یادگیری زبان دوم در کودکی

موفقیت

همه می‌دانند یادگیری زبان دوم با بالارفتن سن، سخت می‌شود. در یک مطالعه‌ی جدید، دانشمندان سنی را که در آن شانس شما برای یادگیری کامل یک زبان دیگر در بالاترین حد خود است، ده سالگی اعلام کرده‌اند.

این مطالعه در که در نشریه‌ی «کاگنیشن» به چاپ رسیده است، نشان داده‌ است اگر پس از سن ده سالگی، آموختن زبان خارجی را آغاز کنید، هرگز به طور کامل به آن مسلط نخواهید شد؛ البته این بدان دلیل نیست که مهارت های زبانی در این سن رو به کاهش می‌گذارند.

پژوهشگر این تحقیق، جاشوا هارتشون، که استادیار رشته روانشناسی در کالج بوستون است، می‌گوید: «در سن ده سالگی هنوز هم خیلی سریع مطالب را می‌آموزیم ولی واقعیت اینست که وقت شما تمام شده زیرا توانایی یادگیری در 17 یا 18 سالگی شروع به افت می‌کند».

بنابراین افرادی که بعد از سن ده سالگی یادگیری زبان خارجی را آغاز می‌کنند شاید بتوانند به توانایی‌های خوبی در زبان دست پیدا کنند ولی هیچگاه به صورت کامل بر زبان خارجی مسلط نخواهند شد.

به گفته‌ی هارتشون، دلیل افت توانایی یادگیری در آستانه‌ی بزرگسالی هنوز مشخص نیست. شاید بروز تغییراتی در انعطاف پذیری مغز، تغییرات شیوه‌ی زندگی در نتیجه‌ی وارد شدن به دنیای کار یا ورود به دانشگاه و یا حتی عدم تمایل به یادگیری چیزهای جدید با بالاتر رفتن سن و نیز احساس کودن بودن در چیزی، بتوانند دلایلی برای این پدیده باشند.

دانشمندان برای رسیدن به این نتایج از تحقیقات جالبی استفاده کردند؛ این پژوهشگران برای گردهم‌آوردن تعداد زیادی شرکت‌کننده که دارای زمینه و پیشینه‌ی مختلف باشند، یک امتحانک (quiz) در زمینه‌ی گرامر (دستور زبان) طراحی و آن را در اینترنت منتشر نمودند که به سرعت همه‌گیر و محبوب شد. این امتحانک ده دقیقه‌ای که به ?which English موسوم بود، زبان مادری، گویش و محل سکونت افراد را از طریق پاسخ‌های شرکت‌کنندگان به سؤالات دستوری انگلیسی، حدس می‌زد. در پایان امتحانک، از افراد در مورد زبان مادری آن‌ها و این‌که آیا زبان دیگری را آموخته‌اند سوال می شد و در صورت مثبت بودن پاسخ، درباره اینکه چه زمانی اقدام به زبان‌آموزی کرده اند و نیز در مورد محل زندگی آن‌ها، سوال می شد.

این آزمون خیلی زود فراگیر شد. امتحانک بیش از 300000 بار در فیسبوک توسط افراد به اشتراک گذاشته شد و در صدر صفحه‌ی ردیت (reddit) قرار گرفت. تقریباً 670000 نفر در این امتحانک شرکت کردند و از این طریق، داده‌های زیادی درباره‌ی سخنگویان انگلیسی زبان که زبان مادری آن‌ها انگلیسی بود و یا زبان مادری آن‌ها زبانی غیر از انگلیسی بود، در اختیار پژوهشگران قرار گرفت؛ برخی از شرکت‌کنندگان به زبان‌های دیگر صحبت می‌کردند و برخی از آن‌ها خیر. تحلیل پاسخ‌ها و اشتباهات شرکت‌کنندگان، این امکان را برای پژوهشگران فراهم نمود که نتایج دقیقی درباره‌ی یادگیری زبان بگیرند. (هارتشون در حال حاضر، مشغول انجام آزمایش‌های آنلاین دیگری درباره‌ی زبان است و افراد می‌توانند در این آزمایش‌ها شرکت کنند).

به گفته‌ی هارتشون این پژوهش نه تنها دیدگاه‌های جدیدی درباره‌ی زمان بحرانی آموزش زبان ارائه نمود، بلکه به صورت مشخص نشان داد دانش‌آموزان در صورتی که از شیوه ‌ی غرق شدن (immersion) برای یادگیری زبان استفاده کنند، خیلی بهتر از صرفاً حضور در کلاس، زبان جدید را خواهند آموخت. هارتشون در این باره می‌گوید: «منظور از غرق شدن این است که اگر به عنوان یک فرد بزرگسال در یک کشور دیگر زندگی کنید و سعی کنید زبان آن کشور را بیاموزید، خیلی بهتر از اینست که زبان را فقط در مدرسه یاد بگیرید».

او توصیه می کند که اگر نمی‌توانید در یک کشور دیگر زندگی کنید، باید محیطی حتی الامکان طبیعی به وجود آورید. برای مثال پیدا کردن راه‌هایی برای صحبت کردن با افرادی که زبان مادری آن‌ها، زبانی است که شما قصد آموختنش را دارید، بسیار موثر است.

این نوع اقدامات خیلی بهتر از این‌ است که سعی کنید مهارت‌های خود را از طریق کتاب‌ها بالا ببرید. اگر بتوانید چنین کاری را انجام دهید، احتمال زیادی وجود دارد که بتوانید حتی در بزرگسالی هم تسلط زیاد (و نه کامل) در صحبت کردن به زبان خارجی پیدا کنید.

این یافته‌ها ثابت می کنند که افرادی که دوران دبستان را تمام کرده اند، می‌توانند بر زبان دوم دلخواه خود مسلط شوند. اما مغز افراد بزرگسال اگرچه از آن‌چه که پژوهشگران قبلاً تصور می‌کردند، عملکرد بهتری دارد؛ اما احتمال کم‌تری وجود دارد که بتواند به یک زبان خارجی تسلط کامل پیدا کند. 

چطور یک Business Plan (بیزینس پلن) یا طرح کسب و کار موفق بنویسیم؟ (قسمت اول)

موفقیت

ایجاد یک طرح واحد برای کسب و کارتان شما را در دستیابی به بسیاری از اهداف کار آفرینی کمک می‌کند. یک طرح کسب و کار روشن و قانع کننده می‌تواند به عنوان یک مرجع اصلی موفقیت در اهداف شخصی و مالی شرکت معرفی شود. همچنین وجود یک بیزینس پلن یا طرح کسب و کار می‌تواند سرمایه‌گذارها را متقاعد کرده تا روی پروژه شما سرمایه‌گذاری کنند.

کارهایی که باید در خانه انجام دهید

۱) بازار هدف خود را بررسی کنید

بازار هدف خود را مشخص کنید

بررسی کنید که کدام صنف، رده‌ی سنی، جنسیت افراد در سطح شهر یا کشور به دنبال استفاده از محصولات شما هستند. این بررسی باید به صورت حدس و گمان نباشد بلکه با حقیق هوشمندانه و دقیق صورت پذیرد. برای این کار می‌توانید یک پرسشنامه تهیه کرده و بین مردم پخش کنید. سپس نتایج آن پرسشنامه را تحلیل نمایید. حال موارد زیر را در نظر بگیرید:

آیا بازار محصول یا سرویس موردنظر شما وجود دارد؟

مشتریان فعال شما چه کسانی خواهند بود؟

آنها به طور معمول برای زندگی خود چه کارهایی انجام می‌دهند؟

آیا محصول یا خدمات شما برای تعداد زیادی از مردم جذاب است؟

آیا تنها افراد ثروتمند می‌توانند از خدمات شما استفاده کنند؟

آیا مشتری ایده‌آل شما در منطقه خاصی زندگی می‌کند؟

۲) بازار هدف خود را اندازه‌گیری کنید

بازار هدف خود را اندازه‌گیری کنید

باید بازار هدفی که انتخاب می‌کنید تا حد امکان محصولات شما را در بر بگیرید و خیلی رویایی نباشد. به عنوان مثال فرض کنید که شما می‌خواهید یک کسب و کار را برای تولید صابون راه اندازی کنید. در نگاه اول ممکن است باور داشته باشید که بازار هدف شما تمام مردم موجود در ایران است چون هر بدن کثیف به هر حال نیاز به صابون دارد اما این دیدگاه بسیار اشتباه است زیرا باید هدف‌گذاری شما ابتدا برای یک گروه یا قشر کوچکی از جامعه باشد. مثلا این جمله صحیح تر است: می‌خواهم یک صابون خاص برای کودکان زیر ۸ سال تولید کنم! یعنی شما در ابتدا باید هدف کوچکتری را انتخاب کنید. پس اطلاعات جمعیتی را به طور خاص تجزیه و تحلیل نمایید:

چه تعداد کودک زیر ۸ سال در ایران وجود دارد؟

میزان مصرف ماهیانه و سالیانه صابون آنها چقدر است؟

چه تعداد شرکت رقیب تولید صابون در ایران وجود دارند که محصول شما را به دست مصرف کننده می‌رسانند؟

رقبای در حال حاضر شما چقدر بزرگ هستند؟

۳) نیازهای اولیه شرکت خود را شناسایی کنید

نیازهای اولیه شرکت خود را شناسایی کنید

باید بررسی کنید که برای شروع کار به چه چیزهایی نیاز دارید. اینکه می‌خواهید برای کسب و کار خود یک شرکت با ۳۰۰ کارمند تاسیس کنید یا اینکه تنها با خرید یک خط تلفن ثابت کسب و کار خود را در منزل راه‌اندازی کنید؟ بنابراین باید لیستی از موارد مورد نیاز خود را تهیه کنید. بعضی از آنها ممکن است ملموس باشند. مثلا پنجاه پوشه اداری، یک کمد بزرگ و ... . اما نیازهایی مانند زمان ایجاد یک محصول، انجام تحقیقات برای بازار مشتریان به صورت ملموس نیستند.

۴) آماده سازی نمونه‌های اولیه

آماده سازی نمونه‌های اولیه

همیشه نمونه‌ی اولیه خود را خیلی جذاب و با قدرت تولید کنید. زیرا یک مدل قوی می‌تواند سرمایه‌گذاران بهتری را جذب کند. برای ایجاد نمونه اولیه باید به سوالات زیر پاسخ دهید:

چه موادی مورد نیاز است؟

آیا برای تحقیق و توسعه پول نیاز دارید؟

آیا استخدام یک مهندس برای طراحی دقیق محصول شما ضروری است؟

آیا باید اختراع خود را ثبت کنید؟

آیا شما نیاز به بررسی استانداردهای ایمنی دارید؟

۵) مکان موردنظر برای کسب و کار خود را مشخص کنید

مکان موردنظر برای کسب و کار خود را مشخص کنید

ابتدا تخمین فضای موردنظر کاری خود را بزنید و سپس به یک مشاور املاک در محل موردنظر خود مراجعه کنید. سطح بودجه مالی خود را با منطقه‌ای که دفتر یا رستوران یا تولیدی را راه‌اندازی می‌کنید، مطابقت دهید.

۶) هزینه راه اندازی پروژه خود را تعیین کنید

هزینه راه اندازی پروژه خود را تعیین کنید

فهرستی از تمامی موارد ملموس و یا نا محسوس که موردنیاز کسب کارتان است، لیست کنید. قیمت کل برآورده شده تمام موارد را از هزینه های خود کسر کنید. بهتر است به این نکته توجه کنید که تنها وسایلی که واقعا مورد نیاز شما است خریداری نمایید و از هزینه‌های اضافی خودداری کنید. در تخمین هزینه‌های خود صادقانه و محافظه‌کارانه عمل کنید و خوش بین باشید. مثلا در ابتدای کار یک دفتر گرانقیمت با تجهیزات بسیار پیشرفته ایجاد نکنید. هر چه مقرون به صرفه تر گام بردارید، موفق تر خواهید بود.

