بیوگرافی یا زندگی‌نامه شما ممکن است در یک مصاحبه شغلی یا مدرسه یا محل کارتان مورد استفاده قرار بگیرد به عنوان یک بخش حائز اهمیت می‌باشد. البته اولین تاثیر نوشتن زندگی‌نامه یا بیوگرافی به چالش کشیدن خودتان است که شما چه کسی هستید و برای چه زندگی می‌کنید؟ بنابراین با راه‌کار‌های زیر می‌توانید به بهترین شکل ممکن بیوگرافی و زندگی‌نامه خودتان را بنویسید:

ابتدا با یک متن ساده شروع کنید

اولین کاری که باید انجام دهید لیست کردن تمام رویدادهای مهم زندگی خودتان است و هر یک را در یک ردیف از جدول قرار دهید. لیست زیر به شما کمک می‌کند که برخی از رویدادها را به یاد بیاورید:

افراد:

 1. بستگان
 2. دوستان و همکلاسی‌ها
 3. معلمان
 4. همسایه‌ها
 5. کارفرمایان
 6. همکاران
 7. روابط عاطفی
 8. دشمنان

مکان‌ها:

 1. محل کار
 2. مدرسه‌ها
 3. رستوران‌ها
 4. پاتوق‌های مورد علاقه
 5. اقامتگاه‌ها
 6. شهرها و کشورهای مورد علاقه

موارد روزمره:

 1. حیوانات خانگی
 2. وسایل نقلیه
 3. جوایز
 4. حیوانات اهلی
 5. عکس‌ها
 6. نقاشی‌ها
 7. نامه‌ها و کارت پستال‌ها
 8. فیلم‌ها
 9. کتاب‌ها
 10. فعالیت‌ها و دستاوردها:
 11. ورزشی
 12. ماجراهای سفر

رویدادها:

 1. بیماری‌ها
 2. حوادث
 3. جراحی
 4. تولد
 5. مرگ
 6. مراسم ازدواج
 7. فارغ‌التحصیلی
 8. بازنشستگی
 9. تعطیلات

از مواردی که در لیست بالا برای شما عزیزان قرار داده‌ایم سعی کنید ستون‌هایی را انتخاب کرده و آنها را پر کنید. با اینکار روند یادآوری ذهنی شما بسیار دقیق تر می‌شود که بتوانید زندگی‌نامه و بیوگرافی صحیحی را درباره خودتان بنویسید.

زندگی خود را تجزیه تحلیل کنید

وقت آن رسیده است که گندم را از کاه جدا کنید. بخش‌هایی از زندگی خودتان را که برجسته‌تر به نظر می‌رسد انتخاب کرده و آنها را با ریز جزئیات به صورت داستانی بنویسید. حال اگر یک موضوع مشترک برای چندین مورد از لیست مورد نظر خود پیدا کردید آن را به تمامی موارد بسط داده و در هر یک از آیتم‌ها یک توضیح مختصری درباره آن بدهید. یک زندگی‌نامه خوب صرفا بازنویسی یک زندگی بر اساس زمانبندی زندگی شما نیست بلکه یک داستان مصور بدون تکرار است. پاسخ دادن به سوالاتی نظیر: آیا در طی زندگی خود چالشی برای سلامتی داشته‌اید؟ آیا در طول یک سال موانع مختلفی را پشت سر گذاشته‌اید؟ آیا تعداد زیادی از مسابقات را برند شده‌اید؟ پاسخ دادن به این سوالات انگیزه شما را افزایش می‌دهد.

دستیابی به یک خروجی

فرض کنید می‌خواهید یک ساندویچ درست کنید. باید درون آن را متناسب با آنچه دوست دارید و از خوردن آن لذت می‌برید پر کنید. حال خروجی شما باید به گونه‌ای ارائه گردد که ارزش توصیف زندگی شما را داشته باشد.

نوشتن داستان

حال با تحلیل و آنالیز و در نهایت دستیابی به یک خروجی مناسب از لیست‌ها، داستان خود را بنویسید. درس‌های مثبت زندگی خود را در کنار اتفاق‌های بدی که برایتان افتاده است بازگو کنید به گونه‌ای به دیگران انگیزه و امید دهید. سال‌های زندگی خود را ورق بزنید و به عنوان یک تماشاگر فیلم به آن نگاه کنید.