حتما شما هم به از دست دادن عزیزانتان فکر کرده‌اید. این ترس در وجود برخی‌ها به شدت ریشه دوانیده است و مدام از اینکه روزی همسر یا یکی از عزیزان خود را از دست بدهند در ترس و تشویش به سر می‌برند.
خیلی‌ها دچار نوعی عذاب وجدان و احساس گناه نیز هستند و از اینکه تا کنون کاری برای عزیزان خود انجام نداده‌اند، احساس حسرت و اندوه می‌کنند.

در مطلب امروز می‌خواهیم راهکارهایی را به شما معرفی کنیم که بتوانید بر این ترس و اضطراب غلبه کنید و خود را از غرق شدن در این اندوه آزاردهنده رها کنید.

بیش از آنکه بر ترس از دست دادن عزیزانتان تمرکز کنید، سعی کنید روی عشق ورزیدن به آن‌ها تا زمانی که کنار یکدیگر هستید، متمرکز شوید. هیچکس نمی‌تواند این واقعیت را که انسان‌ها روزی می‌میرند، تغییر دهد. مرگ نیز همانند تولد بخشی از زندگی است و افرادی که مرگ را نمی‌پذیرند، در واقع زندگی را نپذیرفته‌اند. بجای اینکه در ترس از دست دادن عزیزانتان روزگار بگذرانید، چرا سعی نمی‌کنید که قبول کنید زندگی گذراست و انسان باید در لحظه زندگی کند؟

بهتر است اینطور فکر کنید که پدر و مادرتان سال‌های بسیار خوب و زیبایی در پیش رو خواهند داشت که می‌توانید این سال‌ها را با آرامش و عشق در کنار یکدیگر باشید. سرانجام آنقدر پیر می‌شوند که به صورت طبیعی و در اثر کهولت سن بدون آنکه عذابی بکشند، می‌میرند. در واقع آن‌ها شاید زمانی با مرگ روبرو شوند که به اندازه کافی عمر کرده باشند.

شاید از این نگران باشید که برای عزیزانتان سانحه‌ای رخ بدهد. درست است که مرگ اتفاق غم‌انگیزی است و از دست دادن عزیزان، مصیبت بزرگی است که ممکن است زندگی بدون آن‌ها دیگر شکل قبلی را نداشته باشد. با این حال هیچ دلیلی برای مقاومت در برابر این اتفاقات وجود ندارد چون انسان نمی‌تواند در مقابل آن‌ها کاری انجام دهد.

تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که کمک کنیم عزیزانمان زندگی سالم‌تر و در نتیجه عمر بیشتر و باکیفیت‌تری داشته باشند. بنابراین بجای اینکه بر روی ترس از دست دادن آن‌ها در زمان نامعلوم و با دلایل نامعلوم تمرکز کنید، سعی کنید به بهترین شکلی که می‌توانید، آن‌ها را دوست داشته باشید و به آن‌ها عشق و محبت بدهید.

علاقه خود را به عزیزانتان ابزار کنید و با نهایت احترام با آن‌ها رفتار کنید. کارهایی که به خوشحال شدن آن‌ها کمک می‌کند، انجام دهید و از بودن در کنار آن‌ها لذت ببرید.

شاید بعضی‌ها در مورد اینکه چرا تا کنون به عزیزانشان به قدر کافی محبت نکرده‌اند، پشیمان باشند اما نباید این ناراحتی را به خود راه دهید. از این پس سعی کنید رویه درستی را در پیش بگیرید و مطمئن باشید عزیزانتان گذشته را فراموش خواهند کرد. نمیتوان گذشته را تغییر داد اما می‌توان کارهای مثبتی را جایگزین رفتارهای قدیمی کرد.

از امروز تلاش کنید خود را بیشتر به عزیزانتان بشناسانید. اجازه ندهید در آینده حسرت کارهایی را که می‌توانستید برای عزیزانتان انجام دهید اما آن‌ها را دریغ می‌کردید، بخورید. از امروز تلاش کنید عشق خودتان را به آن‌ها ابراز کنید.

عشق ورزیدن را به «دفعه بعد» موکول نکنید. ما اکثر زمان خود را برای انجام کارهای فوری سپری کرده‌ایم اما زمان کمی را به انجام کارهای مهم اختصاص داده‌ایم. دوست داشتن عزیزانمان و ابراز آن به هر شکلی، از مهم‌ترین کارهای زندگی ماست. اگر مشغله دارید یا سرتان شلوغ است، حتما برنامه‌ریزی‌های دقیقی برای وقت گذراندن با عزیزانتان انجام دهید.