هم تناسب داشته باشند. هر لباسی را که دم دستتان بود، نپوشید.  

پوشیدن لباس مناسب

 • با دوستتان به خرید لباس بروید

هنگام خرید لباس، به کسی احتیاج دارید که شما را کاملا ببیند. حتی بهترین لباسی که معروف‌ترین هنرپیشه‌های دنیا هم می‌پوشند، ممکن است به شما نیاید. بنابراین باید همراه با یک دوست خرید کنید و نظرات او را بپرسید.

خرید لباس با دوست

 • لباس‌های متناسب و اندازه خودتان بپوشید

یادتان باشد که یک لباس ارزان که متناسب بدنتان باشد، بهتر از لباس گرانی است که نامتناسب باشد. پیش از خرید حتما لباس را بپوشید و همه جوانب آن را بررسی کنید. همچنین نظر دوستتان را در رابطه با آن لباس بپرسید. به سایزهایی که روی مارک لباس‌ها درج شده، اعتماد نکنید. حتما آن‌ها را امتحان کنید.
قاعدتا باید قسمت انتهایی پاچه شلوارتان، با کفشتان تماس داشته باشد و آستین پیراهنتان تا انتهای مچ دستتان را بپوشاند. قسمت پائینی پیراهن باید روی باسن قرار بگیرد. حتی لباس‌های زیر هم باید متناسب و اندازه باشند.  
موقع خرید چیزی که بنظرتان «خوب» است را نخرید. آن چیزی را بخرید که بنظرتان «کاملا عالی» است.
آنلاین لباس نخرید. چون در این شیوه نمی‌توانید پیش از خرید لباس را بپوشید و امتحان کنید. یک لباس هرچقدر هم زیبا بنظر برسد، نمی‌توانید مطمئن باشید که به تن شما هم زیباست.
سعی نکنید بدنتان را پنهان کنید. اگر خیلی لاغر هستید، یا خیلی چاق و درشت‌اندام هستید، با لباس نمی‌توانید این معایب را بپوشانید. لباسی را که اندازه‌تان است بخرید.
مثلا ممکن است پاهای شما بیش‌ از اندازه طبیعی لباس‌ها بلند باشد. اگر در فروشگاه‌ها، لباس موردنظرتان را پیدا نمی‌کنید، دنبال یک خیاط خوب بگردید. شلواری را که از لحاظ بلندی پاها متناسب شماست، بخرید و بقیه قسمت‌ها را به دست خیاط بسپارید تا شلوار را دقیقا هم‌اندازه شما کند.
از لباس‌های قدیمی‌تان دل بکَنید. ممکن است از دوران دبیرستان یک تیشرت داشته باشید که خیلی دوستش دارید. اما فرم و اندازه بدن با گذشت زمان تغییر می‌کند. به علاوه اینکه لباس‌های قدیمی خسته‌کننده و از مد افتاده هستند.  

متناسب لباس بپوشید

بهترین ویژگی‌های فیزیکی خود را نشان دهید

باید بدانید که رنگ‌های روشن برای برجسته نشان دادن یک قسمت و رنگ‌های تیره برای مخفی کردن و از دید پنهان کردن یک قسمت به کار میروند. به عنوان مثال اگر شما فرم شانه‌های خود را دوست دارید اما فرم پاهایتان را دوست ندارید، تیشرت سفید و شلوار مشکی بپوشید.

نمایش بهترین ویژگی فیزیکی با لباس

رنگی را که بیشتر به شما می‌آید، پیدا کنید

رنگی که با پوست شما سازگار باشد، شما را بسیار جذاب‌تر می‌کند. در حالیکه رنگ‌های ناسازگار با پوستتان، تاثیر بسیار منفی روی ظاهرتان دارند. رنگ‌های مختلف را کنار صورتتان بگیرید و ببنید کدام رنگ بیشتر به شما می‌آید. مثلا ببینید که رنگ قهوه‌ای بیشتر به شما می‌آید یا رنگ مشکی؟ اگر رنگ قهوه‌ای مناسب‌تر بود، سعی کنید ترکیبی از مشکی و قهوه‌ای را در پوششتان استفاده نکنید. مثلا کفش و کمربند قهوه‌ای‌تان را با شلوار مشکی نپوشید.