۷) با کفش سرمایه‌گذاران راه بروید

با کفش سرمایه‌گذاران راه بروید

در ابتدا از خودتان بپرسید که اگر شما جای یک سرمایه‌گذار بودید چه اطلاعاتی را نیاز داشتید تا مبلغ X میلیون تومان را برای پروژه سرمایه گذاری کنید؟ بنابراین اطلاعات مفید، صادقانه و قابل اعتماد را جمع آوری کنید. بسته به محصول شما ممکن است این اطلاعات را به سختی تهیه نمایید. سعی کنید نقاط ضعف رقبای خود را درآورده و بیشتر روی آنها مانور دهید. این کار تمرکز سرمایه‌گذاران را روی پروژه شما ارتقاء می‌بخشد.

۸) سرمایه‌گذاران را بشناسید

سرمایه‌گذاران را بشناسید

بانک‌ها یا سرمایه‌گذاران به راحتی به شما پول نمی‌دهند. زیرا آنها همواره به دنبال ایده‌ها و کسب و کارهایی می‌باشد که در برنامه و طرح کسب و کار آنها یا بهتر است بگوییم بیزینس پلن (Business Plane) آنها خطایی وجود ندارد. شما قبل از اینکه به دنبال سرمایه‌گذار باشید باید از طرح خود خیلی مطمئن شوید.

قسمت دوم این مقاله را از طریق لینک زیر مطالعه کنید:

چطور یک Business Plan (بیزینس پلن) یا طرح کسب و کار موفق بنویسیم؟ (قسمت اول)

چطور یک Business Plan (بیزینس پلن) یا طرح کسب و کار موفق بنویسیم؟ (قسمت دوم)

چطور یک Business Plan (بیزینس پلن) یا طرح کسب و کار موفق بنویسیم؟ (قسمت سوم)

ثروتمندترین-افراد-جهان-چه-کسانی-هستند؟

موفقیت

Jeff Bezos

دارایی 124 بیلیون دلار 

نام او مترادف است با نام کمپانی او «آمازون» که دراصل معرف اوست. آمازون یک سایت آنلاین خرید و فروش جز می باشد که تجارت الکترونیک را دگرگون کرد.

جف بزوس شرکت آمازون را در سال 1994 در سیاتل آمریکا تاسیس کرد.کمپانی او در میان دیگر کمپانی های فناوری اطلاعات رتبه چهارم را از لحاظ بازده مالی داراست.  این کمپانی در جریان پیشرفت خرید و فروش آنلاین و فناوری اطلاعات، مشارکت های اقتصادی و ریسک های بزرگی انجام داده است. 

وقتی قیمت سهام آمازون پیشرفت چشم گیری پیدا کرد، بزوس از بیل گیتس سبقت گرفت و به صدر لیست بلومبرگ رسید. اما با کاهش سهام این شرکت بزوس این بار در دومین جایگاه قرار گرفت. اما با موفقیت های اخیر او دیگر ممکن است هیچ کس یارای رقابت به او را نداشته باشد.

جف بزوس

Bill Gates

دارایی 91.6 بیلیون دلار

شگفت انگیز است که تا به امروز به مدت یک دهه بیل گیتس بر لیست ثروتمندان جهان حکومت میکند و او معمولا در بالاترین رده های لیست و جزء نفرات اول یا دوم این لیست بوده است. اما این نکته نباید فراموش شود که او شانه به شانه ی جف بزوس قرار دارد و بنابراین به یک روز و قیمت سهام شرکتش بستگی دارد و او هنوز بین رتبه ی اول و دوم جایگاهش تغییر می کند. 

بنابراین گیتس، موسس مایکروسافت، 2/4 درصد از سهام کمپانی خود را همراه با یک لیست از دارایی های مختلف - نظیر پروژه تولید و ساخت عظیم ترین راه آهن ریلی کانادا - از طریق موسسه خیریه ملیندا و بیل گیتس صرف امور خیریه می شود. بیل گیتس متعهد شده است تا بخش عمده ای از دارایی خود را به عنوان کمک به حل بسیاری از مشکلات سلامت و بهداشت عموم در جهان پرداخت نماید.

بیل گیتس

 
Warren Baffet

دارایی 86.3 بیلیون دلار

داستان زندگی «وارن» ملقب به دانشمند اوماها (شهری در ایالات متحده امریکا) بسیار معروف است. او به عنوان یکی از موفق ترین و نیرومند ترین سرمایه گذاران تمام زمان شناخته شده است.

بافِت کار حرفه ای خود را به عنوان روزنامه فروش شروع کرد و با همان اخلاق کاری و جدیتی که در فعالیت های خود داشت، تمامی راه ها را به سمت مراتب بالای مالی در جهان طی کرد وک مپانی خود را به اوج رسانید.

واقعیت جالبی که در مورد کمپانی او یعنی Berkshire Hathway وجود دارد این است که این شرکت در اصل یک کارخانه نساجی بود که سرانجام چتری برای بیش از 60 شرکت دیگر شد.

ورن بافت

Mark Zuckerberg

دارایی 73.6 بیلیون دلار

همانند بسیاری از موسسان تکنولوژی، مارک زاکربرگ نیازی به معرفی ندارد. زاکربرگ تحصیل در دانشگاه هاروارد را به خاطر کار بر روی یک شبکه اجتماعی رها کرد که قرار بود دنیا را تغییر بدهد و روی همه جیز از جمله سیاست رسانه ها و حتی ارتباطات بین افراد دنیا تاثیر بگذارد.

به عنوان موسس و در حال حاضر رییس هیئت مدیره فیس بوک، زاکربرگ جوان ترین فرد لیست ثروتمندان جهان محسوب می شود.

مارک زاکربرگ

Amanico Ortega

دارایی 72.2 بیلیون دلار

تکنولوژی، بزرگ ترین ثروتمندان جهان را به وجود آورده است اما آمانیکو اورتگا پنجمین فرد ثروتمند جهان و البته اولین در اروپا است که در حوزه تکنولوژی فعالیتی نداشت اما در لیست 5 ثروتمند بزرگ جهان جای گرفته است. 

وی به عنوان غول خرده فروشی محسوب میشود. شرکت Intidex Ventures ومشهور ترین شبکه فروشگاه های زنجیره ای برند زارا از جمله موسسات اوست.

او از طبقه ی کارگر در اسپانیا پیشرفت کرده و به امپراطوری خرده فروشی چندملیتی خود رسید. 

در حال حاضر او در سن 80 سالگی همچنان موفقیت های خود را ادامه می دهد. 

Amanico Ortega

۱۱ راه برای سرعت بخشیدن به کارها و ذخیره زمان

موفقیت

شاید برای شما پیش آمده است که به دنبال برنامه‌ریزی‌های روزانه باشید تا بتوانید ۲۴ ساعت روز خود را به‌گونه‌ای تقسیم کنید تا به تمام کارهای خود برسید ولی در اکثر مواقع با شکست مواجه می‌شوید. دلیل این امر چیزی نیست جز عدم توانایی در ذخیره وقت و زمان! در این مقاله ۱۲ راهکار بسیار ساده را به شما آموزش خواهیم داد تا علاوه بر دستیابی به توانایی ذخیره زمان، فردی آرام و بدون دغدغه باشید!

۱) چگونه اول صبح لباس‌های خود را سریع‌تر پیدا کنیم؟

مرتب کردن لباس ها قبل از خواب

همیشه سعی کنید از گفتن جمله «من چیزی برای پوشیدن ندارم» جلوگیری کنید زیرا تمام آنچه که الان در اختیار دارید درون کمد لباس شماست و گفتن این جمله انگیزه شما را در طی روز از بین می‌برد. درون کمد لباس خود سعی کنید لباس های کار، مجلسی و مهمانی را جدا کنید. همچنین قبل از خواب گروه‌ لباس‌هایی که می‌خواهید فردا بپوشید را تعیین نمایید. مثلا فردا لباس مجلسی می خواهم بپوشم و از دسته لباس مجلسی کت و شلوار مشکی را انتخاب می کنم. این کار آرامش فکری خاصی به شما می‌دهد که فردا صبح اول وقت به دنبال تعیین ست لباس نباشید. شاید قبل از خوابیدن تنها چند دقیقه از وقت شما را بگیرد اما با انجام آن قطعا مدت زمان زیادی در اول صبح ذخیره کرده‌اید.

مدت زمانی که ذخیره کرده‌اید: ۱۰ دقیقه یا بیشتر در یک روز

۲) ابتدا سخت‌ترین و آزاردهنده‌ترین کارها را انجام بدهید!

انجام کارهای سخت

اگر به یاد داشته باشید وقتی می‌خواهیم یک کودک را به خوردن دارو و شربت سرماخوردگی تشویق کنیم به او می‌گوییم: «ابتدا شربت سرماخوردگی را بخور تا بگذارم بازی کامپیوتری یا پلی استیشن انجام بدهی». شاید باورتان نشود ولی همین انگیزش برای بزرگسالان نیز موثر است. تحقیقات نشان داده که تمام کارهای روزانه افراد اغلب زمانی به نتیجه می‌رسد یا سریع‌تر خواهد بود که ابتدا کارهای سخت و آزاردهنده را انجام می‌دهند.

مدت زمانی که ذخیره کرده‌اید: ۶۰ دقیقه یا بیشتر در یک روز

۳) کمتر به دنبال چک کردن شبکه‌های اجتماعی خود باشیم!

چطور کمتر شبکه های اجتماعی را چک کنیم؟

هنگامیکه که با کامپیوتر خود کار می‌کنید یا اینکه در محل کار خود در حال انجام وظایف هستید سعی کنید کمتر به شبکه‌های اجتماعی مراجعه کرده و بهانه‌هایی برای چک کردن آن ارائه دهید! طبق مطالعاتی که پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا انجام داده‌اند، به صورت میانگین ۲۵ دقیقه طول می‌کشد تا افراد به کار خود بازگردند. تقریبا ۲۳ درصد از این افراد، پس از بازگشت هرگز توانایی و پتانسیل اولیه خود را ندارند. زیرا افراد به صورت مشخص نمی‌توانند چندین وظیفه را در مغز خود به صورت همزمان کنترل کنند. بنابراین بهترین راه‌ حل برای این کار مرتب کردن و تقسیم‌بندی زمان است. بگونه‌ای که در یک روز سه تا نیم ساعت برای چک کردن شبکه‌های اجتماعی ایمیل و غیره در نظر بگیرند.

مدت زمانی که ذخیره کرده‌اید: ۳۰ دقیقه یا بیشتر در یک روز

۴) چطور شام خود را سریع‌تر آماده کنید؟

سریع آماده کردن شامداشتن یک برنامه غذایی هفتگی، ‌خرید منظم می‌تواند وعده‌های غذایی شما را به راحتی مشخص کند. کارشناسان توصیه می‌کنند برای ذخیره زمان معمولا ۱۰ وعده‌ی غذایی برای شام را در نظر بگیرید تا همواره در طی یک روز زمانی را برای پاسخگویی به این سوال: «امشب شام چی باید درست کنم؟ مخلفات دارم یا نه!» از دست ندهید. اما توجه داشته باشید که اگر از آشپزی و پخت و پز لذت می‌برید و کار مورد علاقه‌ی شماست اصلا ایرادی ندارد و هفته‌ای یک یا دو بار به پختن غذاهای خاص اختصاص داده و از خوردن غذا لذت ببرید!

