یک رابطه سالم، رابطه‌ای است که به هر دو نفر این امکان را می‌دهد که شخصیت‌های خود را تمام و کمال ابراز کنند، بهترینِ خود باشند و در نتیجه رشد و ترقی کنند. اگر در شروع یک رابطه جدید هستید، بهتر است از ابتدا اساس و بنیان این رابطه را صحیح و مثبت بگذارید. اگر در ارتباطتان با همسرتان بر درک و احترام متقابل تمرکز کنید، می‌توانید یک رابطه سالم و رضایت‌بخش برای خود و شریکتان داشته باشید.

تاثیر ارتباط

 • حرف بزنید

انتظار نداشته باشید که شریک زندگی‌تان ذهن شما را بخواند. اگر لازم است چیزی را توضیح دهید، باید حتما این کار را انجام دهید. اگر نیازهایتان را با شریک زندگی‌تان در میان نگذارید، به نتایج خوبی نمی‌رسید.
اگر نمی‌دانید چگونه باید گفتگو را شروع کنید، این جمله را بکار ببرید: «موضوعی در ذهنم هست که دوست دارم آن را بشنوی» یا اینکه «چیزی مرا ناراحت می‌کند و احساس می‌کنم باید درباره آن صحبت کنیم.»

صحبت با همسر

 • با دقت گوش کنید

یکی از مهم‌ترین مسائل در یک رابطه سالم این است که بدانید چه موقعی باید حرف بزنید و چه موقعی باید گوش کنید. سعی کنید از قطع کردن حرف‌های شریک زندگی‌تان خودداری کنید و بگذارید احساساتش را بی‌پرده بیان کند. بدین ترتیب مهارت گوش دادن خود را تقویت کرده‌اید. با دقت به حرف‌های او گوش کنید و در حین صحبت‌های او سعی نکنید توجیه و دلیل بیاورید.
با کمک مهارت گوش دادنِ فعال می‌توانید احساسات و افکار شریک زندگی خود را دریابید. 
به عنوان مثال فرض کنید که شما بدون اینکه به همسرتان اطلاع دهید، دیر به خانه برگشته‌اید و او ناراحت است. پس از اینکه صحبت‌های او را به دقت و با آرامش کامل شنیدید، از جملاتی مشابه این جمله استفاده کنید: «مطمئن باش که من تو را درک کردم. قبول دارم که باید به تو اطلاع می‌دادم و نگرانی تو کاملا به جاست.»

مهارت گوش دادن

 • چارچوب‌های سالم مشخص کنید

چارچوب‌ها به این معنی نیستند که شما احساس محدودیت کنید و فکر کنید که به دام افتاده‌اید! مرزها برای احترام و درک انتظارات متقابل در یک رابطه‌ی سالم ضروری هستند. اگر موضوعی باعث ناراحتی‌تان می‌شود، آن را مطرح و درباره تغییر شرایط بحث و گفتگو کنید.
فرضا اگر مایل هستید که مدت زیادی را با همسرتان سپری کنید اما او مایل نیست، سعی کنید چارچوبی مشخص کنید که چه مدت را کنار هم باشید. شاید بخواهید یک شب در هفته را به منزل پدری‌تان بروید یا شاید بخواهید در هفته دوبار با دوستانتان بیرون بروید. در رابطه با این مسائل باید با شریک زندگی‌تان به توافق برسید و چارچوب‌های مشخصی را ایجاد کنید.
اما یادتان باشد اجازه ندهید شریک زندگی‌تان شما را کنترل کند و خودتان نیز به هیچ وجه او را کنترل نکنید. مرزهای تعیین شده به معنای احترام به یکدیگر و مصالحه برای دستیابی به یک رابطه سالم هستند.

مرزها در زندگی مشترک

 • شفاف باشید

زمانی که ارتباط شفاف و واضح نباشد، به زودی بدترین اتفاقات رقم خواهد خورد. نیازهای خود را به صورت صریح با شریکتان در میان بگذارید. اگر غمگین هستید تظاهر به شاد بودن نکنید. در ابتدای نظراتتان از عبارت «به نظر من...» استفاده کنید. این عبارت به شما کمک می‌کند که دیدگاه‌های خود را مستقیم و شفاف عنوان کنید و مسئولیت افکار و عقاید خود را به دور از سرزنش‌ها و اتهامات دیگران بر عهده بگیرید.
برای برقرای ارتباط کلامی صحیح از عباراتی چون «من احساس می‌کنم...»، «من می‌خواهم که...»، «من فکر می‌کنم...» استفاده کنید. مثلا بگویید: وقتی درب اتاق را باز می‌گذاری، من احساس سرما می‌کنم.