چه رنگی به پوست من می آید

کمد لباستان را اصولی بچینید

ممکن است چند سال طول بکشد تا بهترین کمد لباس را داشته باشید. فقط باید بهترین‌ها را در این کمد جمع‌آوری کنید. بهترین رنگ‌ها و مدل‌های تیشرت و شلوار جین، بهترین ژاکت‌ها و کفش‌ها را در کمدتان جمع‌آوری کنید. منظور از بهترین‌ها، گران‌ترین‌ها نیستند. لباس‌هایی هستند که برای شما مناسب‌ترند.

مرتب کردن کمد لباس

لباس‌هایتان را به موقع بشوئید و اتو کنید

یک برنامه منظم برای شستشو و اتوکشی لباس‌ها داشته باشید. اگر بعد از شستشو، در حالی که لباس‌ها کمی خیس هستند و هنوز کاملا خشک نشده‌اند، آن‌ها را روی چوب‌لباسی بگذارید، کم‌تر چروک می‌شوند. همچنین قبل از اینکه لباس‌ها کاملا خشک شوند، آن‌ها را اتو کنید. چون در این صورت زمان کم‌تری را باید صرف اتو کشیدن بکنید و لباس‌ها زودتر و راحت‌تر اتو می‌شوند.

شستن و اتو کردن لباس ها

داشتن شخصیت جذاب

 • ژست‌های خوب را تمرین کنید

شاید باورتان نشود اما راست ایستادن، باعث می‌شود که فردی با اعتماد به نفس بالا و در مجموع جذاب‌تر به نظر برسید. همچنین در بلندتر نشان دادن قدتان تاثیر مثبت دارد. شانه‌های خود را صاف نگه‌دارید و با اعتماد به نفس قدم بردارید. به زمین خیره نشوید. همچنین گذاشتن دست‌ها در جیب شما را عصبی یا خجالتی جلوه می‌دهد.

تمرین ژست خوب

 • لبخند بزنید

یک لبخند اصیل، ساده‌ترین چیزی است که شما را جذاب‌تر می‌کند. سعی کنید اغلب لبخند به لب داشته باشید. حس شوخ‌طبعی خود را تقویت کنید و از اینکه این حس را به دیگران نشان دهید، نترسید. بدین منظور گاهی جوک‌هایی اخلاقی و مناسب که به اقوام یا افراد خاصی توهین نمی‌کنند، تعریف کنید.

لبخند زدن

 • تماس چشمی برقرار کنید

هنگامی که با افراد (به ویژه کسانی که دوستشان دارید) صحبت می‌کنید، سعی کنید به آن‌ها نگاه کنید. این کار نشان می‌دهد که شما به صحبت کردن با آن‌ها علاقمند هستید. چند ثانیه به چهره فردی که طرف گفتگوی شماست، نگاه کنید. سپس لبخند بزنید و برای چند ثانیه به جای دورتری نگاه کنید. در طول مکالمه مدام این کار را تکرار کنید.

برقراری تماس چشمی

 • یک جنتلمن باشید

برای جنتلمن بودن، لازم نیست پیراهنی با الیاف طلا بپوشید! عباراتی چون «متشکرم»، «لطفا» و «عذر خواهی می‌کنم» در کنار یک رفتار سرشار از تواضع و انسانیت، از شما یک جنتلمن خواهد ساخت.
به دیگران و عقایدشان احترام بگذارید. به تندی با مردم صحبت نکنید و اگر کسی قصد درگیری با شما را داشت، با آرامش محیط را ترک کنید. این کار ثابت می‌کند که سطح شخصیت شما با سطح شخصیت فرد پرخاش‌کننده به شما برابر نیست.
قسم نخورید و در جمع، نظرات نسنجیده ارائه نکنید. با افرادی که نمی‌شناسید زیاد صمیمی نشوید.