مدت زمانی که ذخیره کرده‌اید: ۲ ساعت و ۷۵ دقیقه یا بیشتر در طی یک هفته

۵) چطور زمان انجام کارهای روزمره را کاهش دهیم؟

تقسیم بندی زمان کاربه جای اختصاص دادن یک روز از آخر هفته خود به انجام کلیه‌ی کارهای یک هفته بهتر است تقسیم‌بندی کنید و تمام کارها را به آخر هفته نگذارید. مثلا برای شستن حمام روز سه‌شنبه بعد از اینکه دوش می‌گیرید با بخاری که در حمام ایجاد شده است می‌توانید تمام دیوارها و کف آن را به راحتی با شوینده بشورید و زمان کمتری را به آن اختصاص دهید. یا مثلا هدیه‌ی تولد خود را می‌توانید پس از خوردن ناهار دریافت کنید و جشن مختصری برای آن برپا کنید. همیشه به این تئوری توجه داشته باشید: کارهای روزمره خود را در زمان‌هایی که بی ارزش هستند قرار داده و از این فضا برای پرکردن زمان و انجام دادن آن کار استفاده کنید.

مدت زمانی که ذخیره کرده‌اید: ۲ ساعت یا بیشتر در یک هفته

۶) چطور زمان خرید مایحتاج زندگی را کاهش دهیم؟

ذخیره کردن زمان خرید مایحتاج زندگی

روزهای تعطیل و آخر هفته معمولا شلوغ ترین روزها برای خرید هستند بنابراین اگر در این روزها به بازار بروید قطعا زمان زیادی را از دست می‌دهید. همواره از رفتن به سوپرمارکت‌های کوچک خودداری کنید و سعی بر این داشته باشید که معمولا به یک فروشگاه زنجیره بزرگ رفته که اغلب وسایل و مواد غذایی موردنیاز شما را تامین کند. اول صبح و یا پس از ساعت ۸ شب معمولا بهترین زمان برای خرید می‌باشد چون اکثر مردم یا در خواب و یا در حال بازگشت به منزل می‌باشند.

مدت زمانی که ذخیره کرده‌اید: ۱۵ دقیقه یا بیشتر در هر بار خرید کردن

7) چگونه میز کار خود را مرتب کنیم؟

مرتب کردن میز کار

شاید این سوال در ذهن شما وجود داشته باشد که مدیرعامل‌ها یا افراد موفق جوامع پیشرفته در محل کار خود چه چیزهایی دارند؟ آنها علاوه بر داشتن یک ذهن خلاق، فضای کاری خود را سازماندهی شده و مرتب شده نگه‌داری می‌کنند. اگر یک میز کثیف و نامنظم داشته باشید معمولا زمان زیادی را برای پیدا کردن یک وسیله یا هر چیز از دست می‌دهید. بنابراین قبل از ترک میز کار خود همواره تمام وسایل آن را مرتب کرده تا فردا روز کاری جدید و بدون دردسری را آغار نمایید.

مدت زمانی که ذخیره کرده‌اید: ۲۰ دقیقه یا بیشتر در هر روز

۸) خانه خود را با بازدهی بالا تمیز کنید!

تمیز کردن و خانه تکانی به صورت منظم

ساعت  الی ۶ بعد از ظهر دمای بدن شما افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه ماهیچه‌ها و عضلات گرم تر هستند. معمولا در این بازه زمانی هماهنگی دست و چشم‌ها در بهترین شرایط ممکن قرار دارد و می‌توانید کارهای تمیز کردن خانه یا وسایل خود را به این بازه زمانی موکول کنید. حتی اگر بررسی بفرمایید متوجه خواهید شد که بی دلیل نیست اکثر رکوردهای المپیک در این بازه زمانی شکسته شده اند! بنابراین به جای اینکه در این بازه زمانی پشت کامپیوتر بشینید، بهتر است کارهایی که فیزیکی هستند را انجام دهید!

مدت زمانی که ذخیره کرده‌اید: ۵ تا ۱۰ دقیقه

۹) چطور رانندگی کنیم؟

چطور رانندگی کنیم

در ایران و بخصوص در تهران بیشترین ساعات یک روز هر شخص صرف منتظر ماندن در ترافیک می‌شود. سعی کنید مانند شرکت‌های توزیع و حمل نقل کالا (مثلا پست) عمل کنید. برای انجام دادن مجموعه‌ی کارها ابتدا دورترین مسیر را انتخاب کنید و سپس مسیرهایی که نزدیک هستند را علامت گذاری نمایید. در نهایت با استفاده از نرم افزار گوگل مپ (Google Map) مسیر نهایی خود را ترسیم کرده و شروع به رانندگی کنید. اما ترجیحا اگر از وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس یا مترو و تاکسی استفاده کنید می‌توانید زمان بیشتری را ذخیره کرده و همزمان به یک کتاب صوتی یا موزیک گوش کنید!

مدت زمانی که ذخیره کرده‌اید: ۳۰ دقیقه یا بیشتر

۱۰) چطور زمان شستشو را کاهش دهیم؟

کاهش زمان شستشو

پژوهشگران در آمریکا طی تحقیقاتی به این نکته دست پیدا کرده‌اند که هر شخص به طور متوسط ۴۰۰ بار در طی یک سال زمانی را برای شستشو در نظر می‌گیرد. توجه به این نکته حائز اهمیت است که شلوار جین و دامن و سایر لباس هایی که ضخیم هستند را می توان تا حداقل ۵ بار در هفته پوشید و سپس مورد شستشو قرار داد.

مدت زمانی که ذخیره کرده‌اید: ۲۰ دقیقه در هر هفته

۱۱) چگونه زمان خود را به هنگام غذا پختن و آشپزی ذخیره کنیم؟

سریع آشپزی کردن

همواره بهترین راه برای تسریع در زمان آشپزی این است که مانند یک آشپز حرفه ای رفتار کنید. یعنی ابتدا مواد اولیه و وسایل مورد نیاز آشپزی را قبل از شروع به کار تهیه کرده و سپس با تمرکز بالا شروع به طبخ غذا کنید. همچنین سرآشپزهای حرفه‌ای همواره محیط آشپزی و کار خود را بگونه‌ای تمیز نگه می‌دارند که خطر ابتلا به مریضی را کاهش دهند. اگر در منزل خود ماشین ظرفشویی دارید می‌توانید سرعت تمیز کردن و شستشوی ظروف را بالا ببرید.

مدت زمانی که ذخیره کرده‌اید: ۱۵ دقیقه

چگونه سخنرانی موفقیت آمیزی داشته باشیم؟

موفقیت

همواره ساختن یک طرح کلی برای ارائه و سخنرانی دغدغه بسیاری از دانشجویان، فعالان مدنی و اجتماعی و سایر افرادی است که دوست دارند بیانی شیوا و واضح و در عین حال جذاب داشته باشند. در تمامی سخنرانی‌ها مقدمه، اطلاعات و نتیجه‌گیری از بحث جزء جدایی ناپذیر هستند. در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد که چگونه این بخش‌ها را در سخنرانی خود بکار ببرید:

مقدمه

راه‌های مختلفط برای معرفی موضوع شما وجود دارد:

مطرح کردن آمار: اگر به مخاطبان خود بگویید که سیاره زمین تا سال ۲۰۵۰ دیگر قادر نیست تا پاسخگوی نیازهای بشری باشد، قطعا نظر خیلی از مخاطبان و حضار را به سخنرانی خود جلب می‌کنید زیرا بسیاری از افراد به احتمال خیلی زیاد تا سال ۲۰۵۰ زنده خواهند بود. در حال حاضر نظریه‌های بسیاری برای این آمار وجود دارد که باعث می‌شود ذهن مردم درگیر شده و آنها بیش از پیش کنجکاو شوند.

داستان سرایی: یک سرنوشت یا داستان شخصی را برای حضار بازگو کنید. مثلا درباره یک اتفاقی که باعث شده است تا شما در کاری موفق شوید داستان بگویید. با این کار ممکن است بسیاری از افراد حضار در جلسه سخنرانی شما تجربه مشابهی داشته باشند و بیشتر جذب کلام شما شوند.

نقل قول کردن: گاهی اوقات یک نقل قول توانایی خلاصه کردن تمام موضوعات شما را دارد. اگر نقل قولی مرتبط با موضوع سخنرانی خود از شخصی عالی رتبه داشته باشید قطعا جذابیت سخنرانی‌تان را بالا خواهد برد.

یک بیانیه در مقاله سخرانی خود بگنجانید

در بین سخنرانی خود یک بیانیه‌ی روشن و واضح از قول خود به حضار انتقال دهید. مثلا بگویید که اولویت شماره ۱ تمام دولت‌ها باید فراهم کردن شرایط سکونت در سایر سیاره‌ها باشد! با این کار جذبه خود را به مخاطب نشان‌داده و بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرید.

اطلاعات موثق

این مرحله جایی است که شما باید به جزئیات شیرجه بزنید. اما توجه داشته باشید که تنها چند موضوع کلیدی سخنرانی خود را انتخاب کنید. نیازی نیست یک دایره‌المعارف باز کنید و از روی آن یک سری اطلاعات تکراری را به خورد مخاطب دهید. تمرکز بر روی نکاتی که بیشتری تاثیر را روی سخنرانی شما دارد بسیار حائز اهمیت است. مثلا اگر موضوع سخنرانی شما درباره مهاجرت در مریخ باشد موارد زیر می‌تواند به عنوان موضوعات مهم انتخاب شوند:

۱) شواهد موثق – جمعیت پیش‌بینی شده کره زمین تا سال ۲۰۵۰

۲) کمبود منابع مانند آب، غذا، لباس و مسکن برای این جمعیت

۳) گرم شدن کره زمین موجب افزایش سطح دریاها و ایجاد بلایای طبیعی می‌شود

بنابراین سعی کنید موضوعاتی را انتخاب کنید که شما را به فردی قابل اعتماد تبدیل کند.

بحث و تبادل نظر

اگر موضوع سخنرانی شما جذاب باشد قطعا بحث برانگیز خواهد بود. بنابراین همواره در طی سخنرانی خود به سوالاتی که از شما پرسیده شده است بپردازید. مثلا بگویید در پاسخ به سوالی که دوست عزیزمان درباره اتلاف زمان برای مهاجرت به سایر سیاره‌ها مطرح کرد باید گفت ... . این باعث می‌شود که جنبه سخنرانی شما از نظر سایر حضار بسیار مهم و بحث انگیز جلوه داده شود.

نتیجه‌گیری

همانطور که راه‌های بسیاری برای مقدمه یک سخنرانی وجود دارد،‌ راه‌های بسیاری برای نتیجه‌گیری باید مطرح کرد:

خلاصه: به صورت خلاصه نکات و ایده‌های کلیدی خود را یک بار دیگر در انتهای سخنرانی خود مرور کنید.

پیشنهادهای آتی:‌ نظراتی که سایر مخاطبان درباره موضوع سخنرانی شما داشتند را به عنوان راهکاری برای تحقیق و توسعه موثرتر در آینده مطرح کنید

دعوت از مخاطبان: از مخاطبان خود بخواهید که در ازای موضوع سخنرانی شما کاری را انجام دهند. مثلا به یک خبرنامه بپیوندند

در انتها باید نتیجه‌گیری را به سمتی ببرید که بیشتر گفته‌های شما را در برگیرد.

