وب‌کم چهره‌ی شما را نشان می‌دهد و طبیعی است اگر کسی به شما بگوید وب‌کم‌تان جنسیت شما را مشخص می‌کند. اما اگر به شما بگوئیم که جنسیتتان از صفحه‌کلید یا کیبوردتان قابل تشخیص است، حتما تعجب می‌کنید.

طبق یک تحقیق جالب، مدل‌های جدید کامپیوتری می‌توانند با دقت بیش از 96 درصد تشخیص دهند که کسی که تایپ می‌کند یک زن است یا مرد!

برای انجام این تحقیق، مهندسان نرم‌افزارهای ویژه‌ای را بر روی کامپیوتر 75 داوطلب نصب کردند که شامل 36 مرد و 39 زن بودند. عملیات کنترل رایانه این افراد 10 ماه به طول انجامید.
پس از این مدت مهندسان با استفاده از برنامه‌ای که خود طراحی کرده بودند، نسبت‌هایی را اندازه‌گیری کردند که در زنان با مردان متفاوت بود. به عنوان مثال فاصله زمانی فشردن دو کلید مشابه در زنان با مردان تفاوت داشت یا مدت زمانی که زنان یک کلید را پائین نگه می‌داشتند، با مدت زمانی که مردان کلید مشابه را فشار می‌دادند، متفاوت بود.

بعنوان مثال فاصله زمانی بین فشردن کلید N و O و همچنین M و O در زنان و مردان بسیار متفاوت بود. سپس مهندسان این نتایج را با 5 مدل ماشین یادگیری امتحان کردند و هر پنج مدل قادر به پیش‌بینی جنسیت افراد با دقت بیش از 78 درصد بودند و موفق‌ترین مدل دقتی بیش از 95 درصد داشت.

به عبارت دقیق‌تر شیوه تایپ کردن زنان با مردان متفاوت است. مهندسان این روش را روشی بسیار کارآمد و ارزان برای برای شناسایی جنسیت کاربران کامپیوتر دانسته‌اند که در شناسایی هویت افراد به ویژه افرادی که جرائم رایانه‌ای مرتکب شده‌اند، کاربرد فراوان دارد.

محققان در تلاشند که رابطه‌ای بین شیوه تایپ کردن افراد و چپ‌دست یا راست‌دست بودن و نیز سطح دانش آن‌ها پیدا کنند.