امروزه با وارد شدن صنعت دیجیتال به اکثر کشورهای جهان واژه‌های زیادی به گوش ما می‌خورد که اکثرا قابل درک نیستند یا تصویر روشن و شفافی از آنها در دسترس نیست. یکی از این واژه‌ها عبارت ارز دیجیتال، پول دیجیتال یا بین کوین است. در این مقاله قصد داریم به زبانی ساده و روان این عبارت جدید را شرح داده و شما را با جزئیات آن آشنا کنیم.

برای برطرف کردن برخی از سردرگمی‌ها باید توضیحات خود را به دو بخش تقسیم کنیم. فرض کنید از یک طرف شما دارای یک کد بیت کوین هستید. قطعه ای کد که نمایاندگر مالکیت شما برای مقداری پول است و البته این موضوع تنها مفهوم دیجیتالی دارد و در دنیای واقعی قابل لمس نیست. این کد مانند یک رمز عبور کارت بانکی است که در اصطلاح Bitcoin the token گفته می‌شود. از طرف دیگر شما یک پروتکل بیت کوین دارید. این پروتکل یک شبکه توزیع شده است که حاشیه و مرز بیت کوین شما (که همان قطعه کد یا رمز بانکی است) حفظ می‌کند. به این اصطلاح Bitcoin the protocol گفته می‌شود. هر دوی این عبارات تحت عنوان بیت کوین معرفی می‌شوند.

تا به اینجا شاید یک مقداری برای شما گیج کننده باشد اما این مواردی که خدمت شما عرض شد به عنوان یک سری مقدمات علمی می‌باشد. اما در ادامه تعریف روان‌ترین ارائه خواهیم داد.

در واقع بیت کوین نوعی ارز و پول دیجیتالی است که با استفاده از آن کاربران می‌توانند بین یکدیگر پول رد و بدل کنند. اما این پول به شکل یک سکه ۵۰۰ تومانی یا اسکناس ۵۰۰۰۰ تومانی نیست. بلکه تنها یک مفهوم دیجیتالی است که بدون ارتباط با دروازه پرداخت بانکی بین افراد رد و بدل می‌شود. این پول را نمیتوان پرینت کرد و در مکان‌های خاصی آن را خرج کرد.

چه کسی بیت کوین را اختراع کرد؟

یک توسعه دهنده نرم افزار به نام مستعار Satoshi Nakamoto برای اولین بار بیت کوین را در سال ۲۰۰۸ به عنوان یک ارز الکترونیکی مبتنی بر اثبات ریاضیات مطرح کرد. ایده اصلی این اختراع حذف بانک مرکزی برای مبادلات مالی بود که با استفاده از آن بتوان معاملاتی را در بستر اینترنت به صورت ارزی در یک فضای امن انجام داد.

شاید جالب باشد که بدانید تا کنون کسی نمی داند که این نام مستعار چه شخصی بوده است!

چه تفاوتی بین پول فیزیکی و پول دیجیتالی (بیت کوین) وجود دارد؟

درباره پول فیزیکی همگی در جریان هستید که روشی برای داد ستد و دریافت کالا یا خدمات به ازای پرداخت هزینه است. پول دیجیتالی در بستر اینترنت مبادله می‌شود و دارای چندین تفاوت عمده است:

۱) غیر متمرکز 

مهمترین ویژگی بیت کوین (Bitcoin) این است که این ارز دیجیتالی غیر متمرکز است. یعنی این ارز درون هیچ بانکی ذخیره نمی‌شود و هیچ موسسه‌ای کنترل مقدار آن را ندارد. بلکه این ارز توسط گروهی از برنامه‌نویسان داوطلب نگه‌داری و درون یک شبکه‌ی کامپیوتری در دسترس نمایش داده می‌شود. این بدین معنی است که میزان بیت کوین شما همواره یک مقدار مشخص است که بسته به دارایی شماست و این دارایی را می‌توانید در سراسر جهان و در تمام مبادلات خود خرج کنید یا بر آن بیافزاید. این شبکه کامپیوتری متعلق به هیچکس نیست و توسط یک فضای امن و متن باز نگه‌داری می‌شود. مانند سیستم عامل لینوکس که متعلق به شخص خاصی نیست و به صورت متن باز توسعه داده می‌شود.

۲) عرضه محدود

ارز‌های معمول و سنتی مانند تومان، دلار، یورو و غیره به میزان بی نهایت توسط بانک‌های مرکزی تولید و صادر می‌شوند. در حالیکه تنها تعداد کمی از بیت کوین ها در هر ساعت خرج می‌شوند. این باعث می‌شود که بیت کوین نسبت به ارزهای معمول و سنتی به عنوان یک دارایی جذاب شناخته شود. اگر میزان تقاضا به عرضه کند باشد در نتیجه میزان بیت کوین افزایش می‌یابد. در مجموع ۲۱ میلیون بیت کوین در تمام شبکه موجود است.

۳) نام مستعار

درحالیکه در تبادلات ارزی سنتی کاربران باید همواره همدیگر را ببینید و سپس به بانک مرکزی جهت احراز هویت مراجعه نمایید، در معاملات ارز دیجیتال یا بیت کوین اینگونه عمل نمی‌شود. کاربران بیت کوین می‌توانند به طور محرمانه و ناشناخته عمل کند. از آنجا که هیچ بانک مرکزی ای وجود ندارد در نتیجه کاربر می‌تواند به هنگام ارسال بیت کوین به کاربر دیگر هویت خود را نمایش ندهد. زیرا وقتی که یک درخواست معامله ارائه می‌شود، پروتکل بیت کوین شخص تمام معاملات قبلی را بررسی می‌کند تا تایید کند که فرستنده دارای بیت کوین است و سپس آن را برای کاربر ارسال می‌کند. در نتیجه همواره با یک نام مستعار معاملات انجام می‌شوند.

در عمل هر کاربر بر اساس آدرس کیف پول خود شناسایی می‌شود. البته این موضوع را باید مطرح کنیم که روش‌های شناسایی کاربران در صورت لزوم وجود دارد که توسعه‌دهندگان این بستر را فراهم کرده‌اند.

و البته در مبادلات قانونی و بزرگ هویت مشتریان نیز بررسی می‌شود تا اجازه دریافت یا پرداخت بیت کوین های زیاد برای آنها فراهم شود. از آنجا که شبکه ارتباطی بین کاربران بسیار شفاف است تمام معاملات قابل مشاهده هستند.

۴) تغییر ناپذیر

مبادلات بیت کوین غیر قابل بازگشت می‌باشند. اگر یک تراکنش در شبکه‌ کاربران ثبت شده باشد و بیش از ۱ ساعت از آن معامله و تبادل بگذرد، لغو معامله امکان‌پذیر نیست. و چیزی به عنوان بازگشت پول وجود ندارد. این امر باعث می‌شود که هر معامله‌ای در شبکه بیت کوین با امنیت بسیار بالایی انجام شود.

۵) واحد پولی تقسیم پذیر

کوچکترین واحد بیت کوین یک ساتوشی (satoshi) نامیده می‌شود. این واحد صد میلیونیوم یک بیت کوین است (0.00000001)

بسیار عالی در این مقاله مفاهیم کلی و اصلی بیت کوین و ویژگی‌های آن را برای شما عزیزان شرح دادیم.