برچسب ها
۵ عادت افراد موفق

موفقیت

عادت‌ها عامل اصلی موفقیت یا عدم موفقیت انسان هستند. عادت‌های بد می‌توانند در وجود انسان نهادینه و به سبک زندگی او تبدیل شوند و او را از موفقیت باز دارند در حالیکه عادت‌های خوب کمک می‌کنند که افراد زندگی‌ای سرشار از موفقیت داشته باشند.
اگر به زندگی فردی برای شما قابل احترام است و از دیدگاه شما موفق محسوب می‌شود، نگاه کنید درمی‌یابید که هر روز مشغول انجام کارهایی است که او را به اهدافش نزدیک می‌کند. این افراد مدام در حال تلاش برای کامل شدن هستند و این کار را با تغییر عادات روزانه خود شروع کرده‌اند.
امروز قصد داریم پنج عادت افراد موفق را معرفی کنیم و اگر شما هم قصد دارید در گروه انسان‌های موفق قرار بگیرید، می‌توانید این عادات را در خود تقویت کنید.

1- افراد موفق هر شب برای فردای خود برنامه‌ریزی می‌کنند

هنگامی که برنامه‌ای نداشته باشید، هر روز صبح که بیدار شوید نمی‌دانید دقیقا باید چه کاری انجام دهید. اما افراد موفق هر شب زمان اندکی را به تعریف اهداف فردای خود اختصاص می‌دهند و لیستی از کارهایی که باید انجام دهند، در ذهن خودشان می‌چینند و فردا صبح که از خواب بیدار شدند، می‌دانند که دقیقا باید چه کارهایی را انجام دهند.
برنامه‌ریزی به شما کمک می‌کند که انرژی و زمان کم‌تری از شما تلف شود و در دستیابی شما به موفقیت بسیار موثر است.

2- افراد موفق اهل مطالعه هستند

مطالعه یک عنصر اساسی در رسیدن به موفقیت است. تحقیقات نشان می‌دهد بسیاری از افراد موفق روزانه حداقل 4 ساعت مطالعه داشته‌اند. اینکه چه مدتی از روز را به مطالعه اختصاص دهید، چندان اهمیتی ندارد. مهم این است که مطالعه را به عنوان یک عادت اصلی در وجود خود نهادینه کنید و رفته‌رفته مدت آن را افزایش دهید.

3- افراد موفق برای سلامتی خود ارزش قائلند

نحوه تغذیه و میزان تحرک و ورزش شما در موفقیتتان تاثیرگذار است. افراد موفق در طول مدتی که به ورزش می‌پردازند ذهن خود را تقویت می‌کنند. همچنین انتخاب هوشمندانه غذا، در تامین انرژی افراد برای رسیدن به موفقیت موثر است.
اگر می‌خواهید موفق باشید باید برای وعده‌های غذایی خود برنامه‌ریزی داشته باشید و برای ورزش روزانه برنامه‌ریزی کنید.

4- افراد موفق خود را با دیگران مقایسه نمی‌کنند

مسیری که دیگران برای رسیدن به اهدافشان استفاده کرده‌اند، می‌تواند الهام‌بخش شما باشد. شما می‌توانید از موفقیت‌ها و شکست‌های دیگران درس بگیرید. اما اگر شروع به مقایسه خود با دیگران کنید، بجای رسیدن به موفقیت دچار حسادت و استرس خواهید شد.
افراد موفق می‌دانند که حرکتشان در مسیر موفقیت منحصربفرد است و نباید این مسیر را با مسیر دیگران مقایسه کرد. بنابراین مواظب باشید در دام مقایسه با دیگران نیفتید.

5- افراد موفق هر روز را شبیه به آخرین روز زندگیشان زندگی می‌کنند

زندگی بسیار پردغدغه و پرفراز و نشیب است و همه افراد به نوعی نگران آینده خویش هستند. در این شلوغی و تشویش، برنامه‌ریزی بسیار مهم و حیاتی است.
عمر انسان کوتاه است و هیچ تضمینی وجود ندارد که هر یک از ما چقدر زنده هستیم. افراد موفق هر روز به گونه‌ای زندگی می‌کنند که انگار آخرین روز زندگی‌شان است و از هر لحظه خود نهایت استفاده را می‌برند.

5 عادتی که برشمردیم را افراد موفق هر روز تکرار کرده‌اند. هنگامی که شما به یک هدف بسیار بزرگ در زندگی فکر می‌کنید، طبیعی است که گاهی مایوس و ناامید شوید. اما اگر هر روز که از رختخواب بلند می‌شوید، بکوشید که روزتان را با بهترین عادات سپری کنید، شانستان در دستیابی به موفقیت بیشتر و بیشتر خواهد شد. بنابراین بکوشید این 5 عادت مهم را در ذهن خود تقویت کنید تا مسیرتان در رسیدن به هدف‌هایتان هموارتر و کوتاه‌تر شود.

برچسب ها
چطور یک Business Plan (بیزینس پلن) یا طرح کسب و کار موفق بنویسیم؟ (قسمت سوم)

موفقیت

در قسمت قبلی این مقاله همانطور که ملاحظه کردید با شیوه‌های پایه‌ریزی اولیه شرکت و نحوه طرح ریزی بازاریابی و ارتباط با مشتریان آشنا شدید. در این قسمت به عنوان آخرین بخش نحوه تنظیم نهایی و نوشتن بیزینس پلن (Business Plan) یا طرح کسب و کار را به شما آموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید.

۱) تمام اطلاعات مرتبط با کسب و کار خود را سازماندهی کنید

سازماندهی کردن اطلاعات

در این مرحله باید تمام اطلاعات مناسب را بر اساس اولویت آنها از یکدیگر تفکیک کنید. این اطلاعات باید بگونه‌ای دسته‌بندی شوند که برای مطالعه‌ی سرمایه‌گذاران ساده و پر مغز به نظر برسند. برخی از مواردی که باید در طرح بیزینس پلن خود لیست کنید در ادامه مشاهده خواهید کرد:

 • عنوان صفحه و فهرست مطالب
 • خلاصه کارهای اجرایی که چشم انداز شما را نسبت به شرکت روشن می‌کند
 • تعریف کلی شرکت که در آن یک نمای کلی از خدمات یا محصولات شرکت مشخص باشد
 • خدمات و محصولات؛ که در آن جزئیات خدمات یا محصولات شرکت را به صورت منحصرا توضیح دهید
 • طرح بازاریابی؛ که در آن چگونگی ارتباط با مشتریان و سرویس دهی به آنها و روش‌های جذب آنان را یادداشت کرده‌اید
 • طرح عملیاتی؛ که در آن به شرح انجام فعالیت‌های روز به روز کسب و کار خود می‌پردازید
 • مدیریت و سازمان؛ که در آن ساختار سازمان خود و کسی که آن را به عنوان راس شرکت مدیریت می کند مشخص باشد
 • طرح مالی؛ که در آن مدل کاری خود را برای امور مالی و ارتباط با سرمایه‌گذاران مشخص می‌شود

۲) آخرین خلاصه‌برداری‌ها

آخرین خلاصه برداری ها - بیزینس پلن

خلاصه‌برداری از فعالیت اجرایی و تشریح مختصر و مفید می‌تواند مهم‌ترین بخش برای جذب سرمایه‌گذاران باشد. زیرا هر کسی که طرح شما را می‌خواند باید در کمترین زمان ممکن بتواند مدل کسب و کار، محصول یا خدمات شما را درک کند. در این بخش باید بیشتر به دیدگاه‌ها و نقطه نظرات کلی طرح خود اشاره کنید و از بازگو کردن جزئیات خودداری نمایید.

۳) جمع‌بندی اطلاعات و پیش‌نویس‌ها

جمع بندی اطلاعات و پیش نویس‌ها - بیزینس پلن

تا به اینجا تمام کارهای سخت را انجام داده‌اید. وقت آن رسیده است که طرح کسب و کار، تفکر و تحقیق و آمارهای خود را با یکدیگر جمع کرده و به شرح مفصلی از ساختار، خدمات و محصولات شرکت بپردازید. هنگامیکه یک فرم کلی دارید می‌تواند در لحظه به برنامه‌های خود مراجعه کرده و یا در صورت لزوم بخش خاصی را ویرایش کنید. ولی مهم‌ترین نکته این است که باید حتما و حتما طرح جامع و کامل کسب و کار شما روی کاغذ آورده شود.

۴) میزان سرمایه و داده‌های مالی را مطرح کنید

مطرح کردن میزان سرمایه و داده های مالی - بیزینس پلن

شما چگونه تلاش می‌کنید که یک سرمایه‌گذار را متقاعد کنید؟ با داشتن اطلاعات مالی روشن و شفاف و واقع بینانه می‌توانید سریع‌تر نسبت به مسائل مالی اظهار نظر کرده و با دقت ارقام و پیش بینی‌های مالی اطمینان سرمایه‌گذاران را بدست آورید. تمامی داده‌های مالی باید دقیق و صادقانه باشند.

در ادامه می‌توانید لیست تمام قسمت‌های این مقاله را ملاحظه کنید:

چطور یک Business Plan (بیزینس پلن) یا طرح کسب و کار موفق بنویسیم؟ (قسمت اول)

چطور یک Business Plan (بیزینس پلن) یا طرح کسب و کار موفق بنویسیم؟ (قسمت دوم)

چطور یک Business Plan (بیزینس پلن) یا طرح کسب و کار موفق بنویسیم؟ (قسمت سوم)

راه‌های تقویت اعتماد به نفس

موفقیت

اعتماد به نفس بخش مهمی از شخصیت هر انسانی است. فرد دارای عزت نفس، فردی است که خود را دوست دارد و برای اهداف شخصی و حرفه‌ای خود ریسک می‌کند و درباره آینده مثبت می‌اندیشد. اما فردی که فاقد اعتماد به نفس است، انگیزه کم‌تری برای دستیابی به اهدافش دارد و درباره زندگی و آینده خویش بدبین است. خبر خوب اینکه اعتماد به نفس چیزی است که می‌توانید به دستش بیاورید. برای اینکه اعتماد به نفستان را تقویت کنید باید نسبت به خودتان احساس خوب و مثبتی داشته باشید و تعاملات اجتماعی‌تان را بهبود ببخشید. همچنین باید تمرین کنید با احساسات منفی‌ای که نسبت به خود پیدا می‌کنید، مقابله کنید. باید بیاموزید که اهدافی تعیین کنید و برای آن اهداف ریسک کنید. برای کسب این مهارت‌ها، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

ایجاد نگرش‌ خوب

 • احساسات منفی خود را شناسایی کنید

افکاری چون «من نمی‌توانم این کار را انجام دهم»، «من در این کار شکست خواهم خورد»، «هیچکس حاضر نیست که حرف‌های مرا بشنود» و ... افکاری از این دست نوعی ندای درونی بدبینانه و بی‌فایده هستند و شما را از دست‌یابی به عزت نفس و اعتماد به نفس محروم می‌کند.

شناسایی افکار منفی

 • افکار منفی خود را به افکار مثبت تبدیل کنید

سعی کنید افکار منفی خود را به احساسات و افکاری مثبت تبدیل کنید. مثلا افکاری که برشمردیم را به «تصمیم دارم حتما این کار را امتحان کنم»، «حتما در انجام این کار موفق خواهم شد» و «دوستانم مشتاق شنیدن حرف‌های من هستند» تبدیل کنید. علاوه بر این، تمرین کنید که هر روزتان را با افکار مثبت شروع کنید.

تبدیل افکار منفی به مثبت

 • اجازه ندهید که افکار منفی‌تان بیشتر از افکار مثبت‌تان باشد

باید بیشتر فضای مغز شما به افکار مثبت اختصاص پیدا کند. هرچقدر بیشتر افکار منفی را با افکار مثبت جایگزین کنید، در این کار موفق‌تر خواهید بود.