شفافیت رابطه

 • احساسات خود را ابراز کنید

افکار و احساسات خود را با همسرتان در میان بگذارید و هر احساسی که در شما ایجاد می‌شود، آزادانه ابراز کنید. به همسرتان ابزار علاقه کنید و در شرایط استرس‌زا از او اعلام حمایت کنید. ارتباط احساسی شما با شریک زندگی‌تان بسیار مهم است. اگر حس می‌کنید از نظر احساسی از همسرتان دور شده‌اید، سوالاتی در رابطه با احساساتش از او بپرسید. بدون اینکه او را سرزنش کنید، سعی کنید احساساتش را کشف نمائید.

ابراز احساسات

 • همه اختلافات را حل کنید

برای بحث و تبادل نظر مدام وقت بگذارید. گاهی مشغولیت‌هایی پیش می‌آید و اتفاقاتی رخ می‌دهد که ممکن است شرایط با هم بودن را نداشته باشید. از این موضوع دلسرد نشوید.
اهداف یک رابطه و انتظارات طرفین ممکن است در طول زمان تغییر کند. باید برای گفتگو راجع به این مسائل وقت بگذارید. اگر مسائل مهم رابطه‌تان را کاملا حل نکنید و مدام آن‌ها را نادیده بگیرید، روی هم انباشته می‌شوند و احتمال فروپاشی ارتباط شما بالا می‌رود.
به عنوان مثال اگر در مورد موضوعی اختلاف نظر و شاید مجادله داشته‌اید و احساس می‌کنید دلخوری همسرتان کاملا برطرف نشده‌ است، فردای آن روز از همسرتان بپرسید «می‌خواهم مطمئن شوم که موضوع دیروز کاملا حل شده است یا نه؟ اگر موضوعی هست که احساس می‌کنی لازم است بگویی، حتما مطرح کن. نمی‌خواهم هیچ موضوع حل نشده‌ای بین ما باقی بماند.»
درباره فرزندانتان، مسائل جنسی، برنامه‌ریزی برای سفر و هر موضوع دیگری اجازه ندهید موضوع حل نشده‌ای باقی بماند.

گفتگوی زن و شوهر

خوب رفتار کردن

 • رابطه را بر پای احترام بسازید

تقریبا تمامی روابط در ابتدا جذاب و هیجان‌انگیز هستند اما بسیار مهم است که شما و همسرتان برای یکدیگر احترام بسیار زیادی قائل باشید. تمام رفتارهای شما باید مبتنی بر احترام متقابل باشد. حتی زمانی که از هم دلخور هستید باید با یکدیگر محترمانه برخورد کنید.
تمامی افکار، آروزها و احساسات همسرتان ارزشمند هستند و باید برای همه آن‌ها ارزش قائل شوید. احترام یکی از اساسی‌ترین عناصر یک رابطه سالم محسوب می‌شود.
درباره رفتارهایی که از دید شما محترمانه هستند، با همسرتان صحبت کنید. «بایدها» و «نبایدها» خود را تعریف کنید. مثلا اگر نوعی رفتار جنسی از دید شما بی احترامی به شماست، با همسرتان درمیان بگذارید.

احترام در رابطه زناشویی

 • از یکدیگر قدردانی کنید

در یک رابطه سالم شما و همسرتان باید احساس کنید که قدر و قیمتتان درک می‌شود. یادتان باشد هر رابطه‌ای از چیزهای کوچک ساخته شده است. کارهای مثبتی که همسرتان برایتان انجام داده است، هرچند کوچک، پیدا کنید و بخاطر آن‌ها از او قدردانی کنید.
بجای تمرکز بر اشتباهات همسرتان، تلاش کنید که بر کارهای مثبتی که انجام داده است، متمرکز شوید. هنگامی که از جانب او احساس خوبی به شما دست می‌دهد، آن را مطرح و از همسرتان قدردانی کنید.
از همسرتان بپرسید که دوست دارد چگونه از او تشکر شود. می‌توانید روی یک کاغذ یک جمله عاشقانه برایش بنویسید یا اینکه با کلمات زیبا از او تشکر کنید.
همچنین اگر همسرتان از شما قدردانی نمی‌کند، می‌توانید صراحتا به او بگویید که دوست دارید زمانی که کار خوبی انجام می‌دهید، از شما تشکر کند.

قدردانی زوجین از یکدیگر

 • زمان‌های با کیفیتی را با هم سپری کنید

امروزه ارتباطات بسیار گسترده شده‌اند. از ارتباطات چهره‌ به چهره گرفته تا ارتباطات در شبکه‌های مجازی. اگرچه شکل ارتباطات بسیار متنوع هستند اما گاهی منظور ما دقیقا منتقل نمی‌شود. اگر با کیفیت‌ترین زمان‌هایتان را با یکدیگر سپری کنید، پیوندتان با شریک زندگی‌تان بسیار قوی‌تر می‌شود.
فعالیت‌هایی که می‌توانید با هم انجام دهید، مثل خوردن یک فنجان قهوه با هم، طی کردن یک مسیر با پای پیاده یا کتاب خواندن در شب را پیدا کنید و آن‌ها را انجام دهید.
سعی کنید کارهای هیجان‌انگیز بیشتری را به این لیستتان اضافه کنید که هم سرگرم‌کننده و هم عاملی برای پیوند بیشتر شما با یکدیگر باشد.
حتی تجربه کردن یک غذای جدید در یک رستوران می‌تواند یکی از این فعالیت‌های تاثیرگذار باشد.

