محققان دانشگاه کو لوان (Ku Leuven) بلژیک و دانشگاه‌های پیتسبورگ، اسنفورد و ایالت پن آمریکا پانزده ژن را که مشخصه‌های چهره ما هستند شناسایی کرده‌اند.

DNA ها ویژگی‌های چهره‌ی ما را تعیین می‌کنند. این دستاورد به عنوان یکی از مهمترین دستاوردهای بشری شناخته می‌شود زیرا با استفاده از DNA پزشکان می‌توانند به راحتی جراحی های زیبایی را انجام دهند یا معاونان قضایی می‌توانند به راحتی چهره‌ی فردی که مرتکب جرمی شده و از صحنه جرم فرار کرده است را از طریق DNA شناسایی، بازسازی و مورد تعقیب قرار دهند. همچنین این علم کمک می‌کند تا باستان شناسان و مورخان بتوانند ظاهر نیاکان و نسل های گذشته انسان را بازسازی نمایند.

اما در ابتدا محققان نیازمند کشف ژن‌هایی هستند که ویژگی صورت و چهره هر فرد را تشکیل می‌دهند. این کار دقیقا مانند پیدا کردن یک سوزن در انبار کاه است. در گذشته دانشمندان ویژگی‌های خاصی از قبیل فاصله ی بین چشم و عرض دهان را برای شناسایی چهره انتخاب و سپس ارتباط بین این ویژگی‌ها را در بسیاری از ژن‌های هر فرد جستجو کردند. که حاصل این پژوهش منجر به شناسایی تعدادی از ژن‌ها شد. اما این نتایج محدود بود و تنها یک مجموعه‌ی کوچک از ویژگی‌ها انتخاب و مورد تست قرار گرفت.

اخیرا دانشمندان دانشگاه های فوق الذکر روش جدیدی را در پیش رو گرفتند و آنها به جای جستجوی بر روی ویژگی‌های خاص صورت هر فرد، چهره هر شخص را به قسمت‌های کوچکتری تقسیم بندی کردند و مکان‌های DNA ای که با هر تکه از صورت فرد تطابق داشت را به عنوان نقاط مرجع انتخاب کردند.

در نتیجه دانشمندان توانستند پانزده مکان DNA را شناسایی کنند. تیم دانشگاه استنفورد متوجه شد که لکه‌های ژنی مرتبط با این ویژگی‌ها در رحم مادر به صورت منطبق و فعال هستند. با این مطالعه نتیجه گیری شد که ۷ ژن شناسایی شده به بینی انسان‌ها مربوط است. به همین دلیل است که باستان شناسان هنگامیکه می‌خواهند یک چهره را بر اساس جمجمه بازسازی کنند سخت ترین قسمت آن بینی می‌باشد و اغلب به صورت فرضی طراحی می‌شد.