مثبت گرایی

 • یک شبکه حمایتی قوی ایجاد کنید

با نزدیکان خود مانند خانواده و دوستان قابل اعتمادتان یک ارتباط قوی ایجاد کنید. علاوه بر اینکه تکیه‌گاه خوبی برای شما هستند، باعث می‌شوند از احساسات و افکار بد و منفی دور باشید.
در نظر داشته باشید که اگر عزیزانتان، مدام از شما انتقاد می‌کنند یا دائما از عبارات منفی استفاده می‌کنند، برای اعتماد به نفس شما مخرب هستند. حتی نزدیک‌ترین اعضای خانواده هم می‌توانند به عزت نفستان ضربه بزنند.  بنابراین در زمانی که در حال تقویت اعتماد به نفس خود هستید، تماس و گفتگو با این افراد را کم و محدود کنید. در مقابل زمان زیادی را با افرادی که به شما احساس مثبت و خوبی می‌دهند، سپری کنید و بیشتر به حرف‌های آن‌ها فکر کنید.

ارتباط با دوستان و خانواده

 • از یادآوری احساسات و خاطرات بد خودداری کنید

از پرداختن به افکاری که باعث می‌شوند دوباره به خودتان حس بدی پیدا کنید، بپرهیزید. بنابراین به اتفاقات بدی که در گذشته افتاده‌اند، فکر نکنید. حتی از پوشیدن لباس‌هایی که دوست ندارید یا رفتن به مکان‌هایی که شما را از اهدافتان دور می‌کنند، بپرهیزید. ممکن است نتوانید جلوی همه خاطرات تلخ گذشته را بگیرید اما به مرور و با تمرین می‌توانید کم‌کم افکار مثبت را جایگزین کنید.
درباره افرادی که قبلا از آن‌ها آسیب دیده‌اید و همچنین از توجه بیش از حد به وضعیت زندگی دیگران بپرهیزید.

جلوگیری از یاداوری گذشته

 • استعدادهای خود را شناسایی کنید

هر شخصی استعدادها و توانمندی‌های خاصی دارد. سعی کنید استعداد خودتان را پیدا و بر روی آن تمرکز کنید. به خودتان اجازه دهید تا بخاطر استعدادها و توانایی‌هایتان احساس غرور کنید. موسیقی، نویسندگی، رقص،خوشنویسی، ورزش و ... فرقی نمی‌کند. در هر موضوعی که استعداد دارید و از آن لذت می‌برید، قدم بردارید و برای شکوفایی استعدادهایتان تلاش کنید.
افزودن سرگرمی‌ها و تفریحات به زندگی، نه تنها اعتماد به نفس شما را بیشتر می‌کند، بلکه شانس ملاقات با افراد جدید را در زندگی‌تان بیشتر می‌کند. دنبال کردن علایقتان، نه تنها عزت نفستان را بالا می‌برد، بلکه باعث پیشرفت شما در زندگی خواهد شد.

شناسایی استعداد خود

 • به خودتان افتخار کنید

به استعدادها و مهارت‌های خودتان بیندیشید و به خودتان افتخار کنید. این امر طرز تفکر، احساس تعهد و اعتماد به نفستان را بالا می‌برد. در ابتدا شاید فکر کنید صفت قابل تحسینی در وجودتان نیست، اما اگر با دقت درون خود را بکاوید، حتما ویژگی‌های منحصربفرد و فراوانی پیدا می‌کنید که تحسین برانگیز هستند و باید به آن‌ها افتخار کنید.

به خود افتخار کنید

 • از تعاریف و تمجیداتی که از شما می‌شود، استقبال کنید

بسیاری از افرادی که اعتماد به نفس ضعیفی دارند، تصور می‌کنند افرادی که از آن‌ها تعریف و تمجید می‌کنند، دروغ می‌گویند یا مبالغه می‌کنند. در مواجهه با این حرف‌ها، درون خود عبارات «دقیقا درست است» یا «بله، من این ویژگی را دارم» را تکرار کنید و سعی کنید تعاریف دیگران در مورد خودتان را بپذیرید و باور کنید.
تمجیدات دیگران را با گوش جان بشنوید. حتی می‌توانید لیستی از صفت‌های مثبتی که دیگران به شما نسبت داده‌اند جمع‌آوری کنید و هر روز آن‌ها را مرور کنید.

شنیدن تعریف دیگران

 • به آینه نگاه کنید و لبخند بزنید

نظریه‌ای با عنوان «بازخورد چهره» وجود دارد که بیان می‌کند حالات چهره، در تثبیت احساسات انسان در مغز موثر هستند. بنابراین با نگاه کردن به آینه و لبخند زدن، احساس خوشبختی خواهید کرد و در دراز مدت اعتماد به نفستان ارتقا پیدا می‌کند. همچنین باعث می‌شود که نسبت به چهره خود احساس مثبتی داشته باشید.
همچنین به دیگران لبخند بزنید. به دلیل بازخورد مثبتی که از دیگران می‌گیرید، عزت نفستان به مرور بیشتر می‌شود.

لبخند زدن در آینه

کنترل احساسات

 • ترس را به عنوان احساسی طبیعی بپذیرید

با ترس‌هایتان راحت باشید! شاید فکر کنید افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، هیچ ترسی ندارند اما این درست نیست. ترس یعنی شما در حال رشد هستید. شاید از صحبت در یک جمع هراس داشته باشید یا بترسید که از رئیستان درخواستی داشته باشید. هنگامی که در مقابل ترس‌هایتان بایستید، احساس داشتن اعتماد به نفس بسیار بالایی به شما دست می‌دهد. یک کودک را در نظر بگیرید که می‌خواهد شروع به راه رفتن کند. تا پیش از راه رفتن، ترس فراوانی از افتادن دارد. اما به محض اینکه قدم اول را بر می‌دارد، لبخند پیروزی روی چهره‌اش نقش می‌بندد. شما نیز در مقابله با ترس‌هایتان شبیه به همین کودک هستید که از ترس خود گذشته است.

غلبه بر ترس

 • صبور باشید

داشتن اعتماد به نفس موضوعی نیست که یک شبه اتفاق بیفتند. ممکن است اوایل نتیجه نگیرید. اما سعی کنید از شکست‌تان درس بگیرید و از آن به عنوان فرصتی مجدد برای رسیدن به هدفتان یاد کنید. اعتماد به نفس نیاز به رشد و پرورش در گذر زمان دارد. ممکن است از رئیستان درخواستی بکنید و او نپذیرد. این بار باید فکر کنید که چه کارهای دیگری می‌توانید انجام دهید یا درخواست خود را چگونه باید مطرح کنید که رئیستان درخواستتان را بپذیرد.

تمرین صبر و بردباری

 • متعادل باشید

همانند هر چیز دیگری در زندگی، در داشتن اعتماد به نفس نیز باید متعادل باشید. اعتماد به نفس بیش از حد نیز ممکن است شما را از واقع‌بینی دور کند و از دستیابی به اهدافتان بازدارد. همانطور که اعتماد به نفس پائین مانع از رسیدن شما به هدف‌هایتان است.

تمرین متعادل بودن

 • از مقایسه خود با دیگران بپرهیزید

اگر می‌خواهید عزت نفستان را ارتقا دهید، باید برای بهبود زندگی خود تلاش کنید نه اینکه زندگی خود را با دوستتان، هنرپیشه‌های سینما، برادر بزرگتان و ... مقایسه کنید. واقعیت این است که همیشه افرادی وجود دارند که از شما باهوش‌تر و زیباتر هستند. بنابراین فقط بر اهداف و رویاهای خودتان متمرکز شوید.
یکی از دلایل ضعف اعتماد به نفستان شاید این باشد که پذیرفته‌اید دیگران از شما برترند. مهم‌ترین چیز این است که باور کنید که فردی که از شما زیباتر و پولدارتر است، ممکن است هوش و جذابیتش از شما کم‌تر باشد. بنابراین اول باید خودتان بشناسید و به توانمندی‌های خود واقف شوید. 
یک موضوع دیگر اینکه محققان به این نتیجه رسیده‌اند که افرادی که زمان زیادی را در شبکه‌های اجتماعی سپری می‌کنند، بیشتر خودشان را با دیگران مقایسه می‌کنند. چون مردم معمولا در شبکه‌های اجتماعی بهترین لحظات زندگی خود را به اشتراک می‌گذارند. اما مطمئن باشید که زندگی هر انسانی سرشار از فراز و فرود است.

عدم مقایسه خود با دیگران

 • دلایل ناراحتی یا ناامنی خود را بنویسید

هرگاه اندوهگین می‌شوید، باید پی ببرید که اندوه درونی شما ناشی از چیست؟ چه چیزی باعث احساس ناراحتی روحی شما شده است؟ ممکن است رفتار یک دوست، یک خاطره تلخ در گذشته یا یک تجربه ناخوشایند در کودکی عامل احساسات منفی شما باشد. هر موضوعی که ناراحتتان می‌کند روی یک تکه کاغذ بنویسید و سپس آن را پاره کنید یا بسوزانید. این تمرین به معنای پاک کردن مشکلات نیست، بلکه به معنی شناسایی و قدرت مقابله با آن‌هاست و به شما یاد می‌دهد که بتوانید از مشکلات عبور کنید.  

عبور از مشکلات

 • از اشتباهات خود بگذرید

توجه داشته باشید که هیچ انسانی کامل نیست. حتی بهترین و موفق‌ترین افراد نیز از اشتباه کردن در امان نیستند. زندگی جاده‌ای پر از دست‌انداز است. ممکن است در مواجهه با شرایط مختلف شما هم دچار اشتباه شوید. اگر زمانی اشتباه کردید، کافیست اشتباهتان را بپذیرید و اگر لازم است عذرخواهی کنید و برنامه جدیدی بریزید که دوباره آن اشتباه را مرتکب نشوید.
اجازه ندهید یک اشتباه باعث شود شما فکر کنید لیاقت دستیابی به اهدافتان را ندارید. به عنوان مثال شاید قبلا در انتخاب شریک زندگی‌تان دچار اشتباه شده باشید و طلاق گرفته باشید، اما این به این معنی نیست که هرگز نمی‌توانید یک زندگی عاشقانه و زیبا را تجربه کنید.

درس گرفتن از اشتباهات

 • از کمال‌گرایی دوری کنید

کمال‌گرایی انسان را فلج و او را از دستیابی به اهدافش محرومش می‌کند. اگر فکر می‌کنید که همه کارها باید به درستی انجام شوند، سخت در اشتباهید و همواره از خودتان و زندگی‌تان ناراضی خواهید بود. بجای آنکه توقع داشته باشید همه چیز کاملا درست باشد، سعی کنید کارهایتان را به دقت و پشتکار انجام دهید و هر روز بیشتر از روز قبل بیاموزید و پیشرفت کنید.

دوری از کمالگرایی

 • قدرشناسی را تمرین کنید

اعتماد به نفس پائین از نداشتن چیزی نشات می‌گیرد؛ آن چیز ممکن است یک احساس عاطفی، پول، شانس و دیگر موارد باشد. اگر به داشته‌های خود بیش از نداشته‌هایتان توجه کنید، می‌توانید اعتماد به نفستان را بالا ببرید. رسیدن به یک صلح درونی با قدرشناسی امکان پذیر است. کمی وقت بگذارید و به نعمات شگفت‌انگیزی که دارید، مانند دوستان یا سلامتی‌تان فکر کنید و برای داشتن آن‌ها شکرگزاری کنید.
لیستی از دارایی‌هایتان بنویسید و هر هفته حداقل یک مورد به آن بیفزائید. به این ترتیب روز به روز خشنودی و عزت نفستان بیشتر خواهد شد.