زمان گذاشتن برای هم

 • به یکدیگر فضا بدهید

اجازه دهید شریک زندگی‌تان زمان‌هایی را با خانواده و دوستانش سپری و یا در سرگرمی‌های دلخواهش شرکت کند. برای هر فردی مهم است که دوستانی داشته باشد و فعالیت‌های مورد علاقه خود را دنبال کند.
ممکن است دوست داشته باشید تمام لحظات را با همسرتان سپری کنید اما باید برای زمان‌هایی که او دوست دارد از شما دور باشد ارزش قائل شوید. این فاصله‌ها هیچ لطمه‌ای به ارتباط شما نمی‌زنند. بنابراین باید در این موارد از شریک زندگی خود حمایت کنید و به او فضای کافی بدهید.
به هیچ وجه از این فضایی که به شما داده می‌شود نباید سواستفاده کنید. ارتباط با دوستان در حد مناسب، ضروری است اما از رفیق‌بازی و پرداختن به ارتباطاتی که به زندگی شما و همسرتان لطمه می‌زند، بپرهیزید.
ضمنا ارتباط شما با همسرتان نباید به گونه‌ای باشد که همسرتان به شما دیکته کند که الان می‌توانید خانواده‌ خود را ببینید یا نه! 

فضا دادن به همسر

 • انتظار تغییر را داشته باشید

در هر رابطه‌ای باید انتظار داشته باشید که ممکن است ارتباطتان تغییر کند. اجازه رشد را به خودتان و همسرتان بدهید. تغییر گاهی اجتناب‌ناپذیر است. بنابراین از تغییراتی که منجر به رشد شما می‌شوند، استقبال کنید. وقتی تغییرات اتفاق می‌افتند یک نفس عمیق بکشید و سعی کنید با آن‌ها کنار بیایید.

تغییر در زندگی مشترک

بهبود روابط ناسالم

 • با مشاور در ارتباط باشید

اگر در شرایطی هستید که احساس می‌کنید رابطه‌ی سالمی با شریک‌ زندگیتان ندارید، سعی کنید با یک مشاور در ارتباط باشید. یک مشاور می‌تواند شما را در حل مشکلاتتان و رفع عواملی که رابطه شما را ناسالم می‌کند، کمک کند. مراجعه به مشاور به این معنی نیست که رابطه شما اشتباه یا شکست‌خورده است. به این معناست که شما مشتاق هستید رابطه خود را اصلاح کنید و برای آن تلاش می‌کنید.

ارتباط با مشاور

 • از وابستگی بپرهیزید

فردی که بی‌مسئولیت است، سلامت جسمی و روحی ندارد و یا اعتیاد دارد، دچار وابستگی می‌شود و نیاز دارد که توسط کسی یا چیزی حمایت شود.
وابستگی جنسی ریشه در دوران کودکی افراد دارد و با سرکوب احساسات همراه است.
اگر شما و همسرتان ایزوله زندگی می‌کنید و هیچ دوست و رفیقی ندارید، احتمالا یکی از شما دچار این مشکل است. اگر چنین است، سعی کنید برای حل این مشکل وقت بگذارید و یا به مشاور مراجعه کنید.

پرهیز از وابستگی

 • به حریم خصوصی همسرتان احترام بگذارید

داشتن یک رابطه به این معنی نیست که شما باید هر لحظه را با هم بگذرانید و از تمام جزئیات یکدیگر با خبر باشید. باید به همسرتان فضا بدهید و برای حریم خصوصی او احترام قائل شوید. اگر دچار حسادت شدید باید بدانید که این یک حس درونی و مربوط به شماست و ممکن است به اقدامات همسرتان هم هیچ ربطی نداشته باشد.
رمز عبور شبکه‌های اجتماعی و ایمیل همسرتان را از او نگیرید. با نهایتِ اعتماد با همسرتان زندگی کنید و او را تفتیش نکنید.
رابطه‌ای که در آن افراد یکدیگر را کنترل می‌کنند، بهیچ وجه سالم نیست و می‌تواند ناشی از بیماری حسادت یا شک باشد.

همسرتان را کنترل نکنید

 • هوشیار باشید

همانطور که اشاره شد، روابط باید مبنتی بر احترام باشند، نه کنترل و قدرت. توهین، فریاد، تحقیر، احساس مالکیت و رفتارهای این چنینی بی‌احترامی محسوب می‌شوند. این نوع سواستفاده‌ها ممکن است انتخاب شریک زندگی شما باشند اما شما نباید قربانی این نوع رفتارها باشید.