روابط خوب بچه‌ها با پدربزرگ و مادربزرگشان، بیش‌ از آنچه که فکرش را بکنید بر سلامتی‌شان موثر است. نتایج مطالعات جدیدی که در مجله Child Development منتشر شده است، بیان می‌کند که کودکان و نوجوانانی که زمان بیشتری را با پدربزرگ و مادربزرگشان سپری می‌کنند، نگرش منفی کم‌تری نسبت به پیری دارند.

محققان دانشگاه لیژ بلژیک 1115 کودک و نوجوان بین 7 تا 16 ساله را مورد مطالعه قرار دادند و از آن‌ها پرسیدند که در مورد افراد سالخورده و پیری چه فکری می‌کنند؟ همچنین از این کودکان و نوجوانان سوال شد که پدر بزرگ و مادربزرگشان چقدر سالم هستند و چقدر ارتباط خوبی با آن‌ها دارند؟

این تحقیقات نشان داد افرادی که مدت بیشتری را با پدربزرگ و مادربزرگشان سپری می‌کنند، احساس بهتری نسبت به پیری دارند. افراد 10 تا 12 ساله‌ای که حداقل یک بار در هفته پدربزرگ یا مادربزرگشان را می‌دیدند، بهترین احساسات را نسبت به پیری و افراد مسن داشتند. این آزمایش همچنین مشخص کرد بچه‌هایی که پدربزرگ و مادربزرگ بیمار داشتند، احساسات منفی بیشتری نسبت به کهولت سن ابراز می‌کردند.  

برای بیشتر بچه‌ها، ارتباط با پدربزرگ و مادربزرگشان اولین و مرسوم‌ترین ارتباط با یک فرد پیر یا مسن محسوب می‌شود. بنابراین کیفیت ارتباط بچه‌ها با آن‌ها بر احساسشان نسبت به آینده تاثیر به سزایی دارد.