شکرگزاری

مراقبت از خود

 • مواظب خودتان باشید

 رعایت نظافت شخصی شامل حمام کردن، مسواک زدن و رعایت رژیم غذایی سالم از جمله کارهایی است که می‌توانید برای مراقبت از خود انجام دهید. هر چقدر هم که مشغول هستید، هر روز زمانی را به خودتان و سلامتی‌تان اختصاص دهید.
وقتی شما به خودتان توجه می‌کنید، به خودتان می‌گوئید که مستحق توجه هستید و همین موضوع به مرور در ارتقای سطح اعتماد به نفس موثر است.

خودمراقبتی

 • به ظاهر خود توجه کنید

قرار نیست شما شبیه بهترین هنرپیشه‌های سینما و مدل‌های دنیا باشید. همین که صبح از خواب برخیزید، دوش بگیرید، مسواک بزنید و لباس‌های مناسب بپوشید، باعث می‌شود که برای خودتان و دیگران ارزشمندتر شوید.

توجه به ظاهر خود

 • ورزش کنید

به صورت مرتب ورزش کنید. هر ورزشی که دوست دارید، انجام دهید. بعضی‌ها پیاده‌روی می‌کنند و برخی دیگر دوچرخه‌سواری و ... تمرینات ورزشی در مثبت‌نگری، بالابردن انگیزه انسان و در نتیجه افزایش اعتماد به نفس موثر هستند.

ورزش کنید

 • خوب بخوابید

7 تا 9 ساعت خواب در شبانه‌روز باعث می‌شود احساس خوبی داشته باشید. با این میزان خواب سطح انرژی شما همواره بالا خواهد ماند و می‌توانید در مقابل استرس و مشکلات قوی‌تر عمل کنید.

خواب کافی

هدفمندی و ریسک‌پذیری

 • اهداف کوچک و قابل دستیابی تنظیم کنید

بسیاری از مردم اهداف بزرگ و غیرقابل دستیابی تعیین می‌کنند. بنابراین هیچ‌گاه به هدفشان نمی‌رسند. این یکی از بزرگ‌ترین ضربه‌ها به اعتماد به نفس انسان است. بنابراین ابتدا اهداف کوچکی تنظیم کنید و پس از دستیابی به آن‌ها کم‌کم اهدافتان را بزرگ‌تر کنید.
فرض کنید که دونده نیستید و قرار است دوی ماراتن انجام دهید. روز اول با خودتان نگویید که باید 26 مایل بدوم. روز اول فقط 1 مایل بدوید، روز دوم 2 مایل و به تدریج تلاش کنید تا هدفتان را بزرگ‌تر کنید.
مثلا اگر می‌خواهید اتاقتان را مرتب کنید، کار را با مرتب کردن میز شروع کنید. سپس قفسه‌ها را بچینید و همینطور پیش بروید.

هدفمندی

 • شرایط جدید را امتحان کنید

همه افراد نگرانند که نکند در شرایط غیرقابل پیش‌بینی نتوانند موفق عمل کنند. بنابراین بهتر است تلاش کنید شرایط جدید را امتحان کنید. مثلا به یک مسافرت جدید بروید. سعی کنید مدام خود را در شرایط جدیدی بگذارید. به مرور باور خواهید کرد که می‌توانید کنترل امور را کاملا به دست بگیرید.
وقت بیشتری را با افراد ماجراجو بگذرانید. به مرور از این افراد تاثیر می‌گیرید و شما هم به گروه ماجراجوها خواهید پیوست.

امتحان شرایط جدید

 • اوضاع را بهتر کنید

شاید بعضی چیزها را در مورد خودتان دوست نداشته باشید؛ مثلا قدتان را یا مدل چشم‌هایتان. این موارد را نمی‌توانید تغییر دهید اما مسائل بسیاری در زندگی هستند که قابل تغییرند. مثلا می‌توانید اجتماعی‌تر باشید یا در مدرسه بیشتر درس بخوانید.
زیاد به خودتان سخت نگیرید. قرار نیست همه چیز را در مورد خودتان عوض کنید. از یک یا دو جنبه شروع کنید و به مرور ایراداتتان را برطرف کنید. برنامه‌ریزی و مطالعه کتاب‌ها و مجلات انگیزشی در این زمینه کمک زیادی می‌کنند.

بهبود شرایط

 • به دیگران کمک کنید

زمانی که این احساس به شما دست دهد که با دیگران مهربان هستید و قادر هستید در زندگی‌شان تغییرات مثبتی ایجاد کنید، اعتماد به نفستان بیشتر خواهد شد. لازم نیست همیشه به غریبه‌ها کمک کنید؛ کمک به مادرتان در خرید، دم کردن چای برای پدرتان یا کمک به خواهر کوچکتان در حل مسائل ریاضی در ایجاد این احساس مفید خواهد بود.

نقش کمک به دیگران در افزایش اعتماد به نفس

 

چطور یک Business Plan (بیزینس پلن) یا طرح کسب و کار موفق بنویسیم؟ (قسمت دوم)

موفقیت

این مقاله در ادامه مطلب قبلی است که در طی آن آموختید که چگونه پایه‌گذاری اولیه را برای راه‌اندازی شرکت یا تولیدی خود انجام دهید. در این قسمت می‌خواهیم به سازماندهی کسب و کار بپردازیم.

۱) شرکت خود را تعریف کنید

هدف شرکت را مشخص کنید

صحبت کردن درباره یک کسب و کار تا زمانیکه آن را تعریف نکرده باشید بی فایده است. باید پاسخ سوالاتی از قبیل: «چه کارهایی قرار است در این شرکت انجام شود؟» یا «چه محصولات یا خدماتی ارائه می‌دهید؟» را بدهید. بنابراین با تعریف شرکت خود می‌توانید بهترین راهکار را برای ارائه خدمات ارزان، با کیفیت و پر درآمد، بدست آورید.

۲) استراتژی برنده شدن خود را مشخص کنید

استراتژی برنده شدن

هنگامیکه مزایای اهداف خود را برای رقابت با سایر رقبا مطرح می‌کنید، می‌توانید بهترین استراتژی را برای رسیدن به هدف خود انتخاب کنید. اینکه چگونه محصولات خود را سایر رقبا متمایز کنید؟ با وجود اینکه میلیون‌ها کسب و کار وجود دارند ولی تنها آنهایی موفق می‌شوند که استراتژی مناسبی برای برد دارند. این استراتژی می‌تواند شامل طراحی یک مدل خاص یا ارائه یک سرویس ویژه باشد. مثلا کالای خود را سریعا به دست مشتری می‌رسانید. یا سهولت استفاده از محصول تولیدی شما بسیار مناسب است. با اینکار یک تصویر استثنایی از نام تجاری خود در ذهن مشتریان و مردم ثبت می‌کنید.

۳) شرکت خود را پایه ریزی کنید

پایه ریزی شرکت

در نظر بگیرید که چگونه نیروی کار خودتان را استخدام و سازماندهی کنید. با گذشت زمان می‌توانید ایده‌های ناب و خوبی برای جذب نیروهای مورد نیازتان مطح کنید. به یاد داشته باشید که برنامه‌های اولیه شما بدون شک تغییر خواهد کرد، زیرا کسب و کار شما رشد می‌کند و شکل دیگری به خود می‌گیرد.

۴) رهبر یا رئیس کسب وکار خود را مشخص کنید

رهبر یا رئیس کسب وکار

نقش رهبر یا رئیس یک شرکت بسیار مهم است. رئیس یک کسب و کار در صورتیکه توانایی و برخورد مناسب داشته باشد می‌تواند پرسنل را به خوبی سازماندهی کرده و حق و حقوق آنها را بر عهده بگیرد. مثلا منابع مالی را درست مصرف کند یا یشوه ی برخورد او با کارمندان به گونه‌ای باشد که مانع از حذف نیروهای ماهر شود. گزارشات هفتگی و ماهیانه را به صورت کامل دریافت کرده و مطالعه و تحلیل کند تا خساراتی به پایه‌های شرکت وارد نشود.

۵) طرح بازاریابی خود را مشخص کنید

طرح بازاریابی شرکت

یکی از معایب اصلی کارآفرینان عدم توانایی در جذب مشتری و نحوه دقیق دسترسی به مشتریان و ارائه‌ی محصولات است. تا زمانیکه روش‌های موثر برای تماس با مشتریان خود ایجاد نکرده باشید شرکا و سرمایه‌گذاران را نمی‌توانید قانع کنید. باید یک طرح بازاریابی جامع برای ارتباط با مشتریان و قانع کردن آنها که محصول یا سرویس شما خدمات بهتری را به آنها ارائه مید‌هد، درنظر بگیرید. روش‌های تبلیغاتی را بررسی کنید و برای سرمایه‌گذاری آن کاملا آماده باشید. مثلا به هنگام ارسال محصولات خود یک کادو و هدیه را درون پاکت قرار دهید یا به کودکان خانواده‌ها یک هدیه مخصوص در نظر بگیرید.

۶) فلسفه فروش خود را مشخص کنید

فلسفه فروش

به عنوان مثال می‌خواهید یک کالا را در اختیار مشتریان خود قرار دهید. باید بدانید که فلسفه‌ی قیمت‌گذاری و فروش شما چگونه است؟ آیا به روابط بلند مدت با مشتریان ادامه خواهید داد یا مشتریان شما رهگذر و خریدارهای جزئی هستند. تعیین سیاستهای مالی و قیمت‌گذاری روی خدمات و محصولات باید حساب شده باشد.

در ادامه می‌توانید به لیست تمام قسمت‌های این مقاله دسترسی داشته باشید:

چطور یک Business Plan (بیزینس پلن) یا طرح کسب و کار موفق بنویسیم؟ (قسمت اول)

چطور یک Business Plan (بیزینس پلن) یا طرح کسب و کار موفق بنویسیم؟ (قسمت دوم)

چطور یک Business Plan (بیزینس پلن) یا طرح کسب و کار موفق بنویسیم؟ (قسمت سوم)

رازهای جذاب بودن (مخصوص آقایان)

موفقیت

هیچ انسانی نمی‌تواند ژن‌ها و ویژگی‌های فیزیکی‌ای که از والدینش به ارث برده را تغییر دهد اما هر آدمی می‌تواند تلاش کند که داشته‌های خود را به بهترین شکل ممکن استفاده کند. جذابیت، ترکیبی از عوامل مختلفی چون نظافت، شخصیت و سبک زندگی است و همه این‌ها مواردی است که یک فرد می‌تواند با خواست خودش در زندگی کسب کند. بنابراین جذابیت یک موضوع اکتسابی و انتخاب افراد است. امروز در این مطلب به مواردی اشاره می‌کنیم که با رعایت آن‌ها جذاب‌تر به نظر خواهید رسید. اگر این مقاله را تا انتها بخوانید و نکات آن را رعایت کنید، شما هم در گروه مردان جذاب دنیا قرار می‌گیرید! همراه ما باشید.

بهداشت فردی

ساده‌ترین و اساسی‌ترین کاری که برای جذاب بودن می‌توانید انجام دهید این است که نظافت فردی را رعایت کنید. تمیز و خوشبو بودن، مردم را به شما نزدیک‌تر می‌کند.

 • از اسپری‌های خوشبو کننده بدن استفاده کنید

یک دئودورانت یا اسپری خوشبو و قوی انتخاب و بلافاصله بعد از حمام استفاده کنید. اگر احساس می‌کنید که در طول روز مجددا بدنتان عرق می‌کند، آن اسپری را درون کیفتان همراه داشته باشید.
اگر فراموش کردید که قبل از خروج از منزل از اسپری استفاده کنید، می‌توانید یک بسته پد ضدعفونی کننده دست را از داروخانه بخرید و در طول روز زیر بغل خود را با آن پاک کنید. این پدها قابلیت کشتن باکتری‌ها و زدودن بوهای نامطبوع را دارند.
اگر بدنتان به یک اسپری خاص آلرژی نشان می‌دهد، یک برند دیگر را انتخاب کنید.

