هر فردی بخشی از خانواده خود است و در دل آن خانواده رشد کرده است. خانواده مهم‌ترین و موثرترین اجتماعی است که هر فردی در آن حضور دارد. همه شخصیت ما در چارچوب خانواده‌هایمان شکل می‌گیرد. بنابراین همه افراد باید برای سلامتی و حفظ نشاط اعضای خانواده خود بکوشند. تلاش برای شاد کردن خانواده، یکی از کم‌ترین کارهایی است که ما می‌توانیم در مقابل خانواده خود انجام دهیم. با انجام چند مورد ساده می‌توانید یکی از مهم‌ترین وظایف خود در قبال خانواده‌تان را انجام دهید. 

1- در پایان روز با خانواده خود صحبت کنید

در پایان هر روز راجع به زندگی خود و وقایعی که بر شما گذشته است، با اعضای خانواده‌تان صحبت کنید. بگذارید در جریان زندگی شما قرار بگیرند و با شما همدردی کنند. همچنین در این گفتگوها شما در جریان وقایعی که بر اعضای خانواده‌تان گذشته قرار خواهید گرفت. آن‌ها احساس می‌کنند توسط شما درک و حمایت می‌شوند و باور می‌کنند که در زندگی‌شان تنها نیستند.

صحبت با خانواده

2- وقت بیشتری را با خانواده بگذرانید

فعالیت‌های سرگرم‌کننده‌ای را با خانواده‌تان انجام دهید. پیاده‌روی، بازدید از موزه، رفتن به سینما، رفتن به رستوران یا پیک‌نیک بخشی از این فعالیت‌ها هستند.

وقت بیشتری با خانواده بگذرانید

3- به علایق خانواده‌تان احترام بگذارید

راجع به علایق اعضای خانواده‌تان سوال کنید و در صورت امکان آنچه را که آن‌ها دوست دارند، انجام دهید. موقعی که از علایقشان صحبت می‌کنند، یک شنونده خوب باشید.

به علایق خانواده خود احترام بگذارید

4- نگرانی خود را درباره اعضای خانواده مطرح کنید

احساسات خود را مخفی نکنید. اگر عاشق اعضای خانواده‌تان هستید، به آن‌ها بگوئید. عشق، مراقبت و حمایت خود را اعلام کنید و اگر خودتان هم به آن‌ها احتیاج داشتید، عنوان کنید.

احساسات خود را ابراز کنید

5- اعضای خانواده را غافلگیر کنید

تدارک یک شام یا یک سفر برای خانواده بدون اطلاع قبلی می‌تواند آن‌ها را خوشحال و هیجان‌زده کند.

سورپرایز کردن خانواده

6- شنونده خوبی باشید

همیشه اعضای خانواده را نصیحت نکنید. گاهی فقط صحبت‌های آن‌ها بشنوید. این موضوع یکی از مهم‌ترین نیازهای آن‌هاست.

شنونده خوبی باشید

7- کارهای کوچک خوشحال‌کننده انجام دهید

ارسال یک پیامک با مضمون مثبت یا یک تماس کوتاه تلفنی می‌تواند روز کسی را بسازد. خصوصا اگر اعضای خانواده‌تان در شرایط سختی هستند، از انجام این نوع توجهات دریغ نورزید.

کارهای کوچک خوشحال کننده