جتلمن باشید

 • گفتگوهایتان را به دقت پیش ببرید

گفتگو با فردی که به شایستگی صحبت می‌کند، احساس راحتی بیشتری به مردم می‌دهد. از سوال کردن درباره عقاید شخصی (عقاید مذهبی، سیاسی و ...) و همچنین جزئیات زندگی افراد (میزان درآمد و...) بپرهیزید. از دیگران سوال‌هایی که پاسخ‌های آزاردهنده و طولانی دارند، نپرسید. همچنین در مکان‌های عمومی مثل صف اتوبوس یا فروشگاه می‌توانید با یک لبخند و چند جمله معمولی با غریبه‌ها ارتباط برقرار کنید.

گفتگوهای صحیح

 • واضح و با دقت حرف بزنید

در صحبت‌های خود از تکیه‌کلام‌ها و کلمات تکراری استفاده نکنید. فقط برای رساندن منظور دقیق، لب به سخن بگشائید و از پرداختن به صحبت‌های حاشیه‌ای و خسته‌کننده بپرهیزید. با مکث و با حوصله صحبت کنید. لازم نیست سریع و پشت سر هم مطالبتان را بگوئید. این کار از خطاهای گفتاری شما جلوگیری می‌کند.

هنر حرف زدن

مراقبت از بدن

 • خوب غذا بخورید

یک رژیم غذایی سالم،  بوی بد دهان و بدن شما را از بین می‌برد. همچنین به سلامت و زیبایی ظاهری شما کمک بزرگی می‌کند. برای یک رژیم سالم این موارد را رعایت کنید:
- از مصرف غذاهایی که قند بالایی دارند، خودداری کنید. این مواد علاوه بر اینکه چاق‌کننده هستند، اثرات سوئی بر پوست دارند. بنابراین مصرف شکلات، آبنبات، نوشابه و دیگر مواد قندی را محدود کنید.
- حتما هزاران بار شنیده‌اید که مصرف مقدار زیادی میوه و سبزی برای سلامتی شما مفید است. از میوه‌های تازه به عنوان میان وعده استفاده کنید و در هر وعده غذایی سبزیجات بخورید.
- غذاهای خانگی و سالم تهیه کنید. آشپزی را با غذاهای آسان شروع کنید. این کار نه تنها از نظر مالی به صرفه است، بلکه برای سلامتی شما بسیار مفید است.

رژیم غذایی سالم

 • ورزش کنید

ورزش و فعالیت فیزیکی نه تنها جذابیت ظاهری شما را ارتقا می‌دهد، بلکه به بهبود روحیات شما و شادابی و نشاطتان کمک می‌کند. همچنین با بالابردن ایمنی بدنتان، از ابتلای مکرر به بیماری‌ها جلوگیری می‌کند. یک برنامه ورزشی مناسب تهیه کنید و آن را دنبال کنید. چند پیشنهاد ما را برای شروع بخوانید:
- هر روز حرکات کششی، دراز و نشست و دیگر ورزش‌ها را انجام دهید. ابتدا این حرکات را به تعداد ثابتی انجام دهید اما به مرور که عضلاتتان قوی شد، تعدادشان را افزایش دهید.
- برخی حرکات ورزشی همراه با وزنه را نیز انجام دهید. هر چقدر که می‌توانید، وزنه بردارید. برخی روزها هم به ماهیچه‌هایتان استراحت بدهید.
- پیاده‌روی، دو و دوچرخه‌سواری بسیار مفید هستند. می‌توانید یک یا دو مایل را به مدت سی دقیقه بدوید یا دوچرخه‌سواری کنید. با این کار توان بدن شما و انعطاف‌پذیری‌اش بیشتر خواهد شد.
- ورزش صبحگاهی هم در سلامتی به خصوص سلامتی پوست بسیار مفید است. بهتر است بعد از ورزش صبحگاهی دوش بگیرید.

ورزش

 • هوشتان را تقویت کنید

سعی کنید اطلاعاتتان را بهبود ببخشید. مردهای آگاه و باهوش برای خانم‌ها جذاب‌تر هستند. بکوشید در مدرسه و دانشگاه نمرات خوب کسب کنید. روزنامه بخوانید و با وقایع روز آشنا باشید.

تقویت هوش