اسپری و دئودورانت برای رفع بوی بد بدن و عرق

 • هر روز حمام کنید

هر روز موهای خود را بشوئید و از شامپو بدن یا صابونی خوش عطر برای شستن بدنتان استفاده کنید.
همچنین یک آینه شفاف در حمام داشته باشید و روزانه صورتتان را تمیز بشوئید و اصلاح کنید.

استحمام روزانه

 • از افترشیو (ژل یا اسپری بعد از اصلاح) استفاده کنید

همانطور که بوی خوب مردم را به شما نزدیک می‌کند، گاهی افراط در استفاده از یک عطر یا استفاده از عطری با بوی تند مردم را از شما فراری می‌دهد! بنابراین حتما به نکات زیر توجه کنید:
بیش از حد عطر، اسپری یا افترشیو نزنید. حتی اگر بهترین عطر دنیا را خریده‌اید! دو یا سه بار اسپری کردن عطر و افترشیو کافیست. ممکن است بینی شما از بوی عطرتان پر شده باشد و فکر کنید باید بیشتر استفاده کنید، اما مطمئن باشید این میزان عطر کافیست.  
بوی متناسب با خودتان را پیدا کنید. هر بویی برای همه افراد مناسب نیست. پیش از خرید، مقداری از عطر یا افترشیوی که مد نظرتان است، استفاده کنید و بگذارید یک روز روی بدنتان بماند. از دوستانتان بپرسید که بویی که انتخاب کرده‌اید، چگونه است؟
سعی کنید که افترشیو و شامپو بدنتان با هم مطابقت داشته باشند. سطح بیشتر بدن شما با شامپو بدنتان در تماس است و ممکن است جریان خون در طول روز اثر بوی افترشیوتان را از بین ببرد. بو در مناطق گردن، مچ دست و گلو بیشتر حس می‌شود. بنابراین بهتر است بوی افترشیوتان به رایحه شامپو بدنتان نزدیک باشد.

استفاده از عطر

 • هر صبح وشب صورتتان را بشوئید

مردان به صورت طبیعی دارای تسترون بیشتری نسبت به زنان هستند. بنابراین احتمال جوش و مشکلات پوستی در مردان بالاتر است. با مراقبت و شستن روزانه چهره خود می‌توانید از این موضوع جلوگیری کنید. باید بتوانید محصولاتی متناسب با پوستتان برای شستشوهای روزانه استفاده کنید:
- پوست حساس یا خشک: اگر پوستتان پوسته‌پوسته می‌شود و خشک است و یا به راحتی قرمز و تحریک می‌شود، از شوینده‌ها و سپس مرطوب‌کننده‌های بسیار ملایم استفاده کنید.
- پوست ترکیبی: اگر پوشت پیشانی، بینی و چانه‌ی شما چرب، اما گونه‌هایتان خشک است، پوست شما ترکیبی محسوب می‌شود. اکثر مردم این نوع پوست را دارند. بنابراین به دنبال محصولات مراقبتی باشید که روی آن‌ها درج شده است: «مخصوص پوست معمولی». از یک تونر معمولی برای پیشانی، چانه و بینی‌تان استفاده کنید و در پایان نیز از یک مرطوب کننده استفاده نمائید.
- پوست چرب: باید از شوینده‌های مخصوص پوست‌های چرب که پوست شما را کمی خشک‌تر می‌کنند، استفاده کنید. از یک تونر ملایم استفاده کنید و با یک مرطوب‌کننده سبک، کارِ تمیز کردن پوستتان را تمام کنید. اگر پوستتان جوش دارد، از شوینده‌های حاوی اسیدسالیسیک استفاده کنید. همچنین کرم‌های حاوی بنزوئیل پراکسید را روی جوش‌هایتان بمالید. اگر جوش‌ها درمان نشد، به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

شستن روزانه صورت

 • ریش و سبیل خود را بتراشید یا مرتب کنید

چه بخواهید ریش و سبیلتان را کامل بتراشید و چه بخواهید مدل خاصی به آن‌ها بدهید، باید هر روز  کار اصلاح را انجام دهید. قبل از رفتن به دانشگاه یا محل کار در آینه به پوستتان نگاه کنید، آن را مرطوب کنید و به آن ژل، فوم یا کرم اصلاح بزنید. اگر موها را خلاف جهت رشدشان بتراشید، تمیزتر تراشیده می‌شوند اما سوزش پوستتان بیشتر خواهد بود.
در حین اصلاح تمام موهای زائد را با دقت بتراشید و موهای صورت را به طور یکنواخت قیچی کنید. موهای اضافی زیر چانه را فراموش نکنید!

اصلاح ریش و سبیل آقایان

 • موهای ابرو را مرتب کنید

لازم نیست موهای ابرو را بردارید اما باید حتما با قیچی این موها را مرتب کنید. اگر دنباله ابروهای شما خیلی بلند است، می‌توانید موهای آن قسمت را کمی کوتاه کنید.
حواستان باشد به هیچ وجه موهای بالای ابرویتان را برندارید.

مرتب کردن موهای ابرو

 • ناخن‌هایتان را کوتاه و مرتب کنید

کوتاه کردن ناخن‌ها و تمیز کردنشان زمان زیادی از شما نمی‌گیرد. همیشه بعد از حمام می‌توانید این کار را انجام دهید. چون در حمام ناخن‌ها نرم‌تر می‌شوند و کوتاه‌ کردنشان ساده‌تر است. ناخن‌ها را طوری بگیرید که یک خط سفید باریک بالای ناخنتان باقی بمانید. از اینکه ناخنتان را از ته بگیرید، بپرهیزید.

کوتاه کردن ناخن ها

 • دندان‌هایتان را سفید نگه دارید

با مراقبت از دندان‌هایتان، لبخندی به سفیدی مروارید داشته باشید و از بوی بد دهان جلوگیری کنید. هر سه ماه یکبار باید مسواکتان را تعویض کنید. اگر الیاف مسواک شما پراکنده شد و حالت اصلی خود را از دست داد، موقع تعویض آن رسیده است. همچنین هر شب از نخ دندان استفاده کنید؛این کار نه تنها باقیمانده مواد غذایی و پلاک‌های دندانی را از بین می‌برد، بلکه برای سلامت قلب نیز مفید است.
زبانتان را مسواک کنید. اگر این کار را انجام ندهید، بوی بد دهانتان از بین نمی‌رود. فقط توجه کنید که مسواک را با فشار ملایم روی زبانتان بکشید.
در پایان به مدت 20 ثانیه هر شب از دهانشویه استفاده کنید.

مسواک زدن

مدل مو

 • مرتب و منظم نگه داشتن موها

حتی اگر دوست دارید موهایتان بلند باشد، باید مرتب باشند و هر از چندگاهی باید آن‌ها را منظم کنید.
اگر به موهای کوتاه علاقه دارید، هر 2 یا 3 هفته به پیرایشگاه بروید. همچنین مطمئن شوید که موهای پشت گردنتان را مرتب کرده‌اند یا نه.
اگر به موهای بلند علاقه دارید، هر 4 یا 6 هفته به پیرایشگاه مراجعه کنید. همچنین موهای پشت گردنتان را فراموش نکنید که مرتب کنید.

اصلاح و مرتب کردن موی مردانه

 • شستشوی مداوم موها

شستن هر روز موها برای اکثر آقایان مناسب است. اما اگر موهایتان خشک است می‌توانید هر روز آن‌ها نشویید.
از شامپو و نرم‌کننده مخصوص موهایتان استفاده کنید. از محصولاتی که هم نرم‌کننده هستند و هم شامپو، استفاده نکنید. چون این محصولات کارایی خوبی ندارند. شامپوی شما باید از نرم‌کننده‌تان جدا باشد. سعی کنید شامپوی گران و بهتر را بخرید. از خرید شامپو و نرم‌کننده ارزان و بی‌کیفیت بپرهیزید.

شستن روزانه موها

 • استفاده از محصولات حالت‌دهنده مو

برخی از مردان از محصولات حالت‌دهنده مو استفاده نمی‌کنند اما بسیاری این کار را انجام می‌دهند. در ادامه به برخی از این محصولات اشاره می‌کنیم:

- سرم‌ها یا کرم‌ها: این نوع محصولات بدون سفت کردن موهایتان، از وز شدن یا معلق بودن آن‌ها جلوگیری می‌کنند.
- موس‌ها: برای حجم دادن و درخشان کردن موها کاربرد دارند و قدرت نگهدارندگی پائینی دارند. برای اینکه از این محصولات بهترین نتیجه را بگیرید، با موهای خیس از آن‌ها استفاده کنید.
- واکس‌های مو: از واکس‌ها برای حالت دادن موها به ویژه حالت دادن موهای فر استفاده می‌شود. برای شستن واکس از سطح مو، باید موها را چندین بار بشویید و آب‌کشی کنید. بنابراین همیشه از مقدار کمی واکس استفاده کنید. واکس‎‌ به موها حالتی براق و مرطوب می‌دهد. برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید، واکس را با موی مرطوب استفاده کنید.
- چسب‌ها: چسب موها قویترین حالت دهنده‌های مو هستند که می‌توانند موها را به شکل دلخواه نگه دارند. چسب مو را کاملا از سطح مو بشوئید.

استفاده از حالت دهنده ها

 • انتخاب مناسب‌ترین مدل مو

حتما از آرایشگرتان کمک بگیرید که چه مدل مویی بیشتر به شما می‌آید و هر بار که از آرایشگاه باز می‌گردید، از دوستانتان نظرشان را درباره مدل جدید موهایتان بپرسید. چندین مدل مختلف را امتحان کنید و در نهایت بهترین آن‌ها را برگزینید. موها را به شکل‌های مختلف شانه و از محصولات حالت‌دهنده مو استفاده کنید تا مدل مویی را که به چهره‌تان بیشتر می‌آید، انتخاب کنید.

مدل موی مردانه
اگر بخشی از موهای سرتان ریخته است، سعی کنید بقیه موها را هم آنقدر کوتاه کنید که ریختگی موها مشخص نباشد. همچنین پس از ورزش حتما دوش بگیرید و پوست سر را ماساژ دهید تا روند طاسی کند شود.  

جلوگیری از طاسی

طرز لباس پوشیدن

انگلیسی‌ها ضرب‌المثلی دارند با این مضمون که «مرد را لباس‌هایش می‌سازند!». مهم‌ نیست حتما لباس‌های گرانقیمتی بپوشید اما نحوه پوشش شما به ارتباطتان با دیگران بسیار اثر می‌گذارد.

 • همیشه خوب لباس بپوشید

حتی روزهای معمولی که قرار نیست لباس‌های خاصی بپوشید، به نحوه پوششتان دقت کنید و سعی کنید لباس‌هایتان با هم تناسب داشته باشند. هر لباسی را که دم دستتان بود، نپوشید.  

پوشیدن لباس مناسب

 • با دوستتان به خرید لباس بروید

هنگام خرید لباس، به کسی احتیاج دارید که شما را کاملا ببیند. حتی بهترین لباسی که معروف‌ترین هنرپیشه‌های دنیا هم می‌پوشند، ممکن است به شما نیاید. بنابراین باید همراه با یک دوست خرید کنید و نظرات او را بپرسید.

