اگر برای شما هم پیش آمده است که شیشه صفحه نمایش تلفن همراهتان شکسته باشد، حتما عنوان این مطلب برایتان خوشایند و خوشحال کننده است.
خوشبختانه روزهایی که در دست خود یا دوستانمان گوشی‌هایی با صفحه نمایش‌های ترک‌خورده و شکسته می‌بینیم، دارند به سر می‌رسند و به لطف دانشمندان ژاپنی شیشه‌هایی وارد بازار می‌شوند که پس از آنکه خرد یا شکسته شوند، اگر تکه‌های خرد شده را کنار هم بچینید، به هم می‌پیوندند و ترمیم می‌شوند.
زمانی که محققان توکیو در حال مطالعه بر روی چسبندگی مواد بودند، به صورت کاملا اتفاقی موفق شدند پلیمرهای «خود ترمیم‌گر» را کشف کنند. این محققان دریافتند که اگر پلیمرهای خود ترمیم‌گر پس از برش یا شکست، در دمای اتاق (21 درجه سانتی‌گراد) در کنار یکدیگر فشرده و نگه داشته شوند، بهم می‌پیوندند و ترمیم می‌شوند. 

شیشه های خودترمیم گرشیشه‌هایی که می‌توانند خود را ترمیم کنند، از نوعی پلیمر سبک بنام پلی اتر تیروئه ساخته می‌شوند که توانایی پیوند هیدروژنی اجزای مواد را به هنگام شکسته شدن بالا می‌برد. این شیشه‌ها از نظر ساختاری محکم و شفاف و دقیقا مشابه شیشه‌های نمایشگرها هستند.
هرچند این اولین باری نیست که مواد خودترمیم‌گر توسط دانشمندان شناسایی  و معرفی می‌شوند اما مواد خود ترمیم‌گری که قبلا کشف شده بودند، برای اتصال اجزایشان به یکدیگر به حرارت نیاز داشتند اما تکه‌های شیشه‌های محققان ژاپنی در دمای اتاق به راحتی به یکدیگر می‌پیوند و متصل می‌شوند. همچنین سال گذشته نیز توسط تیمی از محققان کالیفرنیا شیشه‌ای با قابلیت مشابه معرفی شد اما برای بازسازی به بیش از یک روز زمان نیاز داشت.
این پلیمرها فقط در ساخت نمایشگرها کاربرد ندارند. مهندسی بافت و پزشکی از دیگر زمینه‌هایی است که می‌توان از این پلیمر جادویی در آن‌ها استفاده کرد.
محققان در حال حاضر در تلاش هستند این نوع پلیمرها را به گونه‌ای تغییر دهند که قابل بازیافت در طبیعت نیز باشند.