خرید لباس با دوست

 • لباس‌های متناسب و اندازه خودتان بپوشید

یادتان باشد که یک لباس ارزان که متناسب بدنتان باشد، بهتر از لباس گرانی است که نامتناسب باشد. پیش از خرید حتما لباس را بپوشید و همه جوانب آن را بررسی کنید. همچنین نظر دوستتان را در رابطه با آن لباس بپرسید. به سایزهایی که روی مارک لباس‌ها درج شده، اعتماد نکنید. حتما آن‌ها را امتحان کنید.
قاعدتا باید قسمت انتهایی پاچه شلوارتان، با کفشتان تماس داشته باشد و آستین پیراهنتان تا انتهای مچ دستتان را بپوشاند. قسمت پائینی پیراهن باید روی باسن قرار بگیرد. حتی لباس‌های زیر هم باید متناسب و اندازه باشند.  
موقع خرید چیزی که بنظرتان «خوب» است را نخرید. آن چیزی را بخرید که بنظرتان «کاملا عالی» است.
آنلاین لباس نخرید. چون در این شیوه نمی‌توانید پیش از خرید لباس را بپوشید و امتحان کنید. یک لباس هرچقدر هم زیبا بنظر برسد، نمی‌توانید مطمئن باشید که به تن شما هم زیباست.
سعی نکنید بدنتان را پنهان کنید. اگر خیلی لاغر هستید، یا خیلی چاق و درشت‌اندام هستید، با لباس نمی‌توانید این معایب را بپوشانید. لباسی را که اندازه‌تان است بخرید.
مثلا ممکن است پاهای شما بیش‌ از اندازه طبیعی لباس‌ها بلند باشد. اگر در فروشگاه‌ها، لباس موردنظرتان را پیدا نمی‌کنید، دنبال یک خیاط خوب بگردید. شلواری را که از لحاظ بلندی پاها متناسب شماست، بخرید و بقیه قسمت‌ها را به دست خیاط بسپارید تا شلوار را دقیقا هم‌اندازه شما کند.
از لباس‌های قدیمی‌تان دل بکَنید. ممکن است از دوران دبیرستان یک تیشرت داشته باشید که خیلی دوستش دارید. اما فرم و اندازه بدن با گذشت زمان تغییر می‌کند. به علاوه اینکه لباس‌های قدیمی خسته‌کننده و از مد افتاده هستند.  

متناسب لباس بپوشید

بهترین ویژگی‌های فیزیکی خود را نشان دهید

باید بدانید که رنگ‌های روشن برای برجسته نشان دادن یک قسمت و رنگ‌های تیره برای مخفی کردن و از دید پنهان کردن یک قسمت به کار میروند. به عنوان مثال اگر شما فرم شانه‌های خود را دوست دارید اما فرم پاهایتان را دوست ندارید، تیشرت سفید و شلوار مشکی بپوشید.

نمایش بهترین ویژگی فیزیکی با لباس

رنگی را که بیشتر به شما می‌آید، پیدا کنید

رنگی که با پوست شما سازگار باشد، شما را بسیار جذاب‌تر می‌کند. در حالیکه رنگ‌های ناسازگار با پوستتان، تاثیر بسیار منفی روی ظاهرتان دارند. رنگ‌های مختلف را کنار صورتتان بگیرید و ببنید کدام رنگ بیشتر به شما می‌آید. مثلا ببینید که رنگ قهوه‌ای بیشتر به شما می‌آید یا رنگ مشکی؟ اگر رنگ قهوه‌ای مناسب‌تر بود، سعی کنید ترکیبی از مشکی و قهوه‌ای را در پوششتان استفاده نکنید. مثلا کفش و کمربند قهوه‌ای‌تان را با شلوار مشکی نپوشید.

چه رنگی به پوست من می آید

کمد لباستان را اصولی بچینید

ممکن است چند سال طول بکشد تا بهترین کمد لباس را داشته باشید. فقط باید بهترین‌ها را در این کمد جمع‌آوری کنید. بهترین رنگ‌ها و مدل‌های تیشرت و شلوار جین، بهترین ژاکت‌ها و کفش‌ها را در کمدتان جمع‌آوری کنید. منظور از بهترین‌ها، گران‌ترین‌ها نیستند. لباس‌هایی هستند که برای شما مناسب‌ترند.

مرتب کردن کمد لباس

لباس‌هایتان را به موقع بشوئید و اتو کنید

یک برنامه منظم برای شستشو و اتوکشی لباس‌ها داشته باشید. اگر بعد از شستشو، در حالی که لباس‌ها کمی خیس هستند و هنوز کاملا خشک نشده‌اند، آن‌ها را روی چوب‌لباسی بگذارید، کم‌تر چروک می‌شوند. همچنین قبل از اینکه لباس‌ها کاملا خشک شوند، آن‌ها را اتو کنید. چون در این صورت زمان کم‌تری را باید صرف اتو کشیدن بکنید و لباس‌ها زودتر و راحت‌تر اتو می‌شوند.

شستن و اتو کردن لباس ها

داشتن شخصیت جذاب

 • ژست‌های خوب را تمرین کنید

شاید باورتان نشود اما راست ایستادن، باعث می‌شود که فردی با اعتماد به نفس بالا و در مجموع جذاب‌تر به نظر برسید. همچنین در بلندتر نشان دادن قدتان تاثیر مثبت دارد. شانه‌های خود را صاف نگه‌دارید و با اعتماد به نفس قدم بردارید. به زمین خیره نشوید. همچنین گذاشتن دست‌ها در جیب شما را عصبی یا خجالتی جلوه می‌دهد.

تمرین ژست خوب

 • لبخند بزنید

یک لبخند اصیل، ساده‌ترین چیزی است که شما را جذاب‌تر می‌کند. سعی کنید اغلب لبخند به لب داشته باشید. حس شوخ‌طبعی خود را تقویت کنید و از اینکه این حس را به دیگران نشان دهید، نترسید. بدین منظور گاهی جوک‌هایی اخلاقی و مناسب که به اقوام یا افراد خاصی توهین نمی‌کنند، تعریف کنید.

لبخند زدن

 • تماس چشمی برقرار کنید

هنگامی که با افراد (به ویژه کسانی که دوستشان دارید) صحبت می‌کنید، سعی کنید به آن‌ها نگاه کنید. این کار نشان می‌دهد که شما به صحبت کردن با آن‌ها علاقمند هستید. چند ثانیه به چهره فردی که طرف گفتگوی شماست، نگاه کنید. سپس لبخند بزنید و برای چند ثانیه به جای دورتری نگاه کنید. در طول مکالمه مدام این کار را تکرار کنید.

برقراری تماس چشمی

 • یک جنتلمن باشید

برای جنتلمن بودن، لازم نیست پیراهنی با الیاف طلا بپوشید! عباراتی چون «متشکرم»، «لطفا» و «عذر خواهی می‌کنم» در کنار یک رفتار سرشار از تواضع و انسانیت، از شما یک جنتلمن خواهد ساخت.
به دیگران و عقایدشان احترام بگذارید. به تندی با مردم صحبت نکنید و اگر کسی قصد درگیری با شما را داشت، با آرامش محیط را ترک کنید. این کار ثابت می‌کند که سطح شخصیت شما با سطح شخصیت فرد پرخاش‌کننده به شما برابر نیست.
قسم نخورید و در جمع، نظرات نسنجیده ارائه نکنید. با افرادی که نمی‌شناسید زیاد صمیمی نشوید.

جتلمن باشید

 • گفتگوهایتان را به دقت پیش ببرید

گفتگو با فردی که به شایستگی صحبت می‌کند، احساس راحتی بیشتری به مردم می‌دهد. از سوال کردن درباره عقاید شخصی (عقاید مذهبی، سیاسی و ...) و همچنین جزئیات زندگی افراد (میزان درآمد و...) بپرهیزید. از دیگران سوال‌هایی که پاسخ‌های آزاردهنده و طولانی دارند، نپرسید. همچنین در مکان‌های عمومی مثل صف اتوبوس یا فروشگاه می‌توانید با یک لبخند و چند جمله معمولی با غریبه‌ها ارتباط برقرار کنید.

گفتگوهای صحیح

 • واضح و با دقت حرف بزنید

در صحبت‌های خود از تکیه‌کلام‌ها و کلمات تکراری استفاده نکنید. فقط برای رساندن منظور دقیق، لب به سخن بگشائید و از پرداختن به صحبت‌های حاشیه‌ای و خسته‌کننده بپرهیزید. با مکث و با حوصله صحبت کنید. لازم نیست سریع و پشت سر هم مطالبتان را بگوئید. این کار از خطاهای گفتاری شما جلوگیری می‌کند.

هنر حرف زدن

مراقبت از بدن

 • خوب غذا بخورید

یک رژیم غذایی سالم،  بوی بد دهان و بدن شما را از بین می‌برد. همچنین به سلامت و زیبایی ظاهری شما کمک بزرگی می‌کند. برای یک رژیم سالم این موارد را رعایت کنید:
- از مصرف غذاهایی که قند بالایی دارند، خودداری کنید. این مواد علاوه بر اینکه چاق‌کننده هستند، اثرات سوئی بر پوست دارند. بنابراین مصرف شکلات، آبنبات، نوشابه و دیگر مواد قندی را محدود کنید.
- حتما هزاران بار شنیده‌اید که مصرف مقدار زیادی میوه و سبزی برای سلامتی شما مفید است. از میوه‌های تازه به عنوان میان وعده استفاده کنید و در هر وعده غذایی سبزیجات بخورید.
- غذاهای خانگی و سالم تهیه کنید. آشپزی را با غذاهای آسان شروع کنید. این کار نه تنها از نظر مالی به صرفه است، بلکه برای سلامتی شما بسیار مفید است.

رژیم غذایی سالم

 • ورزش کنید

ورزش و فعالیت فیزیکی نه تنها جذابیت ظاهری شما را ارتقا می‌دهد، بلکه به بهبود روحیات شما و شادابی و نشاطتان کمک می‌کند. همچنین با بالابردن ایمنی بدنتان، از ابتلای مکرر به بیماری‌ها جلوگیری می‌کند. یک برنامه ورزشی مناسب تهیه کنید و آن را دنبال کنید. چند پیشنهاد ما را برای شروع بخوانید:
- هر روز حرکات کششی، دراز و نشست و دیگر ورزش‌ها را انجام دهید. ابتدا این حرکات را به تعداد ثابتی انجام دهید اما به مرور که عضلاتتان قوی شد، تعدادشان را افزایش دهید.
- برخی حرکات ورزشی همراه با وزنه را نیز انجام دهید. هر چقدر که می‌توانید، وزنه بردارید. برخی روزها هم به ماهیچه‌هایتان استراحت بدهید.
- پیاده‌روی، دو و دوچرخه‌سواری بسیار مفید هستند. می‌توانید یک یا دو مایل را به مدت سی دقیقه بدوید یا دوچرخه‌سواری کنید. با این کار توان بدن شما و انعطاف‌پذیری‌اش بیشتر خواهد شد.
- ورزش صبحگاهی هم در سلامتی به خصوص سلامتی پوست بسیار مفید است. بهتر است بعد از ورزش صبحگاهی دوش بگیرید.

ورزش

 • هوشتان را تقویت کنید

سعی کنید اطلاعاتتان را بهبود ببخشید. مردهای آگاه و باهوش برای خانم‌ها جذاب‌تر هستند. بکوشید در مدرسه و دانشگاه نمرات خوب کسب کنید. روزنامه بخوانید و با وقایع روز آشنا باشید.

تقویت هوش

© ۱۳۹۷ - ۱۳۹۳  |  تمامی حقوق این وب سایت متعلق به پرسه است و هرگونه کپی برداری از مطالب آن بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.